Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: Nawrócenie św. Pawła, Apostoła
Dziś jest: Wtorek, 25 stycznia 2022

Radomskie

Szczepienia dla nauczycieli w powiecie radomskim

czwartek, 11 lutego 2021 14:46 / Autor: Monika Nowakowska
foto: szpital w Iłży
Monika Nowakowska

Szpitale powiatowe w Pionkach oraz Iłży będą realizowały szczepienia nauczycieli: pierwsza z placówek od 1 marca, druga natomiast już od 12 lutego. W sumie chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19 wyraziło już kilkuset nauczycieli z różnych typów szkół w powiecie radomskim.

Szpital w Iłży już od piątku, 12 lutego rozpoczyna szczepienia przeciwko COVID-19 kolejnej grupy społecznej, czyli nauczycieli. Preparat firmy AstraZeneca będzie podawany nauczycielom na podobnych zasadach, jak w przypadku personelu medycznego. Nauczyciele nie będą zgłaszać się samodzielnie na szczepienie poprzez e-rejestrację, ale zostają zgłaszani przez pracodawcę do wybranego szpitala węzłowego.

- Dotychczasowe doświadczenie przekonuje, że szczepionki są bezpieczne i skuteczne. Dawka jest podawana domięśniowo w ramię. Na miejscu, przed samym szczepieniem, lekarz zawsze bada pacjenta dokonując jego kwalifikacji, by ocenić, czy dana osoba może zostać zaszczepiona. Bezpośrednio po wykonanym szczepieniu konieczna jest kilkunastominutowa obserwacja pod kątem ewentualnego wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego – opisuje przebieg szczepienia Agnieszka Pawłowska – Muc, pielęgniarka naczelna szpitala w Iłży.

Również drugi powiatowy szpital w Pionkach planuje szczepienia dla nauczycieli w trybie stacjonarnym. Akcja szczepień ma się rozpocząć 1 marca, a chęć zaszczepienia się wyraziło już ok. 200 nauczycieli z Pionek i okolic.

- Częstotliwość wykonywanych szczepień będzie uzależniona od terminu i ilości otrzymanych dawek szczepionek – informuje Bernarda Dudek, dyrektor szpitala w Pionkach, dodając, że do końca tamtejszy szpital będzie nadal wykonywał szczepienia tak zwanej „grupy 0”, głównie osoby, które mają przyjąć drugą dawkę szczepionki firmy Pfizer.

- Łącznie zostanie zrealizowanych 690 dawek, szczepienia idą bardzo sprawnie, nie ma opóźnień w dostawach szczepionek, a pacjenci są bardzo zdyscyplinowani i stawiają się o wyznaczonych godzinach – chwali personel.