Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Z ostatniej chwili
Patron dnia: św. Gemma Galgani, dziewica
Dziś jest: Niedziela, 11 kwietnia 2021

Opoczno

Gminy popegeerowskie liczą na wsparcie

poniedziałek, 15 lutego 2021 14:31 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Samorządy Końskich i Opoczna złożyły wnioski o dofinansowanie w ramach rządowego wsparcia dla gmin popegeerowskich.

Państwowe Gospodarstwo Rolne działało zarówno na terenie gminy Końskie, jak i gminy Opoczno. Obydwa samorządy zdecydowały się złożyć wnioski o dofinansowanie w ramach trzeciego naboru Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, który ma wspierać właśnie takie gminy. Konecki urząd planuje szereg inwestycji w Modliszewicach, bo to właśnie tam mieściło się państwowe gospodarstwo. Pozostało po nim choćby osiedle mieszkaniowe. Złożony przez gminę wniosek obejmuje prace m.in. na tym osiedlu, wyjaśnia burmistrz Końskich Krzysztof Obratański. – W spółdzielni mieszkaniowej chcielibyśmy uzyskać dofinansowanie na przebudowę systemu centralnego ogrzewania z olejowego na gazowe, chcielibyśmy też przebudować w pełnym wymiarze drogi wewnętrzne razem z kanalizacją deszczową, z chodnikami, z oświetleniem drogowym, ale zrobić też rzeczy wspólne dla całej miejscowości, czyli przebudować świetlicę wiejską, ochotniczą straż pożarną, boisko – wylicza burmistrz Końskich.

Z kolei włodarze Opoczna mają nadzieję, że rządowa dotacja pozwoli im na przeprowadzenie ważnej w mieście inwestycji drogowej. Chodzi o budowę mostu w ciągu ul. Targowej, informuje burmistrz Opoczna Dariusz Kosno. Jak zaznaczył, ewentualna inwestycja wpłynie na poprawę bezpieczeństwa drogowego w mieście. Bo stworzy alternatywy przejazd w przypadku np. awarii na ul. Bończy. Docelowo planowana inwestycja nie tylko obejmowałaby budowę mostu na ul. Targowej, ale także poprowadzenie przejazdu do ul. Kolberga przez ul. Łąkową, wyjaśniał Dariusz Kosno.

Gmina Opoczno również liczy na maksymalne wsparcie, które w programie skierowanym do popegeerowskich samorządów wynosi 5 mln zł. Wnioski były składane do 12 lutego. W skali kraju rządowe wsparcie dla gmin popegeerowskich wyniesie łącznie 250 mln zł.