Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

Opoczno

To dzięki niemu powstała pierwsza szkoła średnia w Opocznie

wtorek, 23 lutego 2021 08:57 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Muzeum Regionalne w Opocznie
Marcin Prejs

63 lata temu zmarł Stanisław Albin Kowalski, pionier i prekursor szkolnictwa średniego w Opocznie. Jego pamięć uczcili opocznianie.

63 lata temu zmarł Stanisław Albin Kowalski, pionier i prekursor szkolnictwa średniego w Opocznie. To właśnie dzięki jego staraniom powstała pierwsza w Opocznie szkoła średnia – Państwowe Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum im. Stefana Żeromskiego. Kowalski był także pierwszym dyrektorem szkoły oraz wieloletnim nauczycielem matematyki i fizyki.

Rocznicę śmierci wybitnego pedagoga uczcili przedstawiciele Gminy Opoczno, Muzeum Regionalnego w Opocznie oraz Zespołu Szkół Prywatnych w Opocznie, którego Stanisław Albin Kowalski jest patronem. Delegacja złożona z pocztu sztandarowego ZSP wraz z dyrekcją (Karolina Kosno-Basińska, Barbara Kosno, Waldemar Ferensztajn), zastępy burmistrza Opoczna Tomasza Łuczkowskiego oraz dyrektora Muzeum Adama Grabowskiego, złożyła wiązanki i zapaliła znicze pod tablicą pamiątkową umieszczoną na ścianie domu Stanisława Kowalskiego przy placu Kościuszki 20 oraz na jego grobie na opoczyńskim starym cmentarzu.