Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Brat Albert Chmielowski, zakonnik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Niekłań
Dziś jest: Czwartek, 17 czerwca 2021

REGION

Ilonka przyniesie nam dużo słońca i wiatr znad Sahary

wtorek, 23 lutego 2021 12:27 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
depositphotos/DesignPicsInc
Magdalena Gliszczyńska

Za oknami  prawdziwa wiosna, za którą odpowiada wyż Ilonka, który przyniósł do Europy ciepłe powietrze znad Sahary.

Według synoptyków, wyż pozostanie z nami aż do piątku, sprowadzając coraz to cieplejsze powietrze znad rozgrzanej pustyni.

We wtorek do naszego regionu napływa nieco więcej wilgoci. Oznacza to, że przez większość dnia możemy mieć do czynienia z mgłami i niskimi chmurami. Taka aura nie pozwoli na duży wzrost temperatury w ciągu dnia. Na termometrach w naszym regionie zobaczymy maksymalnie 8 stopni. Jedynie na ziemi opoczyńskiej możemy zanotować temperaturę na poziomie 9  stopni Celsjusza. W godzinach wieczornych zacznie płynąć do nas powietrze pochodzenia zwrotnikowego wraz z piaskiem znad pustyni na Saharze. Koncentracja pyłu saharyjskiego nastąpi od wtorku godzin wieczornych do środowego wieczora. W środę i czwartek zrobi się wyjątkowo ciepło jak na luty. W najcieplejszym momencie dnia termometry podniosą się do nawet 17 stopni Celsjusza powyżej zera w centrum kraju. Niebo pozostanie zupełnie bezchmurne od wschodu do zachodu słońca. Jednak intensywność światła słonecznego w związku z obecnością pyłu w powietrzu może być mocno zredukowana.

Temperatura odczuwalna będzie znacznie wyższa dzięki niewielkiej prędkości wiatru. Ciepło pobudzi przyrodę do życia. W świecie zwierząt i roślin nastanie wiosna.

Suchy ciepły wiatr w basenie Morza Śródziemnego, przynoszący znad Sahary tumany piaszczystego pyłu Włosi określają scirocco. Wieje najczęściej na wiosnę, choć niekiedy występuje zimą powodując opady czerwonego śniegu. Początkowo sirocco ma charakter wiatru suchego i zapylonego, po przejściu przez morze, na terytorium Włoch, Dalmacji, Sycylii, staje się bardziej wilgotny, a po przekroczeniu gór przybiera postać ciepłego, suchego wiatru.

Od piątku temperatura systematycznie zacznie spadać. Dotrze chłodny front atmosferyczny z niewielkimi opadami deszczu. Według meteorologów, to nie będzie jednak początek prawdziwej wiosny. W marcu możemy mieć jeszcze do czynienia z opadami śniegu i temperaturą spadającą nawet do -10 stopni Celsjusza.