Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

REGION

W Końskich i Opocznie uczczą Niezłomnych

piątek, 26 lutego 2021 09:42 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

Konecczanie i opocznianie wezmą udział w inicjatywach upamiętniających żołnierzy wyklętych. W Końskich będzie to indywidualny marsz, w Opocznie wspólny przejazd samochodami przez miasto.

1 marca obchodzony jest Narodowy Dnień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zarówno w Końskich, jak i Opocznie odbędą się uroczystości upamiętniające ten dzień. Inicjatywy zaplanowane zostały na najbliższy weekend. Już w sobotę koneckie starostwo zaprasza na II Powiatowy Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym. – Uczestnicy będą mieli do pokonania indywidualnie około 5-kilometrową trasę drogami i ścieżkami położonymi na terenie gminy Końskie – wyjaśnia starosta konecki Grzegorz Piec.

Każdy uczestnik podczas weryfikacji otrzyma szczegółowy opis trasy wraz z mapką. Start od godziny 9 do 10 przed budynkiem ZSP nr 1 w Końskich przy ul. Staszica 5.

Z kolei 1 marca o godzinie 10.30 władze miasta złożą wiązankę kwiatów pod tablicą przy ul. 1 Maja w Końskich. Znajduje się ona na dawnym budynku UB i upamiętnia koneckie ofiary komunistycznej władzy.

Narodowy Dnień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczczą także opocznianie. – W niedzielę w ramach obchodów zorganizowany zostanie przejazd samochodami przez miasto – wyjaśnia główny organizator przedsięwzięcia poseł Robert Telus.

Uczestnicy przejazdu spotkają się na placu za kolegiatą św. Bartłomieja w Opocznie około godziny 14.45. Przyjadą oni ze wszystkich gmin powiatu opoczyńskiego. W ramach obchodów również na terenie każdej z gmin złożone zostaną wiązanki kwiatów przy pomnikach upamiętniających żołnierzy niezłomnych. Sam przejazd w Opocznie rozpocznie się o godzinie 15. Poprowadzony będzie przez plac Kościuszki, a dalej ulicą Bończy Załęskiego, rondem Żołnierzy Wyklętych, ulicami Biernackiego, Partyzantów, Westerplatte, Przemysłową, Piotrkowską, rondem ks. Jana Wojtana, ulicą Bończy Załęskiego i z powrotem na plac Kościuszki.