Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Gemma Galgani, dziewica
Dziś jest: Niedziela, 11 kwietnia 2021

Opoczno

Wznawiają działalność uzdrowiska

piątek, 05 marca 2021 13:58 / Autor: Marcin Prejs
fot. Pixabay
Marcin Prejs

Od 11 marca uzdrowiska wznawiają swoją działalność. Tylko w województwie łódzkim jest 5,5 tysiąca pacjentów, którzy pod koniec ubiegłego roku mieli pojechać na leczenie, jednak nie zrobili tego, bo sanatoria z uwagi na pandemię koronawirusa zostały zamknięte.

W Łódzkiem 5,5 tysiąca pacjentów, których leczenie uzdrowiskowe było zaplanowane na listopad i grudzień 2020 r., musiało pozostać w domach, bo sanatoria zostały zamknięte. To ci pacjenci jako pierwsi wyjadą do uzdrowisk. Niemal 100 kuracjuszy z Łódzkiego rozpocznie leczenie w sanatoriach m.in. w Kołobrzęgu, Wieńcu Zdroju, Dąbkach, Cieplicach już 11 marca, wyjaśnia Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego NFZ

Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest: negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 albo zaszczepienie pacjenta przeciwko COVID-19 (dwie dawki). Przed wyjazdem na leczenie pacjenci proszeni są o kontakt z sanatorium i podanie swojego aktualnego numer telefonu.

Informacja o terminie i miejscu wykonania testu zostanie wysłana SMS-em, przez system eKolejka. Nie jest potrzebne żadne dodatkowe skierowanie na badanie. Test będzie można wykonać nie wcześniej niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego, we wskazanych punktach pobrań zwanych drive-thru. Test sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. O wyniku testu, przed wyjazdem, poinformuje pacjenta uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. W przypadku negatywnego wyniku testu - uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia.

Jeżeli pacjent został zaszczepiony, nie ma obowiązku wykonania testu w kierunku SARS-CoV-2.

Jak zapewnia NFZ pacjenci podczas leczenia uzdrowiskowego mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ: personel udzielający świadczeń w uzdrowisku został zaszczepiony, obiekty uzdrowiskowe spełniają restrykcyjne normy sanitarne GIS, a wszyscy pacjenci przebywający w sanatorium posiadają negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub zostali zaszczepieni.