Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kunice
Dziś jest: Czwartek, 22 kwietnia 2021

Mazowsze

Marszałkowie województw rozmawiali z premierem o podziale środków unijnych

środa, 07 kwietnia 2021 17:55 / Autor: Magdalena Król
Samorząd Województwa Mazowieckiego
Magdalena Król

W środę, 7 kwietnia, odbyło się spotkanie marszałków województw z Prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim. Głównym tematem były m.in. zakończone konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy, podczas których regiony zgłosiły liczne wątpliwości.

Wątpliwości dotyczyły m.in. niezakwalifikowania do KPO projektów, szczególnie w obszarze zdrowia, gdzie nie znalazła się żadna z regionalnych propozycji. Samorządy przede wszystkim domagają się większego udziału strony samorządowej w realizacji Krajowego Planu Odbudowy, a także klarownych reguł dzielenia środków unijnych w różnych programach i obszarach.

– Pandemia obnażyła słabość systemu ochrony zdrowia w Polsce. Dlatego fundamentalną sprawą dziś powinno być zwiększenie finansowania szpitali. Oczywiście nie tylko zdrowie wymaga podjęcia pilnych działań. Olbrzymim wyzwaniem jest także ochrona środowiska czy wsparcie inwestycji na terenach wiejskich i w małych miastach. Według przeprowadzonej analizy potrzeby inwestycyjne na tych obszarach województwa mazowieckiego sięgają 7 miliardów złotych i to w ciągu najbliższych lat. Kolejny obszar – transport kolejowy. Wnioskujemy, aby co najmniej półtora miliarda euro przeznaczyć dla spółek regionalnych kolejowych, które przewożą ponad 70 procent ludzi do pracy. Kwota blisko 400 milionów euro na tabor przeznaczona w całości dla Intercity to nieporozumienie. Apelujemy także, aby fundusze, które będą w formie pożyczek i kredytów dla przedsiębiorców były realizowane przez nasze wojewódzkie instytucje finansowe – podsumował Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

W ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027 Polska będzie mogła otrzymać z Wieloletnich Ram Finansowych oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności około 139 mld euro w formie dotacji oraz 34 mld euro w formie pożyczek, co w przeliczeniu na złotówki daje 775 mld zł.

Krajowy Plan Odbudowy to najważniejszy dokument, w którym uzgodnione zostanie, w co zostaną zainwestowane pieniądze z wartego 750 mld euro funduszu przeznaczonego na odbudowę europejskiej gospodarki po pandemii. Polskie regiony zgłosiły do niego projekty z najbardziej priorytetowych obszarów. Większość unijnych krajów przedłożyła już Komisji Europejskiej swoje projekty dokumentów co jest konieczne, aby móc liczyć na pieniądze z funduszu. Polska Krajowy Planu Odbudowy poddała dopiero konsultacjom społecznym, które zakończyły się 2 kwietnia br. Czas na przedłożenie KPO do Komisji Europejskiej Polska ma do końca kwietnia 2021 r.