Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Stanisław Kostka, patron Polski              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Cecylówka, Kaplica Świętego Józefa
Dziś jest: Sobota, 18 września 2021

Kozienice

Zginęli, bo byli Polakami. W Magnuszewie uczczono ofiary wojny

niedziela, 01 sierpnia 2021 13:18 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Dzisiaj w Mniszewie odbyło się kolejne "Spotkanie na Przyczółku", czyli uroczystości upamiętniające walki o Przyczółek Warecko-Magnuszewski w 1944 roku. Tego samego dnia w Magnuszewie odsłonięto tablicę z nazwiskami 19 ofiar hitlerowskiego okupanta.

Inicjatorem powstania pomnika w Magnuszewie był Kazimierz Leszczyński, którego matka i wujek zostali zamordowani przez Niemców w Magnuszewie w 1943 roku. Starania o tę formę upamiętnienia ofiar hitlerowskiej zbrodni rozpoczęły się jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku, ale dopiero w 2005 roku jego wizja stała się realna:

Z ramienia Instytutu Pamięci Narodowej w powstanie pomnika zaangażowany był Adam Siwek:

Po odsłonięciu i poświęceniu pomnika w Magnuszewie, a także odmówieniu modlitwy za ofiary wojny, uroczystości przeniosły się do Mniszewa pod pomnik upamiętniający walki na Przyczółku Warecko-Magnuszewskim. Zarówno w Mniszewie jak i Magnuszewie delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Za oprawę uroczystości odpowiedzialny był Chór Dziecięcy "Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin" pod przewodnictwem Tadeusza Kucharskiego:

 Po części oficjalnej zorganizowano piknik militarny w Skansenie Bojowym w Mniszewie, w którym w ostatnim czasie zaszło sporo zmian. Mówi o nich wójt Magnuszewa Marek Drapała:

 Na piknik militarny stawiło się wielu pasjonatów historii w tym Willys-Jeep Club Polska - Klub Zabytkowych Pojazdów Militarnych. Mówi Dariusz Borowiec z Klubu:

Na każdego kto zgłodniał po przejściu całego szlaku atrakcji w skansenie czekała wojskowa grochówka.