Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

Radomskie

W całym kraju zawyły syreny. W Jedlni-Letnisku również

niedziela, 01 sierpnia 2021 18:32 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

77 lat temu wybuchło powstanie warszawskie. Była to największe akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. O godzinie 17.00 (godzina W), w całym kraju rozbrzmiały syreny. Hołd powstańcom oddali również mieszkańcy Jedlni-Letniska.

Radom szczepienia

W 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, w celu oddania hołdu i uczczenia pamięci bohaterskich żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego oraz mieszkańców stolicy, poległych i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego, zawyły syreny. Dźwięk syren emitowany w rocznicę „W” oraz zatrzymujący się w geście hołdu ludzie na ulicach polskich miast i wsi wpisują się na stałe w symbolikę obchodów rocznicowych powstania warszawskiego na terenie całego kraju.

W Jedlni-Letnisku odbyły się dzisiaj obchody rocznicowe pod nazwą: "Mieszkańcy Jedlni-Letniska w hołdzie powstańcom warszawskim". Uroczystość odbyła się na placu przed budynkiem dworca PKP, gdzie znajduje się pomnik ofiar okupacji niemieckiej. Wójt gminy Piotr Leśnowolski:

Społeczny Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej w gminie Jedlnia-Letnisko Jerzy Chrzanowski:

Modlitwę w intencji poległych powstańców odmówił ks. Andrzej Margas, proboszcz miejscowej parafii:

W programie uroczystości było odśpiewanie Hymnu Narodowego, złożenie wiązanek kwiatów, prezentacja fragmentów poezji oraz koncert pieśni powstańczych w wykonaniu Radomskiego Zespołu Sentymentalnego i Gminnego Klubu Seniora.