Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024

REGION

Radni Sejmiku Świętokrzyskiego poznali założenia RPO dla Świętokrzyskiego

poniedziałek, 25 października 2021 19:17 / Autor: Kamil Zapora
źródło: Sejmik Województwa Świętokrzyskiego/Facebook
Kamil Zapora

Dzisiaj w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach obradowali radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Radni przyjęli uchwałę w sprawie wyrażenia woli prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury Muzeum Okręgowego w Sandomierzu wraz z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wysłuchali także informacji o programie Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego oraz o sytuacji w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii.

Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego oraz Katarzyna Kubicka, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego i wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Agnieszka Kubicka przedstawili projekt programu regionalnego na lata 2021-2027 Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego, wraz ze zmianami wynikającymi z uwag wniesionych przez Komisję Europejską.

Radni przyjęli uchwałę w sprawie wyrażenia woli prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury Muzeum Okręgowego w Sandomierzu wraz z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Pozwoli to na większe wsparcie finansowe instytucji i na pełniejsze wykorzystanie potencjału kulturowego i turystycznego muzeum. Podjęta uchwała umożliwia przygotowanie dokumentów, niezbędnych do podpisania stosownych umów. Zmieni się m.in. nazwa jednostki – planowane jest mianowanie instytucji Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.

Radni przedyskutowali także zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Świętokrzyskiego na lata 2021 – 2041 oraz w tegorocznym budżecie województwa.

Podczas sesji ustalono skład osobowy Komisji Odznaki Honorowej Województwa Świętokrzyskiego. W skład Komisji Odznaki wchodzą przedstawiciele władz samorządowych oraz środowisk naukowych, gospodarczych i kulturalnych województwa świętokrzyskiego. Osoby wymienione w uchwale potwierdziły swój udział w pracach Komisji Odznaki. Aktualizacja składu komisji, ustalonego Uchwałą Nr XXIV/338/20 Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, uwzględnia zmiany: Macieja Lisa przewodniczącego Świętokrzyskiego Porozumienia Kombatantów i Osób Represjonowanych z Okresu II Wojny Światowej zastąpił mjr Zbigniew Mielczarek, Zofię Mogielską, przewodniczącą Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego II kadencji zastąpiła przewodnicząca Sejmiku Młodzieżowego obecnej kadencji, Veronika Kurdybakha, Grzegorz Świercz wchodzi w skład Komisji jako przedstawiciel Sejmiku, w związku z rozwiązaniem klubu radnych Świętokrzyscy Samorządowcy.

Na dzisiejszej sesji wicemarszałek Marek Bogusławski potwierdził, że w poniedziałek, 25 października wszczęto procedurę mającą na celu odwołanie dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii  Beaty Matulińskiej ze stanowiska. Podkreślał, że taka decyzja podyktowana jest troską o dobro pacjentów. Wicemarszałek dodał, że lekarze, którzy złożyli wypowiedzenia z pracy mogą je cofnąć, ale nikt inny nie może za nich tego zrobić.

Część radnych w tym: Leszek Wawrzyła, Arkadiusz Bąk, Janusz Koza i radna Agnieszka Buras dziękowali marszałkowi Andrzejowi Bętkowskiemu za to, że wziął sprawy w swoje ręce, ale jednocześnie zarzucili mu zwłokę w podjęciu działań, aby zażegnać kryzys. Arkadiusz Bąk zasugerował też wicemarszałkowi Bogusławskiemu, że powinien podać się do dyspozycji Sejmiku.

Wicemarszałek Marek Bogusławski zabrał głos i podkreślał, że w żadnej sytuacji pacjenci Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii nie byli zagrożeni, a kiedy lekarze złożyli wypowiedzenia to ciągłość świadczeń zdrowotnych była zachowana.

Ponadto radni Polskiego Stronnictwa Ludowego także informowali o dużych napięciach w pracy, ale tym razem Wojewódzkiego Domu Kultury pod zarządem dyrektora Jacka Sabata. Cytowano list pracowników ale też powoływano się na osobiste rozmowy. Wśród zarzutów wymieniano między innymi złe traktowanie pracowników, czy zatrudnienie prokuratora z czasów Polskie Rzeczypospolitej Ludowej.