Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: Niedziela, 23 stycznia 2022

Opoczno

Prawnuczka Dziewulskiego w Opocznie

poniedziałek, 06 grudnia 2021 16:10 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Muzeum Regionalne w Opocznie
Marcin Prejs

Jan Aleksander Dziewulski był jednym z założycieli ceramicznych zakładów w Opocznie. Jego prawnuczka odwiedziła miasto swoich przodków.

Na zaproszenie Adama Grabowskiego dyrektora Muzeum Regionalnego w Opocznie gościła w Opocznie Joanna Opolska wraz z córką Karoliną. Pani Joanna jest prawnuczką Jana Aleksandra Dziewulskiego (1866-1911), pioniera przemysłu ceramicznego na ziemiach polskich i ukraińskich, współzałożyciela opoczyńskich zakładów ceramicznych „Dziewulski i bracia Lange”, później Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Ceramicznych „Dziewulski i Lange”. Jej dziadek Jan Albin Dziewulski (1896-1984) był z kolei ostatnim dyrektorem fabryki w Opocznie. Była to pierwsza oficjalna wizyta potomków rodziny Dziewulskich w Opocznie od II wojny światowej, wyjaśnia Adam Grabowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie.

Wizyta rozpoczęła się w Muzeum Regionalnym w Opocznie. Panie w towarzystwie dyrektora Adama Grabowskiego oraz historyków Lidii Świątek-Nowickiej i Wiktora Pietrzyka zapoznały się z muzealnymi zbiorami dotyczącymi ich rodziny i firmy „Dziewulski i Lange”. W niezwykle miłej atmosferze i z wielkim zainteresowaniem zapoznały się ze zgromadzoną w opoczyńskim muzeum dokumentacją fotograficzną, zabytkami i lokalnymi wydawnictwami dotyczącymi historii miejscowego przemysłu ceramicznego. Kolejnym elementem wizyty było krótkie zwiedzanie Opoczna, przede wszystkim miejsc związanych z rodziną Dziewulskich i ich dawną firmą. Joanna Opolska wraz z córką odwiedziły także opoczyński cmentarz, gdzie znajduje się dawny grobowiec rodziny Dziewulskich. Tu spoczywa m.in. zmarły w 1903 r. Tadeusz Zbigniew Dziewulski – syn Jana Aleksandra. Panie oglądały też współczesne zakłady produkcyjne „Opoczno”, obecnego sukcesora tradycji zakładów „Dziewulski i Lange”.

Zapoczątkowane po tak długim okresie kontakty z rodziną Jana Aleksandra Dziewulskiego są dla muzeum wydarzeniem wyjątkowym. Pozwolą placówce uzupełnić i znacznie rozszerzyć dość skromną wiedzę na temat ludzi, którym Opoczno zawdzięcza przecież swoją tożsamość. Muzeum pozyskało już unikatowe fotografie z rodzinnego albumu Dziewulskich. Będą one elementem stałej ekspozycji, którą planuje przygotować placówka.