Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: święci Apostołowie Piotr i Paweł
Dziś jest: Środa, 29 czerwca 2022

Opoczno

Nowa tablica na powstańczej mogile w Prymusowej Woli

poniedziałek, 24 stycznia 2022 08:44 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Muzeum Regionalne w Opocznie
Marcin Prejs

W Prymusowej Woli odsłonięta i poświęcona została odnowiona tablica na leśnej mogile powstańców styczniowych.

Leśna mogiła w Prymusowej Woli kryje prochy około czterdziestu uczestników Powstania Styczniowego, którzy stracili życie w trakcie jednej z wielu potyczek z Moskalami, do których w latach 1863-1864 doszło na ziemi opoczyńskiej. Trzy lata temu, dzięki stowarzyszeniu „Wizna 1939” udało się potwierdzić istnienie mogiły i precyzyjnie dokonać jej lokalizacji. Natomiast badania historyków z Muzeum Regionalnego w Opocznie pomogły w rozwikłaniu pojawiających się dotychczas znaków zapytania dotyczących bitwy, w której zginęli pochowani w tym miejscu powstańcy.

Obchody rozpoczęły się hymnem państwowym, po którym krótki rys historyczny Powstania Styczniowego w regionie opoczyńskim przedstawił dyrektor opoczyńskiego Muzeum Adam Grabowski. Po tym ks. Grzegorz Tęcza dokonał poświęcenia nowej tablicy, a poszczególne delegacje złożyły na mogile kwiaty i zapaliły znicze.

Organizatorami uroczystości był Urząd Gminy w Sławnie, Starostwo Powiatowe w Opocznie, Muzeum Regionalne w Opocznie, Parafia Wniebowzięcia NMP w Sławnie oraz Nadleśnictwo Opoczno, dzięki któremu najbliższa okolica mogiły zyskała nową aranżację i wzbogaciła się m.in. o dwie okazałe tablice informacyjne.