Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: św. Filip Nereusz, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 26 maja 2022

REGION

Terytorialsi mogą liczyć na wsparcie

poniedziałek, 24 stycznia 2022 16:20 / Autor: Monika Nowakowska
foto: WOT
Monika Nowakowska

Szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej poszerzą się o nietypowych, bo czworonożnych żołnierzy - trwają przygotowania do powstania grupy poszukiwawczo-ratowniczej K9. Pierwsza z takich grup na Mazowszu ma powstać w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczynają formowanie nowych grup poszukiwawczo – ratowniczych K9. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsza z takich grup na Mazowszu powstanie w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Do udziału w programie zgłosiło się 35 ochotników.

- Korzystanie z odpowiednio przeszkolonych psów z grup poszukiwawczo-ratowniczych ma na celu wzmocnienie podsystemu bezpieczeństwa na terenie północnego Mazowsza – mówi rzeczniczka brygady Aneta Szczepaniak:

Czworonożni żołnierze będą szkoleni do działań podczas konfliktów, a na co dzień będą wspierać policję i straż w poszukiwaniu osób zaginionych.

Pierwszym etapem stworzenia GPR K9 jest selekcja – instruktorzy przyjeżdżają do poszczególnych Brygad i sprawdzają wiedzę oraz umiejętności kandydatów na członków grupy z topografii, a także ich zachowanie w stosunku do psa. Najlepsi kandydaci zostają zaproszeni na kurs podstawowy nawigatorów składający się z 4 weekendów szkoleniowych, a jego zwieńczeniem jest egzamin teoretyczny i praktyczny z nawigacji w czasie akcji poszukiwawczych. W trakcie szkolenia typowani są kandydaci na tak zwanych planistów, którzy zapraszani są na kolejne szkolenie tym razem już specjalistyczne poświęcone planistyce w czasie poszukiwań i działaniom w sztabie akcji poszukiwawczych.

- Podczas szkoleń żołnierze ćwiczą takie umiejętności, jak nawigacja w czasie poszukiwań, przeszukiwanie terenu szybką trójką, planistyka, profilowanie oraz współpraca z przewodnikiem psa ratownika – dodaje rzeczniczka:

To pierwsza Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza K9, jaka powstanie na Mazowszu. Niewykluczone, że podobna powstanie także w 6. MBOT w Radomiu.

Pionierem projektu jest 13. Śląska Brygada OT.

Obecnie w armii służy około 200 psów - wykrywają materiały wybuchowe i broń w grupach saperskich, narkotyki z Żandarmerią Wojskową, wojska specjalne korzystają z pomocy psów "komandosów" w akcjach odbijania zakładników pełnią też patrole strzegąc baz wojskowych, a od dwóch lat pracują także dla Służby Kontrwywiadu. Teraz specjalne psy pomogą żołnierzom w czasie akcji ratowniczych.