Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

Skarżysko-Kamienna

Wykus: uroczystości ku czci poległych żołnierzy AK

czwartek, 09 czerwca 2022 13:43 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Uroczystości upamiętniające żołnierzy i dowódców oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, dowodzonych przez cichociemnych płk. Jana Piwnika „Ponurego” i mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, rozpoczną się 10 czerwca w Bodzentynie. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy u. Rynek Górny 11 odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Władysława Wasilewskiego „Oseta”.

Sobota będzie głównym dniem obchodów. O godz. 16 na polanie Wykus celebrowana będzie Msza święta w intencji majora Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta” i jego żołnierzy. Wręczone zostaną policyjne odznaki im. „Ponurego”.

Niedzielna część uroczystości odbędzie się w Wąchocku. O godz. 9.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku rozpocznie się prelekcja dr. Marka Jedynaka z Delegatury IPN w Kielcach na temat Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”–„Nurt”. Na godz. 10.30 w klasztorze cystersów zaplanowana jest Msza święta w intencji płk. Jana Piwnika „Ponurego” i jego żołnierzy, a później przed pomnikiem dowódcy odbędzie się Apel Pamięci.

Program uroczystości

10 czerwca (piątek) – Bodzentyn, Starachowice

11.00 – odsłonięcie tablicy poświęconej Władysławowi Wasilewskiemu „Osetowi” – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bodzentynie, ul. Rynek Górny 11
17.00 – wieczór pieśni partyzanckiej i patriotycznej w wykonaniu dzieci oraz młodzieży przy Ławeczce „Halnego” w Starachowicach

11 czerwca (sobota) – Wykus

13.00 – odjazd autobusu na Wykus z parkingu przy alei Armii Krajowej / na wprost „Falowca – Starachowice
13.30 – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku – odjazd autobusu na Wykus
15.15 – zebranie pocztów sztandarowych i grup zorganizowanych przy wejściu na polanę Wykus
15.45 – wprowadzenie sztandarów na polanę Wykus
od 16.00
– podniesienie flagi na maszt, przywitanie zebranych
– polowa msza święta w intencji mjr. „Nurta” i jego żołnierzy
– wręczenie Policyjnych Honorowych Odznak Zasługi im. „Ponurego”
– apel pamięci i złożenie kwiatów

12 czerwca (niedziela) – Wąchock

9.00 – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku – „Czasy i ludzie. Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK »Ponury«–»Nurt«” – dr Marek Jedynak (Delegatura IPN w Kielcach)
10.00 – zebranie pocztów sztandarowych
10.30 – msza święta w intencji płk. „Ponurego” i jego żołnierzy
od 11.30
– defilada pod pomnikiem płk. „Ponurego” w Wąchocku,
– apel poległych,
– złożenie wiązanek.

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach w uroczystościach na Wykusie i w Wąchocku obecna jest od 2008 r. Dużą obecność zaznaczył dr Marek Jedynak, który przez kilkanaście lat jako członek środowiska kombatanckiego angażował się z ramienia IPN w działalność naukową i edukacyjną w zakresie losów żołnierzy Armii Krajowej podczas i po II wojnie światowej. Jest autorem 12 książek i ponad 100 artykułów dotyczących żołnierzy „Ponurego” i „Nurta”.

Wykus to wzgórze w kompleksie lasów siekierzyńskich Nadleśnictwa Suchedniów. Położone w połowie drogi między Wąchockiem i Bodzentynem. W okresie II wojny światowej było ono miejscem koncentracji i obozowania największego na kielecczyźnie zgrupowania oddziałów partyzanckich Armii Krajowej ''Ponury''.

Pierwsza Msza św. na Wykusie została odprawiona 15 września 1957 roku. Od tego dnia tamtejsza kapliczka, na której ścianach wyryto 123 pseudonimy poległych w czasie wojny żołnierzy jest corocznym miejscem spotkań byłych partyzantów i całego środowiska byłych żołnierzy Armii Krajowej. W 2002 roku na Wykusie poświęcono Partyzancką Drogę Krzyżową. W zamyśle pomysłodawców ma ona stanowić symbol cierpień partyzantów spowodowanych obławami, walkami w chłodzie i głodzie, często nękanych chorobami, a przede wszystkim nieustającą pamięcią o tych, którzy polegli