Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 18 sierpnia - bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Bardzo pochmurno

30°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 33%

Wiatr: 6.44 km/h

  • 18 Sie 2017

    Bardzo pochmurno 31°C 15°C

  • 19 Sie 2017

    Opady 27°C 15°C

Radio Plus Radom /REGION/Jedlińskie Wesele

Informacje z regionu

Jedlińskie Wesele

18 czerwiec 2017 / Tekst
Radosław Mizera/Radio Plus Radom

Kultywowanie tradycji i dawnych zwyczajów jest głównym celem "Jedlińskiego Wesela”, inscenizacji opracowanej na podstawie zapisków znalezionych w księgach miejscowej parafii. Zapiski powstały w XIX wieku, a ich autorem jest proboszcz ks. Jan Kloczkowski, znawca i miłośnik regionalnych obyczajów. Obrzęd dawnego wesela odbył się 18 czerwca w Jedlińsku.

Na podstawie tych zapisków Agnieszka Gryzek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Kultury Fizycznej wyreżyserowała „Jedlińskie Wesele”. - To był przypadek, kiedy 5 lat temu przeglądałem kronikę parafialną. Zobaczyłam rozrzucone teksty, które opowiadały o dawnych obrzędach związanych z zaślubinami - mówi dyrektor Gryzek.

I tak, o ślubnej obrączce, pan młody mówił kiedyś tak: "Ty na palcu będziesz u mnie tak za życia, jak i w trumnie". Inny fragment obrzędu dotyczy apelu jednej kobiety skierowany do panny młodej, by bacznie przyglądała się swojemu wybrankowi: "A jeśli się spodziewa od ciebie majątku lub od rodziców jakowego wziątku, wzgardź takim oblubieńcem, co szuka pieniędzy, bo byś całe życie zostawała w nędzy. Bo by wszystko stracił, wszystko przemarnował. Bo nie szanuje chleba, kto nań nie pracował”.

Obrzęd posiada kilka scen. Rozpoczynają je zrękowiny. Potem jest scena mów zawierających pouczenia, szczególnie dla panny młodej. Kolejnym motywem jest ślub, a na koniec przyjęcie weselne z obrzędem oczepin. - Uważam, że obrzęd to piękne kontynuowanie ludowych tradycji - mówi Maria Śliwowska, która grała pannę młodą.

Ks. Jan Kloczkowski przez 45 lat był proboszczem parafii w Jedlińsku. Był historykiem z zamiłowania, a także pisarzem i poetą. Wydał drukiem kilka książek o treści religijnej i kilkanaście pieśni religijnych. Ponadto spisał i nadał formę literacko-poetycką ludowemu obrzędowi pod nazwą "Ścięcie śmierci".

Ks. Jan Kloczkowski urodził się 16 czerwca 1812 roku w Piastowie koło Jedlińska. Uczył się m.in. w szkole dominikanów w Warszawie i księży pijarów w Radomiu. Został wyświęcony na kapłana w 1835 roku przez bp. Mateusza Maurycego Wojakowskiego, biskupa pomocniczego lubelskiego. Zmarł 11 kwietnia 1884 roku. Od 15 lat imię ks. Jana Kloczkowskiego nosi Muzeum Ziemi Jedlińskiej.

Wójt gminy Kamil Dziewierz:

Agnieszka Gryzek, dyrektor miejscowego domu kultury:

Parą młodą byli: Maria Śliwowska i Sebastian Walczak:

Parze młodej błogosławił ks. Karol Piłat:

Impreza bardzo przypadła do gustu publiczności:

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Land Of Confusion

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

AUDYCJE MESKO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 77
Asseco Resovia Rzeszów 30 72
PGE Skra Bełchatów 30 69
Jastrzębski Węgiel 30 67
Indykpol AZS Olsztyn 30 65
Cuprum Lubin 30 54
LOTOS Trefl Gdańsk 30 47
Cerrad Czarni Radom 30 44
ONICO AZS Politechnika W-wa 30 40
GKS Katowice 30 39
MKS Będzin 30 37
Espadon Szczecin 30 27
Effector Kielce 30 27
BBTS Bielsko-Biała 30 22
Łuczniczka Bydgoszcz 30 20
AZS Częstochowa 30 13

POLECAMY

230x190 4