Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: 21 sierpnia - św. Pius X, papież
Częściowe zachmurzenie

11°C

Radom

Częściowe zachmurzenie

Wilgotność: 92%

Wiatr: 17.70 km/h

  • 21 Sie 2017

    Opady 18°C 10°C

  • 22 Sie 2017

    Bardzo pochmurno 18°C 11°C

Radio Plus Radom /REGION/Leśnicy ostrzegają przed opryskami

Informacje z regionu

Leśnicy ostrzegają przed opryskami

18 maj 2017 / Tekst
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

W Nadleśnictwach: Kozienice, Zwoleń i Daleszyce prowadzone są opryski przeciwko chrabąszczom. Jeśli pogoda pozwoli, działania prowadzone będą do końca tego tygodnia. Opryski nie są groźne dla ludzi, jednak warto w tym czasie ograniczyć leśne spacery.

Od kilkunastu lat w drzewostanach obserwowany jest wzrost populacji oraz nasilenie szkód wyrządzanych przez chrabąszcze. Za szkody odpowiedzialne są przede wszystkim larwy chrabąszczy, tzw. "pędraki", które żerują w glebie na korzeniach drzew, krzewów i roślinności runa. Szkodniki w okresie godowym powodują również zniszczenia młodych listków oraz pędów drzew i krzewów.

By zapobiec zniszczeniom na terenie trzech nadleśnictw prowadzone są opryski. Jak wyjaśniają leśnicy, środek stosowany do walki ze szkodnikami jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt, a jego działanie skierowane jest na chrabąszcze. Warto jednak zrezygnować z wizyt w lesie w godzinach, w których prowadzone są działania: od świtu do godz. 9:00 oraz od godz. 18:00 do zmierzchu. Jeśli jednak przypadkiem zostaniemy opryskani, należy dokładnie umyć całe ciało. Opryski prowadzone są od poniedziałki, 15 maja i jeśli pogoda będzie sprzyjać, skończą się w weekend. Po zakończeniu działań obowiązywał będzie dwutygodniowy okres przejściowy. W czasie tych działań należy powstrzymać się od zbierania grzybów czy innych owoców runa leśnego.

Na terenie nadleśnictwa Kozienice obowiązuje zakaz wstępu w leśnictwach Adamów, Chinów, Cztery Kopce, Stanisławice, Kociołki i Augustów. W nadleśnictwie Zwoleń nie można wchodzić na teren lasów w Dąbrowie, Molendach i Słowicach. Na terenie nadleśnictwa Dobieszyn zakaz obowiązuje w leśnictwach Trzebień, Studzianki i Strzyżyna.

                               

Działania te są konieczne. Istnieje obawa, że jeśli nie przyniosą one oczekiwanego skutku, to za kilka lat chrabąszcz majowy może opanować całą Puszczę Kozienicką. - wyjaśnia Artur Mazur - zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Kozienice:

Koszt oprysków w trzech nadleśnictwach wynosi ponad 3 miliony złotych. W kwocie tej mieszczą się opłaty za specjalistyczny środek, sprzęt i wykonanie. - wyjaśnia Sylwia Nowak - specjalista służby leśnej ds. ochrony lasu:

Zabieg finansują Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych oraz oddział regionalny w Radomiu. Jeden samolot w ciągu lotu opryskuje 200 hektarów. W sumie opryski obejmą powierzchnię ponad 13 tysięcy hektarów. Pierwsze efekty działań będą znane po trzydziestu dniach. Akcja objęta jest również osłoną naukową. - dodaje Andrzej Matysiak - dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu:

W tym roku, za zgodą ministra rolnictwa RDLP w Radomiu testuje Mospilan i jego wpływ na cieki wodne, zbiorniki i rzeki. - informuje Piotr Kacprzak zastępca dyrektora ds gospodarki leśnej dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu:

Teren oprysków jest odpowiednio oznakowany.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Land Of Confusion

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

AUDYCJE MESKO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 77
Asseco Resovia Rzeszów 30 72
PGE Skra Bełchatów 30 69
Jastrzębski Węgiel 30 67
Indykpol AZS Olsztyn 30 65
Cuprum Lubin 30 54
LOTOS Trefl Gdańsk 30 47
Cerrad Czarni Radom 30 44
ONICO AZS Politechnika W-wa 30 40
GKS Katowice 30 39
MKS Będzin 30 37
Espadon Szczecin 30 27
Effector Kielce 30 27
BBTS Bielsko-Biała 30 22
Łuczniczka Bydgoszcz 30 20
AZS Częstochowa 30 13

POLECAMY

230x190 4