Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista
Opady

11°C

Radom

Opady

Wilgotność: 94%

Wiatr: 35.40 km/h

  • 21 Wrz 2017

    Rain 11°C 10°C

  • 22 Wrz 2017

    Chwilowe opady deszczu 14°C 10°C

Radio Plus Radom /REGION/Wieniawa miejscem Spotkań z Folklorem

Informacje z regionu

Wieniawa miejscem Spotkań z Folklorem

17 lipiec 2017 / Tekst
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Oberki, skoczna muzyka i specjały kuchni regionalnej. Za nami XI Spotkania z Folklorem im. Stanisława Stępniaka w Wieniawie.

Impreza odbyła się po raz jedenasty i zgromadziła wielu miłośników kultury ludowej. Na wieniawskiej scenie zaprezentowały się w sumie 52 podmioty - 15 kapel ludowych, 10 solistów instrumentalistów, 18 zespołów śpiewaczych i 9 solistów śpiewaków. Do Wieniawy przyjechał m.in. zespół ludowy Czerwona Jarzębina z Jedlińska. Dla członków grupy takie spotkania są nie tylko okazją do poznawania kultury i tradycji, ale również nawiązywania nowych znajomości. Kierowniczka zespołu łamie również stereotyp, przeglądów i sztuki ludowej w ogóle, jako rozrywki dla osób starszych:

Mówi się, że co kraj, to obyczaj. Jeden ze zwyczajów ludowych w przyszłym roku planuje zaprezentować zespół Kumosie z Sadku (gm. Szydłowiec). Jest to obrzęd wysyłania "kuli za umarłym", która informowała o śmierci jednego z mieszkańców wsi. - Kula szła od domu do domu przez całą wioskę. - wyjaśnia Maria Pietras - kierowniczka zespołu:

Podczas tegorocznej edycji Spotkań z Folklorem w Wieniawie poznać można było również tradycje, tańce i kulturę gości z Rzeszowszczyzny oraz Małopolski. Gośćmi specjalnymi imprezy były zespoły Pojawianie i Lesioki. Karol Mądrzyk i Maria Japa z Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca "Pojawianie" podkreślają, że bogactwo kultury ludowej przekazywane jest z pokolenia na pokolenie, a zaangażowanie członków zespołu nie słabnie. Pojawianie przedstawiają kulturę Krakowiaków Wschodnich, nie pozwalają odejść w niepamięć postaci pochodzącego z Zaborowa Jędrzeja Cierniaka - założyciela i prezesa Instytucji Teatrów Ludowych, który opowiadał się za samorodnym teatrem ludowym sięgającym do pieśni, tańców i zwyczajów ludowych. - Folklor wysysa się z mlekiem matki. - żartuje Maria Japa - kierowniczka zespołu, a Karol Mądrzyk dodaje: - Wiele osób z naszego zespołu występuje po swoich braciach, to tradycja sięgająca pokoleń:

Spotkania z Folklorem w Wieniawie stały się sztandarową imprezą gminy. Patronem wydarzenia jest Stanisław Stępniak - wybitny muzyk ludowy z Radzic Małych, który od urodzenia był niewidomy, jednak słuch muzyczny pomógł mu w wieku sześciu lat nauczyć się gry na harmonii. Spotkania to impreza, która łączy pokolenia, pokazuje tradycję i pielęgnuje pamięć. - podkreśla Alicja Ślifirczyk - dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Wieniawie:

Ci, którzy w niedzielę przyjechali do Wieniawy mogli także zapoznać się z przygotowanym na specjalnych planszach z życiorysem Stanisława Stępniaka. Od czasu do czasu, a nawet częściej warto słuchać muzyki ludowej! - przekonywali uczestnicy imprezy:

 Kultura ludowa bliska jest także Krzysztofowi Sobczakowi - wójtowi gminy Wieniawa, który przyznaje, że sam był członkiem zespołu pieśni i tańca:

Głównym punktem imprezy był przegląd kapel, zespołów śpiewaczych, instrumentalistów i solistów śpiewaków z regionu radomskiego i opoczyńskiego. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów:

Kategoria soliści i instrumentaliści:

Dwa pierwsze miejsca: Józef Witczak z oraz Ryszard Wlazło z Dąbrowy Górniczej

Dwa drugie miejsca: Jan Kmita z Przystałowic Małych i Marian Kulkowski z Wistki

Trzecie miejsce: Zdzisław Kwapiński z Radomia

Kategoria kapele ludowe:

Dwa pierwsze miejsca: Kapela Tadeusza Kubiaka z Leśmierza i Kapela Andrzeja Malika ze Skrzyńska

Trzy drugie miejsca: Kapela Tomasza Stachury z Grabowskiej Woli , Kapela Jana Kępy z Borowca i Kapela Lipców z Wygnanowa.

Pięć trzecich miejsc: Kapela Józefa Wyrwińskiego z Korzyc, Kapela Foktów z Ostrołęki, Kapela Jana i Józefa Tarnowskich z Domaniowa, Kapela Henryka Gwiazdy z Radomia i Kapela Wiesława Zielonki i Edwarda Orłowskiego

W kategorii zespoły śpiewacze:

Pierwsze miejsce: Zespół Śpiewaczy Przystalanki z Przystałowic Małych

Dwa drugie miejsca: Zakukała Kukułecka z Gałek Rusinowskich i Gołcunecki z Gałek Rusinowskich

Trzecie miejsce: Ostałki z Ostałowa

W kategorii solista śpiewak:

Pierwsze miejsce: Edward Kaleta z Bodzentyna

Drugie miejsce: Krystyna Ciesielska z Brogowej

Dwa trzecie miejsca: Zofia Rojkiewicz z Rykowa i Stanisław Pyzik z Domaszna

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Alone Again

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

AUDYCJE MESKO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 77
Asseco Resovia Rzeszów 30 72
PGE Skra Bełchatów 30 69
Jastrzębski Węgiel 30 67
Indykpol AZS Olsztyn 30 65
Cuprum Lubin 30 54
LOTOS Trefl Gdańsk 30 47
Cerrad Czarni Radom 30 44
ONICO AZS Politechnika W-wa 30 40
GKS Katowice 30 39
MKS Będzin 30 37
Espadon Szczecin 30 27
Effector Kielce 30 27
BBTS Bielsko-Biała 30 22
Łuczniczka Bydgoszcz 30 20
AZS Częstochowa 30 13

POLECAMY

230x190 4