Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: 23 sierpnia - św. Róża z Limy, dziewica
Pochmurno

11°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 92%

Wiatr: 22.53 km/h

  • 23 Sie 2017

    Opady 19°C 10°C

  • 24 Sie 2017

    Częściowe zachmurzenie 21°C 9°C

Radio Plus Radom /REGION/Wiosennego miodu będzie mniej

Informacje z regionu

Wiosennego miodu będzie mniej

26 kwiecień 2017 / Tekst
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Miłośnicy miodu nie powinni liczyć na tegoroczny miód wiosenny. Przez kilkudniowe przymrozki i utrzymujące się chłody, rodziny pszczół nie rozwinęły się dobrze. Pszczelarze mają nadzieję, że pogoda szybko się poprawi, a pszczoły zdążą nadrobić zaległości.

Mróz nie jest groźny dla pszczół. Owady te całą zimę spędzają w ulach grzejąc się wzajemnie. Szkody natomiast wyrządzić mogą nagłe spadki temperatury. Wiosna, która w tym roku przyszła dość szybko pobudziła pszczoły do czerwienia i rozwoju młodych pszczół. Jeśli nagle robi się chłodniej proces ten zostaje zaburzony, a rodziny pszczół stają się coraz słabsze. Z taką sytuacją pszczelarze mają do czynienia w tym roku - wyjaśnia Lucjan Walasek - prezes Koła Pszczelarzy w Radomiu:

W tej sytuacji pszczoły nie mogą zbierać nektaru, a także zapylać kwiatów. Dla miłośników miodu oznacza to brak miodu wiosennego: rzepakowego oraz z drzew owocowych. Teraz pszczoły wykorzystują większość zebranego przez siebie nektaru do rozwoju. Jeżeli jedna rodzina pszczela w ciągu roku przynosi ok. 100 kg miodu, to dla pszczelarza zostaje z tego jedynie 10 kg. Dlatego miodu wiosennego w tym roku będzie niewiele. Pszczelarze mają jednak nadzieję, że pogoda poprawi się i pszczoły nadrobią zaległości przez produkcję miodu późniejszego.

Powolny rozwój rodzin pszczelich jest również powodem do zmartwień dla sadowników. Niektóre z krzewów już przekwitły niezapylone przez pszczoły, inne dopiero będą kwitły. Jednak nawet jeśli pszczoły wylecą, to będzie ich o połowę mniej niż w czasie, kiedy pogoda sprzyja. Jak wynika z doświadczenia przeprowadzonego przez Lucjana Walaska, owoce z drzew i krzewów niezapylonych są o wiele słabsze:

O ile nie mamy wpływu na pogodę, to wpływać możemy na zanieczyszczenia. Stosowane przez rolników chemiczne środki ochrony roślin również mają negatywny wpływ na pasieki. Stosowanie środków chemicznych pomaga pszczołom zwalczać niektóre pasożyty, jednak zbyt silna chemia zabija owady:

Zatruty nektar w wiekszości przypadków nie jest odbierany od pszczół - nie trafia do miodu, który spożywamy.

Pamiętać należy jednak, że pszczoły to nie tylko miód, który możemy stosować by zwiększyć swoją odporność. Kit czy mleczko pszczele oraz różnego rodzaju miody mają szerokie zastosowanie. Dodatkowo, są dostępne bez recepty i co ważne - pochodzenia naturalnego. Okazuje się, że z pracy pszczół skorzystać możemy m.in. w przypadku stanów zapalnych czy poparzeń:

 

Koło Pszczelarzy w Radomiu działa od 55 lat i zrzesza ponad 200 osób z miasta i regionu radomskiego. Wchodzi również w skład Regionalnego Związku Pszczelarzy Ziemi Radomskiej. Natomiast Związek Regionalny należy do Polskiego Związku Pszczelarzy. Prezesem Koła Pszczelarzy w Radomiu jest Lucjan Walasek - emerytowany nauczyciel chemii w Zespole Szkół Samochodowych w Radomiu. Pan Lucjan ma dwie pasieki - w Cerekwi i niedaleko Puszczy Kozienickiej. W rozmowie z Radiem Plus Radom opowiedział o zmartwieniach pszczelarzy związanych z ostatnimi chłodami, a także szerokim zastosowaniu miodu i produktach pszczelich. Przekonywał również, że wbrew powszechnemu przekonaniu - zimą pszczoły nie śpią! Posłuchaj całości rozmowy:

  

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Bolero

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

AUDYCJE MESKO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 77
Asseco Resovia Rzeszów 30 72
PGE Skra Bełchatów 30 69
Jastrzębski Węgiel 30 67
Indykpol AZS Olsztyn 30 65
Cuprum Lubin 30 54
LOTOS Trefl Gdańsk 30 47
Cerrad Czarni Radom 30 44
ONICO AZS Politechnika W-wa 30 40
GKS Katowice 30 39
MKS Będzin 30 37
Espadon Szczecin 30 27
Effector Kielce 30 27
BBTS Bielsko-Biała 30 22
Łuczniczka Bydgoszcz 30 20
AZS Częstochowa 30 13

POLECAMY

230x190 4