Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

SPORT

Zdobył już 31 szczytów Korony Europy dla Radomia!

piątek, 01 grudnia 2017 19:05 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Z flagą Radomia wszedł już na 31 najwyższych szczytów Europy! Dawid Penkalla ten rok chce zamknąć z 33 górami Korony Europy.

Odsłuchaj całą rozmowę z Dawidem Penkallą, autorem projektu „Korona Europy dla miasta Radomia”:

Projekt rozpoczął się w 2015 roku i zakłada zdobycie najwyższe szczyty 46 państw Europy, czyli tzw. „Koronę Europy”. To góry od Mont Blanc (4810 m n.p.m.) do malutkiego Monte Vaticano (75 m n.p.m.). Na każdy szczyt Dawid Penkalla wchodzi z flagą Radomia.

W tym roku udało się zdobyć najwyższy szczyt Niemiec (Zugspitze – 2962 m n.p.m.), ale także znajdujący się na terenie Andory Como Pedrosa (2942 m n.p.m.), czy grecki Mitikas (2918 m n.p.m.).

- Na Zugspitze dopiero trzecie podejście było sukcesem. Kwestia pogody, warunków atmosferycznych, troszeczkę kwestia patrzenia na ludzi, że pojawia się jakiś problem i lepiej zareagować wcześniej, niż później mieć z tego jakiś problem. Wszyscy startują i idea jest, żeby weszli – mówi Dawid Penkalla.

W tym roku pojawiły się też problemy natury formalnej. Okazuje się, że przy górze Musała (najwyższy szczyt Bułgarii) informacje w schronisku i na stronie internetowej nie są aktualizowane na bieżąco.

- Nie do końca informacja, która jest na stronie internetowej i podawana przez biuro informacyjne, jest adekwatna do rzeczywistego stanu. Pani w informacji nie wiedziała, czy schronisko jest czynne, czy szlak jest do przejścia. Dopiero po trzecim dniu pobytu w Bułgarii udało się wejść na górę, ale nie ze względu na warunki atmosferyczne, tylko ze względów formalnych – opowiada Dawid Penkalla.

Na przyszły rok zaplanowane jest zdobycie m.in. najwyższego szczytu Hiszpanii, Portugalii, Szwecji, Finlandii oraz Kosowa. Być może uda się też polecieć do Rosji, a poza Koroną Europy - do Iranu i w Himalaje.

Do końca 2017 roku Dawid Penkalla zdobędzie jeszcze dwie mniejsze góry – najwyższy szczyt Monako – Chemin des Révoires (161 m n.p.m.) i San Marino – Monte Titano (739 m n.p.m.).

Poza Koroną Europy radomianin zdobywa także inne góry. W tym roku wszedł na Kazbek (5047 m n.p.m.).

W tym miesiącu organizowane są dwa spotkania z Dawidem Penkallą: 11 grudnia o 17:00 w Restauracji Teatralna i 12 grudnia o 18:00 w radomskim Amfiteatrze.