Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 1 czerwca - św. Justyn, męczennik
Dziś jest: 01 czerwca 2020

SPORT

Stanowisko klubów sportowych Radomia

środa, 20 maj 2020 16:49 / Autor: Radosław Mizera
foto: wksczarni.pl
Radosław Mizera

6 radomskich klubów podpisało się pod wspólnym stanowiskiem w sprawie stypendiów sportowych. Przypomnijmy, że o prawie 3,5 mln złotych mają zmniejszyć się wydatki miasta na stypendia sportowe. Największe cięcia mogą sięgnąć nawet pięćdziesięciu procent aktualnych stypendiów.

Poniżej prezentujemy stanowisko klubów sportowych:

Szalejąca na świecie pandemia COVID-19 w ciągu kilku tygodni doprowadziła do sytuacji, która pod znakiem zapytania stawia przyszłość finansową całego zawodowego sportu. Radomskie drużyny postanowiły wydać oświadczenie. Treść prezentujemy poniżej.

Przez lata wspólnie budowaliśmy sportowy wizerunek Radomia. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu sponsorów, wielu oddanych ludzi i władz miasta – poprzez system stypendialny, który daje klubom stabilną podstawę funkcjonowania. Dzisiaj znaleźliśmy się w nowej rzeczywistości, która nie pozostanie bez wpływu na działalność klubów sportowych.

W związku z panującą pandemią i kryzysem miejskich finansów, władze miasta zaproponowały zmiany w systemie stypendialnym. Propozycje te powstały w konsultacjach z klubami. Nowy poziom finansowania, choć niższy, pozwoli nam zbudować drużyny i przystąpić do rozgrywek. Jest to kompromis pomiędzy potrzebami klubów, a możliwościami finansowymi miasta. W samorządzie, podobnie jak i w sporcie, trzeba szukać oszczędności. Wiemy, że zarówno my, jak i samorząd stoi przed ogromnym wyzwaniem, z którym wspólnie musimy sobie poradzić.

Wierzymy, że w przyszłości, gdy powróci normalność, wrócimy do rozmów i być może wyższego poziomu finansowania. Dzisiaj jednak wspólnie, jako przedstawiciele najważniejszych klubów w Radomiu, prosimy radnych, którzy na najbliższej sesji pochylą się nad projektem uchwały, o jej przyjęcie w zaproponowanym kształcie. Każda zmiana i każdy tydzień opóźnienia w przyjęciu uchwały utrudni nam przygotowanie do następnego sezonu. Wierzymy, że nasze kluby nadal będą dostarczać kibicom wielu pozytywnych emocji i będą promować Radom.

RKS Radomiak Radom

Cerrad Enea Czarni Radom

Hydrotruck Radom

E.Leclerc Radomka Radom

RKP 1926 Broń Radom

Akademia Piłki Ręcznej Radom

Zgodnie z projektem nowej uchwały, stypendia dla siatkarzy Cerradu Enei Czarnych Radom oraz piłkarzy Radomiaka zostaną zmniejszone o 20%. - To dwa flagowe kluby, które najlepiej promują nasze miasto i mają potencjał, by zapełnić trybuny nowych obiektów Radomskiego Centrum Sportu. Dlatego tu ograniczenie kwot jest najmniejsze - tłumaczy dyrektor Kancelarii Prezydenta Mateusz Tyczyński.

Na możliwie wysokim poziomie wynoszącym 60-70% będą stypendia dla występujących w ekstraklasie koszykarzy Hydrotrucku oraz siatkarek E.Leclerc Radomki. Utrzymane zostanie także finansowanie pozostałych drużyn ligowych, występujących w ligach półamatorskich. Piłkarze Broni Radom otrzymają stypendia zmniejszone o 43%, a KS Uniwersytet, Hydrotruck LUKS oraz APR Radom dostaną połowę dotychczasowych kwot.

Projekt nowej uchwały zakłada także obniżenie od 1 lipca stypendiów indywidualnych o 20 procent. Od 1 stycznia system stypendialny zostałby utrzymany tylko w lekkiej atletyce, natomiast w przypadku pozostałych dyscyplin indywidualnych w miejsce stypendiów wypłacane będą nagrody za medale.

-Taka propozycja przemodelowania systemu i znalezienia oszczędności, szeroko skonsultowana z klubami sportowymi, uzyskała dzisiaj akceptację Rady Sportu. Wynik głosowania, pokazuje, że w środowisku sportowym jest głębokie zrozumienie dla wyjątkowych okoliczności. Bardzo dziękuję za czasami emocjonalną, ale merytoryczną dyskusję - dodaje Mateusz Tyczyński.

 

 

Zapraszamy do nas: