Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

SPORT

Miasto nagrodziło najlepszych sportowców

czwartek, 11 lutego 2021 13:19 / Autor: Michał Kaczor
fot. Łukasz Wójcik/UM Radom
Michał Kaczor

Miasto nagrodziło najlepszych sportowców, trenerów, działaczy i sponsorów mijającego roku. Wśród wyróżnionych znaleźli się przedstawiciele wielu dyscyplin.

W tym roku ze względu na pandemię Gala Mistrzów Sportu odbyła się bez udziału publiczności.

- Nie chcieliśmy przerywać tej dobrej tradycji nagradzania tych, którzy przynoszą nam dużo radości w ciągu roku i dzięki którym o Radomiu jest głośno - mówił wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Prezydent Radosław Witkowski mówił że pandemia pokrzyżowała wiele planów sportowych.

W "Złotej Dziesiątce Sportowców" znaleźli się:

Paweł Brach – BKS Radomiak - srebrny medalista MP seniorów, młodzieżowy mistrz Polski w kat. 57 kg, członek kadry narodowej w boksie olimpijskim.

Weronika Falkowska – Akademia Tenisowa Masters - reprezentantka kraju, złota medalistka halowych MP seniorów w grze podwójnej i w grze pojedynczej, złota medalistka młodzieżowych MP; 724. miejsce na światowych listach WTA.

Martyna Kotwiła – RLTL ZTE - srebrna medalistka MP seniorów w biegu na 200 m i w sztafecie 4x400 m, młodzieżowa mistrzyni Polski w sztafecie 4x100 i brązowa medalistka w biegu na 200m, kadrowiczka.

Patryk Kozłowski – RLTL ZTE - brązowy medalista MP seniorów w biegu na 5000 m, wicemistrz kraju na 4000 m w przełajach, złoty medalista młodzieżowych MP na 5000 m i młodzieżowy MP na 4000 w przełajach.

Arkadiusz Kułynycz – złoty medalista Mistrzostw Polski seniorów w zapasach stylu klasycznego w wadze 87 kg, członek kadry narodowej.

Rossi Pereira Leandro – RKS Radomiak - jeden z najlepszych piłkarzy radomskiego zespołu występującego na boiskach Fortuna 1 Ligi.

Paulina Nogaj – MKS Wodnik - czołowa pływaczka kraju, multimedalistka MP seniorów i młodzieżowych MP w pływaniu, zawodniczka kadry narodowej.

Daniel Rutkowski – MMA - były zapaśnik, obecnie mistrz MMA w kategorii wagowej 66 kg, najlepszy zawodnik krajowych rankingów MMA.

Agata Witkowska – E.Leclerc Moya Radomka Radom - jedna z najlepszych, najbardziej doświadczonych libero siatkarskiej Tauron Ligi.

Natalia Wosztyl – RLTL ZTE - srebrna medalistka MP w biegu na dystansie 400 m przez płotki, srebrna medalistka w sztafecie 4x100 m, młodzieżowa mistrzyni kraju na 400 m przez płotki, młodzieżowa mistrzyni w sztafecie 4x100 m, a także młodzieżowa wicemistrzyni Polski na 400 m.

Paulina Nogaj na co dzień trenuje pływanie w Stanach Zjednoczonych, ale nadal reprezentuje MKS Wodnik Radom w zawodach.

Agata Witkowska, libero E. Leclerc Moya Radomki Radom liczy, że klub będzie robił postępy.

W "Galerii Trenerów" znaleźli się:

Dariusz Banasik – RKS Radomiak – trener zespołu Radomiaka, czwartej drużyny Fortuna 1 Liga sezonu 2019/2020; szkoleniowiec, który wprowadził zespól do baraży o awans do ekstraklasy.

Riccardo Marchesi – E.Leclerc Moya Radomka – trener siatkarek; dzięki jego pracy i zaangażowaniu radomska drużyna stała się rewelacją rozgrywek i obecnie zajmuje 2. miejsce w siatkarskiej ekstraklasie.

Leszek Trzos – RLTL ZTE – trener lekkiej atletyki, którego podopieczni corocznie zdobywają medale w imprezach mistrzowskich, we wszystkich kategoriach wiekowych.

Robert Witka – HydroTruck - trener ekstraklasowych koszykarzy, w przeszłości czynny zawodnik, obecnie realizuje swoje pasje jako szkoleniowiec.

Sławomir Żeromiński – BKS Radomiak – trener i wychowawca kilku pokoleń zawodników w boksie olimpijskim, obecnie jego podopiecznymi są m.in. medaliści MP Paweł Bracha i Agata Kaczmarska.

Trener Riccardo Marchesi mówił, że w Radomiu już poczuł rodzinną atmosferę.

- To mój pierwszy rok w Polsce i już poczułem się jak w rodzinie. Dziękuję klubowi. To dziwny rok, ale dziękuję też miastu za zaangażowanie w sport - powiedział.

 

W kategorii "Nadzieja Sportowa Roku" zostało wyróżnionych trzech sportowców:

Joanna Hajdrowska – RLTL ZTE – brązowa medalistka lekkoatletycznych MP seniorów, młodzieżowa mistrzyni kraju w rzucie oszczepem.

Maciej Klimek –MKS Victoria - złoty medalista MP Juniorów w czwórboju nowoczesnym, kadrowicz, reprezentant i jeden z najbardziej utalentowanych zawodników kraju tej dyscypliny

Marcel Szymański – RKS Radomiak - reprezentant Polski w kategorii do lat 16. Mimo młodego wieku od zeszłego sezonu w kadrze pierwszoligowego zespołu Radomiaka, w którym zanotował już debiut.

Imprezą Sportową Roku zostały wybrane Mistrzostwa Polski seniorów w zapasach. Maria Świerczyńska, prezes Olimpijczyka Radom liczy, że klub będzie gospodarzem kolejnych wydarzeń.

Sponsorem Roku została Enea Wytwarzanie.

Osobowością Roku został Andrzej Falkiewicz (prezes KS Start Radom).

- Chciałbym tę nagrodę zadedykować wszystkim członkom klubu - powiedział.

W kategorii "Serce dla Sportu" zostali wyróżnieni:

Jarosław Ludwiński - prezes Szkolnego Związku Sportowego, członek zarządu SZS Warszawy i województwa mazowieckiego. Od kilkudziesięciu lat niestrudzony propagator sportu wśród dzieci i młodzieży, inicjator oraz pomysłodawca wielu przedsięwzięć promujących zdrowy styl życia nie tylko wśród najmłodszych.

Mirosław Mucha – jedna z najbarwniejszych postaci radomskiego sportu; swoją przygodę rozpoczynał od piłki nożnej na nieistniejącym już wojskowym stadionie przy ul. Struga. Od niespełna 50 lat kibicom kojarzy się z radomską siatkówką, to na nim spoczywa techniczne przygotowanie meczów zarówno zespołu Cerrad Enea Czarni, jak i E.Leclerc Moya Radomka.

Andrzej Wiatrak – starsi kibice pamiętają p. Andrzeja jako utalentowanego piłkarza, który z czasem swoje zainteresowanie i sportową pasję zaczął dzielić z tenisem stołowym. Ogromne doświadczenie i zaangażowanie przyniosło znakomite rezultaty. Z upływem lat stał szkoleniowcem, którego podopieczni w tej dyscyplinie odnosili ogromne sukcesy. Trener i wychowawca kilku pokoleń zawodników, którzy przez lata występowali na poziomie ekstraklasy, zdobywali medale Mistrzostw Polski.

Mirosław Mucha mówił, że dopóki siły mu pozwolą, będzie wspierał radomską siatkówkę.

Wyboru laureatów dokonała kapituła, w skład której weszli członkowie Rady Sportu oraz radomscy dziennikarze sportowi.