Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kinga, dziewica
Dziś jest: Środa, 24 lipca 2024

SPORT

Rowerowe rajdy ze wsparciem Enea Wytwarzanie

piątek, 28 czerwca 2024 12:58 / Autor: Newsroom
Newsroom

27 osób ze Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów "Energiczni Emeryci" w Kozienicach wzięło udział w dwóch rajdach rowerowych. Pierwszy z nich odbył się do miejsc pamięci narodowej, kultur i religii Warmii i Mazur oraz powiatu kozienickiego. Uczestnicy rajdu pokonali trasę liczącą około 220 km.

Rajd rozpoczął się w Kozienicach 11 czerwca na parkingu przy pływalni „Delfin” ul. Legionów w Kozienicach, następnie kolumną czterech samochodów w tym lawety z rowerami ruszyły do bazy hotelowej w miejscowości Mycyny, gmina Olsztynek.

Po dotarciu do bazy i rozpakowaniu rowerów, ruszono na pierwszy etap rajdu, który przebiegał na szlaku z Mycyny do Gietrzwałdu. I etap rajdu rowerowo – pieszego szlakiem miejsc pamięci narodowych, kultur i religii ziem Warmii i Mazur w miejscowości Gietrzwałd. W tej miejscowości zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdskiej, która znajduje w centrum tej miejscowości. W miejscu tym odbyła się sesja zdjęciowa dot. promocji „Enea Wytwarzanie” sp. z o.o. Dalszy szlak doprowadził nas do miejscowości Guzowaty Młyn, w której znajduje się zabytkowy młyn wiatrakowy z XIX wieku.Ten etap rajdu obejmował trasą ok. 50 km, wśród malowniczych krajobrazów jezior, lasów i różnorakich wzgórz, z przyjazdem wieczornym do bazy noclegowej.

II etap rajdu rozpoczął w godzinach porannych we środę z naszej bazy szlakiem kopernikowskim do Olsztyna. Szlak zaczyna się przy Wysokiej Bramie na Olsztyńskim Starym Mieście i wiedzie koło Zamku Kapituły Warmińskiej, w której Mikołaj Kopernik rezydował w latach 1516–19 i 1520-21. Pamiątką po nim jest oryginalna tablica astronomiczna oraz pomnik stojący przy Zamku Kapituły.

Następnie uczestnicy rajdu przemieścili się do Bazyliki Najświętszej Marii Panny, gdzie odbyła się sesja zdjęciowa dot. promocji „Enea Wytwarzanie” sp. z o.o. Ten etap rajdu łącznie wynosił ok. 75 km, również wśród jezior, lasów z przyjazdem wieczornym do bazy w miejscowości Mycyny.

III ostatni etap naszego rajdu we czwartek przebiegał z Mycyny na Pola Grunwaldzkie. Grupa rowerowa Stowarzyszenia „Energiczni Emeryci” zwiedziła Muzeum Bitwy pod Grunwaldem 1410. Następnie grupa udała się na pod Pomnik Grunwaldzki, gdzie zostały upamiętnieni zdjęciami dot. promocji „Enea Wytwarzanie” sp. z o.o. Powrót do Kozienic nastąpił około godz.19.00
II Rajd rowerowo – pieszy do miejsc pamięci narodowej, kultury i religii Powiatu Kozienickiego w dn. 20.06.2024 roku.

Rajd odbył się na trasie: Kozienice – Molendy – Garbatka Letnisko – Gródek – Czarnolas – Sarnów – Gniewoszów – Oleksów – Słowiki – Kozienice.

Uczestnicy II rajdu rowerowo-pieszego w liczbie 11 osób wyruszyły z Kozienic do miejscowości Molendy. Molendy, jest to wieś otoczona lasami Puszczy Kozienickiej, o której pierwsze wzmianki można spotkać w XVIII wieku. W Molendach znajduje się miejsce pamięci narodowej, czyli Pomnik upamiętniający poległych żołnierzy BCH oraz AK w bitwie pod Molędami 7 kwietnia 1944 roku. Była to największa bitwa partyzantów polskich z okupantem niemieckim na terenie ziemi kozienickiej obwodu AK. W Molendach znajdują się również 2 cmentarze wojenne z I wojny światowej, na których znalazły miejsce spoczynku żołnierze 3-ech armii: armia rosyjska, austro-węgierskiej i niemieckiej, wśród nich byli również żołnierze polscy wcieleni do wojska przez trzech zaborców. Przed pomnikiem i cmentarzem uczestnicy rajdu zapalili znicze i zrobili pamiątkowe zdjęcia dla strategicznego sponsora „Enea Wytwarzanie”.
Następnym etapem rajdu była Garbatka Letnisko. Jest to wieś letniskowa o uzdrowiskowym mikroklimacie. Pierwsze wzmianki o Garbatce datowane są na przełomie XV wieku. Garbatkę otaczają lasy Puszczy Kozienickiej z rezerwatem Krępiec, jednym z najpiękniejszych krajobrazowo miejscem w Puszczy Kozienickiej. W Garbatce Letnisko znajdują się trzy pomniki upamiętniające tragiczną historię tego miejsca. Już przy wjeździe do miejscowości od strony miejscowości Molendy natrafiamy na pomnik upamiętniający pamięć aresztowanych w czasie dwóch pacyfikacji Garbatki oraz okolic, następnie rozstrzelanych. Na pobliskim cmentarzu znajdują się pomniki oddające hołd pomordowanych w Katyniu oraz przez okres okupacji niemieckiej w latach 1939 – 1945. Uczestnicy rajdu uczcili te miejsca pamięci narodowej zapalając znicze.

Kolejnym etapem rajdu była miejscowość Gródek. W tej miejscowości znajduje się zbytkowy kościół z XVI wieku. Kościół ten był ufundowany przez rodzinę Jana Kochanowskiego, właściciela tych ziem.

Z pod kościoła w Gródku, ruszono do miejscowości Czarnolas. W Czarnolesie znajduje się Muzeum Jana Kochanowskiego, który mieszkał tu w XV wieku, znany nie tylko w Polsce, również w Europie poeta, twórca fraszek, pieśni oraz trenów. W Czarnolesie można też zwiedzić eksponaty muzealne, rzeźby plenerowe, kaplicę z kryptą grobową oraz pomnik Jana Kochanowskiego.

Pod pomnikiem oraz muzeum wykonano zdjęcia grupy dla strategicznego sponsora „Enea Wytwarzanie”. Z Czarnolasu rajd skierował się do miejscowości Sarnów. Jest to miejsce związane z bohaterskim pilotem z czasów II wojny światowej, pilotem pułkownikiem Władysławem Gnysiem. Pilot Władysław Gnyś był uczestnikiem walk we wrześniu 1939 roku oraz bitwy o Anglię. Wsławił się, gdy jako młody pilot porucznik lotnictwa zestrzelił 1 września1939 roku dwa niemieckie bombowce. Po zapoznaniu się z tablicami informacyjnymi i wykonaniu zdjęć dla partnera uczestnicy wyruszyli do miejscowości Gniewoszów i Oleksów.

Gniewoszów jest to byłe miasto o długiej historii, które straciło prawa miejskie podczas zaborów za udział mieszkańców w Powstaniu Styczniowym.

Następnym ciekawym miejscem jest miejscowość Oleksów, w którym znajdują się kościół z XVII wieku, zbudowany na miejscu drewnianego kościoła z XIII wieku. Na cmentarzu parafialnym w Oleksowie znajdują się: Krzyż Wotywny poświęcony poległym Powstańcom Styczniowym i Listopadowym oraz pomniki dowódców oddziałów partyzanckich z okresu II wojny światowej, Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej komendanta „Biloffa”. Na tym cmentarzu znajduje się również grobowiec rodziny Marii Curie-Skłodowskiej, naszej pierwszej noblistki, a konkretnie jej babci.
Po zwiedzeniu tych miejsc uczestnicy rajdu udali się do Kozienic. Po drodze odwiedzając wieś Słowiki, w których znajduje się cmentarz poległych żołnierzy w operacji dęblińskiej z czasów I wojny światowej oraz groby Legionów Polskich.
Ze Słowik przez miejscowość Leśna Rzeka grupa rajdu wróciła do Kozienic.

Opracował Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Energiczni Emeryci” w Kozienicach Janusz Walachnia.