Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: bł. Joanna Maria de Maille, wdowa WIELKI CZWARTEK
Dziś jest: Czwartek, 28 marca 2024

39. Piesza Pielgrzymka Radomska

Kręcą film na pielgrzymce

poniedziałek, 07 sierpnia 2017 15:59 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Filmowcy pojawili się na trasie Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. W sobotę rozpoczęły się bowiem zdjęcia do obrazu "Klecha" w reżyserii Jacka Gwizdały,  opowiadającego o Proteście Radomskich Robotników w czerwcu 1976 r. Jednym z bohaterów tego zrywu był ks. Roman Kotlarz. 

Ks. Romana Kotlarza gra Ireneusz Czop. - Towarzyszy mi pewien rodzaj niepokoju, bowiem zdjęcia dopiero się rozpoczynają. To kolejna rola, gdzie muszę włożyć sutannę - mówił aktor, którego mogliśmy zobaczyć w miejscowości Zaborowie, gdzie filmowcy kręcili sceny z pielgrzymki z 1974 roku:

Pierwszy raz na planie filmu pojawiła się Paulina Nadel, grająca rolę hipiski, idącej w pielgrzymce. - Nic więcej nie mogę powiedzieć o roli, którą gram. Nie mogę się doczekać, żeby zmierzyć z tą rolą. Dla mnie będzie to wspaniała przygoda - przyznała debiutująca aktorka z Łodzi:

Na planie filmu zagrała także Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej. - Gram naczelną pielęgniarkę w czasie pielgrzymki. - Cieszę się, że twórcy filmu zaprosili mnie, jak również pracowników skansenu na plan filmowy. Nasza instytucja wypożyczyła na potrzeby filmu ciągniki i inne maszyny rolnicze z epoki - powiedziała Ilona Jaroszek:

Ks. Mirosław Kszczot, dyrektor radomskiej pielgrzymki wyraził radość, że pątnicy zagrali w filmie "Klecha". - Pamiętamy o ks. Romanie Koltarzu, czy biskupie Piotrze Gołębiowskim, którzy żyli w trudnych czasach komunizmu. Modlimy się o dar ich beatyfikacji - powiedział ks. Kszczot:

W dzisiejszych zdjęciach uczestniczyło 1800 statystów, głównie pielgrzymów z Radomia. Wśród nich byli m.in. Marek Strojek z parafii św. Teresy w Radomiu i Anna Frączek z Radomia. - To ciekawa przygoda. To w pewnym sensie wyzwanie. Zmęczenie nas nie zniechęca - powiedział Marek Strojek. - Jestem ubrana w strój epoki. Czuje się trochę dziwnie, bowiem wszyscy na mnie patrzą, bowiem jest ubrana w strój epoki - żartowała z kolei Anna Frączek.

Na planie filmu pojawili się również członkowie zespołu wokalno - instrumentalnego Gaudeamus, który działa przy kościele Trójcy Świętej w Radomiu. Muzycy grali i śpiewali piosenki pielgrzymkowe wykonywane w latach 70-tych XX wieku:

W najbliższych dniach filmowcy będą kręcili zdjęcia w Radomiu, Odrzywole nad rzeczką Drzewiczką oraz w Częstochowie. Głównym planem zdjęciowym będzie gmach Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Na początku września zdjęcia będą kręcone w pobliżu kościoła św. Trójcy, gdzie ks. Kotlarz błogosławił protestujących. Scena będzie grana w udziałem ok. tysiąca statystów. 

Reżyser filmu Jacek Gwizdała mówi, że postać ks. Kotlarza jest praktycznie nieznana w Polsce. - To postać anonimowa. Wynika to z tego, że po wydarzeniach 1976 roku ówczesna władza zrobiła wszystko, by wymazać z historii nazwisko tego kapłana - powiedział Jacek Gwizdała.

W obrazie wystąpi plejada znakomitych aktorów, m.in. Piotr Fronczewski, Artur Żmijewski, Danuta Stenka, Wojciech Pszoniak i Jan Peszek. Zdjęcia potrwają 50 dni. Premiera filmu odbędzie się 17 października 2018 roku z okazji 90. rocznicy urodzin ks. Romana Kotlarza, a więc dzień po 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

GALERIA ZDJĘĆ ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ:

ZAPRASZAMY DO NAS