Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 20 marca - św. Aleksandra, męczennica
Pochmurno

-2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 55%

Wiatr: 22.53 km/h

  • 20 Mar 2018

    Pochmurno -1°C -8°C

  • 21 Mar 2018

    Bardzo pochmurno 1°C -6°C

Radio Plus Radom /39. PIELGRZYMKA RADOMSKA/Dotarli na Jasną Górę!

Pielgrzymka Radomska

Dotarli na Jasną Górę!

13 sierpień 2017 / Tekst

39. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej dotarła dzisiaj na Jasną Górę. To jedna z najliczniejszych pieszych pielgrzymek w Polsce. W tym roku przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej pokłoniło się 6308 pątników. Najliczniejsza kompania liczyła ponad 400 osób i była z Drzewicy.

Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera/Radio Plus Radom

Pielgrzymów na wałach jasnogórskich witał biskup radomski Henryk Tomasik. - Chce podziękować wszystkim księżom, którzy zaangażowali się w przygotowanie pielgrzymki. Dziękuję tym wszystkim, którzy zdecydowali się wybrać do Częstochowy. W tym roku obchodzimy kilka rocznic maryjnych: rocznicę objawień fatimskich, w Gietrzwałdzie i koronację wizerunku maryjnego na Jasnej Górze. W czasie tego marszu wpatrywaliśmy się w dwa wielkie wzory wiary: św. brata Alberta Chmielowskiego i bł. Honorata Koźmińskiego. Tajemnicą pielgrzymki jest modlitwa i refleksja nad prawdami wiary. Trzeba teraz te treści wprowadzić do naszego życia. Idąc z hasłem "Idźcie i głoście” trzeba wciąż przypominać, że każdy chrześcijanin jest misjonarzem - mówił biskup Tomasik, który witał poszczególne kompanie 39. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej.

Pątników witał również radomianin o. Sebastian Matecki, rzecznik Jasnej Góry. - To szczególna dla mnie pielgrzymka. Towarzyszy mi wielka radość w sercu. Chcemy koronować Matkę Bożą Częstochowską żywą koroną naszych serc i naszego życia. Trzeba głosić Ewangelię przez świadectwo własnego życia. Wierzę, że to pielgrzymowanie przyniesie owoce - mówił o. Matecki.

Kolumną ze Skarżyska-Kamiennej kierował ks. Jerzy Karbownik. Szli w niej pątnicy m.in. z Suchedniowa, Końskich i Przysuchy. W sumie 700 osób. - Ja nazwałem pielgrzymów bohaterów, bo zeszli z kanapy i wyszli na pątniczy szlak. To budujący obraz wędrującego Kościoła - powiedział kustosz sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. W kolumnie skarżyskiej pielgrzymowało w sumie ok. 700 osób. - Wynik działania tej pielgrzymki, zobaczymy wtedy, kiedy będziemy potrafili w tych trudnych czasach świadczyć o Panu Bogu. - powiedział podczas ostatniego odcinka trasy ks. Rafał Widuliński z parafii Matki Bożej Ostrobramskiej. Pątnicy, którzy na pielgrzymi szlak wyszli z III kolumną zapewniali, że pielgrzymka się kończy, lecz hasło "Idźcie i głoście" będzie nadal aktualne. Towarzyszyliśmy pielgrzymom podczas ostatniego etapu trasy:

Ks. Mirosław Kszczot, dyrektor radomskiej pielgrzymki wyraził radość, że w tym roku było więcej pątników, niż w ubiegłym roku. - To niewielki wzrost, ale cieszy. Bo ziarno wiary zostało zasiane i mam nadzieję, że przyniesie owoce w życiu codziennym wielu osób - powiedział ks. Kszczot.

Ks. Kszczot zauważył, że z roku na rok rośnie samodzielność grup. Niektóre mają własne prysznice, przybywa też kuchni polowych. Ale nadal pielgrzymi korzystają z gościnności ludzi. - Zapewniają nam noclegi, częstują, a po drodze często dzielą się napojami, owocami itp. Za to im bardzo dziękujemy. Bardzo serdecznie dziękujemy policji, straży pożarnej, które czuwają nad naszym bezpieczeństwem. Dziękujemy dyrekcjom szkół, proboszczom i wszystkim, którzy gościli nas na trasie. Razem stworzyliśmy wielką pątniczą rodzinę - podkreślił ks. dyrektor:

Ks. Sławomir Ogorzałek kierował kolumną z Opoczna. Szli w niej wierni m.in. z Drzewicy i Gielniowa. - W sumie 1200 osób. To znaczący wzrost do lat ubiegłych, gdzie pielgrzymowało ok. 900 osób. Szliśmy, by zgłębiać hasło pątniczego trudu "Idźcie i głoście" - powiedział ks. Ogorzałek. Pątnicy nie kryli radości docierając na Aleję Najświętszej Maryi Panny. Zgodnie podkreślali, że w tym miejscu zapomina się o niedogodnościach życia na pielgrzymim szlaku. Śpiewom i tańcom nie było końca:

Razem z pielgrzymami, zapewniając opiekę duszpasterską, wędrowało 111 księży, 17 sióstr zakonnych, 5 braci zakonnych i 43 alumnów. W pielgrzymce udział wzięło 19 lekarzy, 106 pielęgniarek i 21 ratowników medycznych. Byli także goście z zagranicy: z Niemiec, USA, Łotwy, Ukrainy czy Wielkiej Brytanii. Przekonajmy się, jak wyglądały ostatnie chwile, tuż przed wejsciem na Jasną Górę!

Pielgrzymkę podsumował biskup Henryk Tomasik. Z kolei po skarżyskiej kolumnie oprowadził nas ks. Jerzy Karbownik. Dr Lucyna Wiśniewska nie ukrywała, że służby medyczne miały sporo pracy. Na Jasną Górę dobiegli biegacze z Radomia, zaś na rowerach dojechali mieszkańcy Szydłowca. Zresztą posłuchajcie sami:

GALERIA ZDJĘĆ TU:

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 55%

Wiatr: 22.53 km/h

ARTYSTA TYGODNIA

Those Were the Days

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 26 68
PGE Skra Bełchatów 25 58
Trefl Gdańsk 26 54
ONICO Warszawa 25 51
Asseco Resovia Rzeszów 26 48
Jastrzębski Węgiel 26 48
Indykpol AZS Olsztyn 26 46
Cuprum Lubin 26 38
Cerrad Czarni Radom 26 36
GKS Katowice 25 34
Espadon Szczecin 26 29
MKS Będzin 26 28
Aluron Virtu Warta Zawiercie 25 28
BBTS Bielsko-Biała 26 19
Łuczniczka Bydgoszcz 26 16
Dafi Społem Kielce 26 14

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA