Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 23 sierpnia - św. Róża z Limy, dziewica
Radio Plus Radom /40. Piesza Pielgrzymka Radomska/5800 pielgrzymów idzie na Jasną Górę

Wiadomości z Radomia

5800 pielgrzymów idzie na Jasną Górę

13 sierpień 2018 / Tekst

Do kształtowania własnego sumienia zachęcał pielgrzymów biskup Henryk Tomasik, który rano, 13 sierpnia przewodniczył Mszy świętej polowej w Mstowie koło Częstochowy. Tam połączyły się wszystkie grupy 40. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. W pątniczym trudzie uczestniczy 5835 osób. To o 500 pątników mniej niż w ubiegłym roku.

W homilii bp Henryk Tomasik dziękował Bogu za dar odzyskania wolności. - Patrzymy w przyszłość, aby to wielkie dziedzictwo, któremu na imię Polska przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością. Św. Jan Paweł II pokazywał nam ten kierunek. A więc mamy miłować i służyć czynem i prawdą – mówił ordynariusz radomski.

Dalej mówił, że „dzisiaj wpatrujemy w Matkę Bożą i uczymy się od Niej ważnej postawy w naszych czasach, czyli postawy wierności, danemu słowu, wierności małżeńskiej, zobowiązaniom przy święceniach”. - Mamy być wierni Bogu w miejscu w pracy, w szkole, w każdej sytuacji. Aby tworzyć dobro, trzeba troszczyć się o własne sumienie. Starajmy się być ludźmi sumienia, nazywajmy po imieniu dobro i zło. Konieczne jest kształtowanie sumienia, aby było ono delikatne i wrażliwie. Dlatego konieczna jest pomoc kierownika duchowego, uznanie zasad moralnych pochodzących od Boga, bez względu na to co mówią i czynią inni. Wowczas sumienie stanie się sanktuarium człowieka. Trzeba uczestniczyć w niedzielnej mszy świętej. O ten dar prosimy Boga za pośrednictwem Maryi. Pozostańcie wierni temu dziedzictwu – apelował biskup Henryk Tomasik:

Na koniec mszy świętej bp Henryk Tomasik poinformował, że w pielgrzymce uczestniczy 5835 osób. Najliczniejszą grupą jest Drzewica - 417 pielgrzymów. Misję duszpasterską pełni 101 księży, 35 kleryków, 5 braci zakonnych i 18 sióstr zakonnych. Nad zdrowiem pątników czuwa 21 lekarzy i 90 pielęgniarek. Na trasie pątniczego trudu są także wierni z Ukrainy, Białorusi, Wielkiej Brytanii, USA i Brazylii..

Dr Lucyna Wiśniewska, szefowa służb medycznych pielgrzymki powiedziała, że tegoroczne pielgrzymowanie do łatwego marszu nie należało. - To była ciężka trasa z powodu upałów. Mieliśmy dużo pracy. Już drugiego dnia wystąpiła asfaltówka. Odnotowaliśmy wiele schorzeń. Pątnicy chorowali na anginę, naciągnięli mięśni. Mieliśmy także jedno złamanie kończyny. Na szczęścia nie było żadnego przyadku zagrażającemu życie - powiedziała Lucyna Wiśniewska:

Wielu pątników zwracało uwagę, że mimo upałów w czasie drogi, szło się bardzo dobrze. Wielu z nich jest ubranych w koszulki z napisami: "Bóg, Honor, Ojczyna" lub "Żeby Polska była Polską":

Dariusz Sołśna jest pilotem pielgrzymki. Pod względem logistycznym i porządkowym pielgrzymka była zarówno dobra i bezpieczna:

Pierwsze grupy 40. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasnej Górze pojawią się około 15.00. Jako pierwsza wejdzie kolumna opoczyńska, następnie dwie radomskie, starachowicka i skarżyska. Pielgrzymkę zakończy msza święta na Szczycie Jasnogórskim o godz. 20.00

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4