Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Kinga, dziewica
Radio Plus Radom /40. Piesza Pielgrzymka Radomska/Cisi bohaterowie radomskiej pielgrzymki

Wiadomości z Radomia

Cisi bohaterowie radomskiej pielgrzymki

11 sierpień 2018 / Tekst

Opatrują rany, dbają o bezpieczeństwo pielgrzymów i zachęcają do śpiewu, chociaż sami często nie mają już siły... - mowa o służbach, które ofiarują pomoc braciom i siostrom na pielgrzymim szlaku.

Cisi bohaterowie radomskiej pielgrzymki
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Służba medyczna

Asfaltówka czy odciski nie mają przed nimi tajemnic. Bandażują rany, przyklejają plastry, dobrze wiedzą jak radzić sobie z poparzeniami słonecznymi, problemami żołądkowymi czy innymi przypadłościami, które na pielgrzymce mogą dopaść pątników. O swojej służbie opowiedzieli nam: pani Aldona z grupy 20, Marcin Nakoneczny z karetki II kolumny i pani Małgosia z grupy 18.

Służba porządkowa

Chorągiewki, "lizaki", gwizdki, krótkofalówki - po tym można poznać pielgrzymów porządkowych. Charakterystyczny jest dla nich również komunikat: "Lewa wolna", który w ciągu dnia powtarzają dziesiątki razy. Nie dlatego, że są monotematyczni, albo mają niewiele do powiedzenia, a dlatego, że ich obowiązkiem jest dbanie o bezpieczeństwo pielgrzymów. O to, czy pątnicy są odpowiedzialni i jak na pielgrzymkę reagują kierowcy zapytaliśmy pana Marcina z "dwudziestki" oraz pana Mateusza - pilota II kolumny:

Służba muzyczna

Niewątpliwe to najgłośniejsza ze służb. Jednak zamiast awantur i niepotrzebnych krzyków, dzielą się z braćmi i siostrami swoim talentem. Muzyczni dbają o to, by pielgrzymka dobrze brzmiała. Znają wiele pieśni, przyśpiewek, akordów, mają poczucie rytmu, potrafią skoordynować kroki i metrum, mają również swoje sposoby na zachęcenie do śpiewu nawet opornych pątników. O pielgrzymkowe hity zapytaliśmy Natalię i Łukasza Czajkowskiego z grupy nr 16 oraz Zosię i Marysię z grupy 12a:

Sprzątają, gotują, opiekują się dziećmi

Zadaniem pana Norberta jest sprzątanie miejsc postojowych po pielgrzymach. Jak mówi, patnicy zostawiają po sobie porządek, ale z drugiej strony - pielgrzym jest tylko człowiekiem:

Kiedy rodzice idą z małymi dziećmi potrzebują większego wsparcia. Wtedy pomocną dłoń otrzymują od Aniołów pielgrzymkowych. Jednym z nich jest pani Anita z "szesnastki":

Kiedy jedni dopiero wychodzą z namiotu, inni już zaczynają gotować. Tak jest w przypadku pani Elżbiety z grupy nr 20:

Pomocą techniczną służy pielgrzymom pan Tomasz z "szesnastki":

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Hotel California"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4