Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 19 lutego - św. Konrad z Piacenzy, pustelnik
Pochmurno

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  Śnieg 0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  Bardzo pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /40. Piesza Pielgrzymka Radomska/Hulajnoga, pączki, sandały i skarpety

Radio Plus Radom

Hulajnoga, pączki, sandały i skarpety

09 sierpień 2018 / Tekst

Pielgrzymi są już czwatry dzień w drodze. Powoli pojawiają się bąble, kontuzje i zmęczenie. Mają jednak swoje sposoby radzenia sobie z upałem, bólem i zmęczeniem. Jak podkreślają, w każdej sytuacji mogą liczyć na braci i siostry.

Hulajnoga, pączki, sandały i skarpety
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Asfaltówka i ścięgna

Asfaltówka to przypadłość znana wszystkim pielgrzymom. Objawia się w różny sposób - jedni mają problemy żołądkowe, inni borykają się z poparzeniami. Od kostki do kolana zabandażowaną nogę ma pan Mateusz z grupy nr 2. Przyznaje jednak, że idzie dalej chociaż jest już coraz ciężej:

 

Z kolei pani Paulina z grupy nr 10 z Pionek od początku wiedziała, że ma problem ze ścięgnami. Miała do wyboru pielgrzymkę w sanitarce lub jazdę na hulajnodze. Wybrała tę drugą opcję:

 

Pielgrzymi z grupy nr 5 nie skarżą się na odciski czy kontuzje. Przyznają natomiast, że upał i zmęczenie coraz bardziej dają się we znaki, a komary nie polepszają sprawy:

 

Sandały i skarpety oraz sutanna

Mówi się, że największym brakiem smaku w modzie jest założenie sandałów i skarpet. Jednak na pielgrzymce takie połączenie jest hitem - daje wygodę i komfort. Pątnicy nie wstydzą się i bez obaw do sandałów zakładają przewiewne skarpetki. - Chodzi o to, żeby było wygodnie iść, taka jest pielgrzymkowa moda, a sandały i skarpety są trendy - mówi pani Beata z "piątki":

 

Można założyć krótkie spodenki czy spódnicę. W innej sytuacji są księża, którzy pielgrzymują w sutannach. Można by pomyśleć, że jest im niesamowicie gorąco - sutanna jest długa, a do tego czarna, czyli jeszcze bardziej przyciąga słońce. Nic bardziej mylnego - komary i asfaltówka nie mają szans, ciało chronione jest również przed poparzeniami - zauważa ks. Daniel Reguła z parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Radomiu, również z "piątki":

 

O pączkach i wodzie

Pielgrzymi mają zapewnione obiady, są kuchnie polowe czy umówione miejsca, których mieszkańcy chcą ugościć pątników. Często ludzie wychodzą na drogę i dzielą się tym, co mają. Dają przede wszystkim wodę czy kompot, częstują także owocami czy słodyczami. Na jeden z postojów do grupy z Kozienic przyjechały pączki. W innym miejscu ktoś wyszedł z wodą. - To miłe - cieszą się pielgrzymi:

Duch Święty działa

Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi: "Napełnieni Duchem Świętym". W swojej konferencji ks. Mariusz Morawski z grupy nr 20 mówił o działaniu Ducha Świętego w naszym życiu. Na odzew nie musiał długo czekać:

Przed pielgrzymami jeszcze cztery dni w drodze, na Jasną Górę dotrą w poniedziałek. Towarzyszymy im każdego dnia pielgrzymki. Pozostałe relacja znaleźć można tutaj (Radom I i II) i tutaj (Opoczno).

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

Raindrops Keep Fallin' On My Head

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 17 47
ONICO Warszawa 18 41
Jastrzębski Węgiel 18 40
Cerrad Czarni Radom 19 35
Aluron Virtu Warta Zawiercie 18 30
PGE Skra Bełchatów 18 27
GKS Katowice 19 27
Asseco Resovia Rzeszów 18 23
Indykpol AZS Olsztyn 19 22
Trefl Gdańsk 16 20
Chemik Bydgoszcz 19 19
Cuprum Lubin 18 17
MKS Będzin 19 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4