Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 13 grudnia - św. Łucja, dziewica i męczennica
Pochmurno

0°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 86%

Wiatr: 16.09 km/h

 • 13 Gru 2018

  Rain And Snow 0°C -1°C

 • 14 Gru 2018

  Pochmurno 0°C -2°C

Radio Plus Radom /40. Piesza Pielgrzymka Radomska/Jubileusz na jubileusz!

Radio Plus Radom

Jubileusz na jubileusz!

12 sierpień 2018 / Tekst

Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę obchodzi jubileusz. Po raz pierwszy pielgrzymi wyszli na szlak przed czterdziestoma laty. Okazuje się, że wśród pielgrzymów jest wiele osób, które również obchodzą jubileusz pielgrzymowania.

Jubileusz na jubileusz!
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Historyk ks. Albert Warso, pracownik Watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary zwraca uwagę, że historia radomskiej pielgrzymki do Częstochowy zaczyna się w latach 70-tych ubiegłego wieku. - To był niezwykle trudny czas, zaledwie dwa lata po robotniczym proteście radomskich robotników, wyszła z Radomia pierwsza piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Piętno miasta z wyrokiem musiało znaleźć odbicie w jej początkach. Radom był wówczas na cenzurowanym. Masowe poruszenie ludzi musiało budzić obawy władz państwowych - powiedział ks. Warso.

Rozkwit ruchu pątniczego nastąpił za sprawą dwóch księży: ks. Zdzisława Domagały (zm. 2003) i ks. Lecha Gralaka. W drugiej połowie 1978 roku zapadły kluczowe decyzje, które zaowocowały tym, że następnego roku do Częstochowy wyruszyła w liczbie ponad 2 tys. osób I Piesza Pielgrzymka Radomska na Jasną Górę.

Więcej o historii Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę przeczytać można tutaj.

Jednak podczas czterdziestej - jubileuszowej - pielgrzymki swoje mniejsze, ale równie ważne rocznice obchodzą pielgrzymi.

Po raz dziesiąty na pielgrzymkę wybrała się Anna Strzelczyk, która pielgrzymuje z grupą nr 20 z Kozienic. Jak podkreśla, historia zatacza koło, zwłaszcza, że już wkrótce pani Anna wychodzi za mąż. Pierwszy raz na pielgrzymi szlak wybrała się, bo chciała pogłębić swoją wiarę:

 Również dziesiąty raz na pielgrzymce jest Miłosz z grupy nr 5. W tym roku idzie przede wszystkim w intencji ciężarnej bratowej:

Dziesiątą rocznicę pielgrzymowania obchodzi również pani Beata z "piątki". - Podobno dzieli się ludzi na trzy grupy: tych, którzy nie chodzą na pielgrzymki, tych, którzy spróbują raz, ale im nie odpowiada i tych, których pielgrzymowanie niesamowicie pociąga. Ja dostąpiłam tej łaski pielgrzymowania. - opowiadała podczas marszu:

Przed pielgrzymami jeszcze niespełna dwa dni w drodze. W poniedziałek na Mszy św. we Mstowie połączą się wszystkie kolumny pielgrzymki diecezji radomskiej (dwie radomskie, opoczyńska, starachowicka i skarżyska). Do pątników dobiegną również pielgrzymi ze stowarzyszenia Biegiem Radom, którzy wystartowali wczoraj, a także dojadą rowerzyści z parafii św. Wacława w Radomiu, którzy dziś rano wyjechali na pielgrzymi szlak. Cała diecezja na Jasną Górę dotrze w poniedziałek po południu. Tam pielgrzymów powita Biskup Radomski Henryk Tomasik.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

0°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 86%

Wiatr: 16.09 km/h

 • 13 Gru 2018

  0°C -1°C

 • 14 Gru 2018

  0°C -2°C

ARTYSTA TYGODNIA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
Cerrad Czarni Radom 10 21
ONICO Warszawa 11 21
Jastrzębski Węgiel 10 19
PGE Skra Bełchatów 10 18
Aluron Virtu Warta Zawiercie 10 17
Stocznia Szczecin 9 15
Trefl Gdańsk 10 14
Indykpol AZS Olsztyn 10 13
GKS Katowice 10 12
Chemik Bydgoszcz 9 11
Cuprum Lubin 11 8
MKS Będzin 11 6
Asseco Resovia Rzeszów 10 6

POLECAMY

230x190 4

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA