Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Nawrócenie św. Pawła, Apostoła
Dziś jest: 25 stycznia 2020

41. Piesza Pielgrzymka Radomska

Biskup radomski zaprasza do pielgrzymowania

16 lipca 2019, 13:07 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. M. Kaczor/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

- Pielgrzymka jest lekcją wiary, jest lekcją życia. Pielgrzymka pomaga nam zrozumieć, że jesteśmy wciąż w drodze - mówi biskup radomski Henryk Tomasik. 6 sierpnia wyruszy 41. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.

O różnych wymiarach pielgrzymowania mówił ks. biskup Tomasik w audycji "Kwadrans dla Pasterza" w Radiu Plus Radom. - Każda pielgrzymka jest wyznaniem wiary - w Pana Boga, w Kościół, w wielką tajemnicę wspólnoty, szukającej celu. Każda pielgrzymka, szczególnie na Jasną Górę, jest znakiem pobożności maryjnej. Każda pielgrzymka ma także wymiar pokutny. To jest znak, że jest w nas świadomość tego, że Pana Boga trzeba przepraszać za dużo zła, które dzieje się w świecie. Bogu dzięki, że są ludzie, którzy tak chcą przeżywać czas wolny, czas urlopu, czas wakacji w duchu wiary, pod opieką Matki Bożej z tą świadomością, że uczestniczymy w budowaniu Kościoła. 

W tym roku pątnikom towarzyszyć będzie hasło "W mocy Bożego Ducha". - Będziemy rozważali prawdę o tym, jak możemy budować Kościół i jak możemy budować poszczególne wspólnoty - wspólnotę rodzinną, wspólnotę w miejscu pracy, wspólnotę w parafii. Chcemy głębiej przeżyć prawdę o tym, że Kościół z założenia jest wspólnotą wierzących. To bardzo trudny temat, ale każdy krok wykonany w tym kierunku jest ogromną pomocą w pogłębianiu chrześcijaństwa i w budowaniu Chrystusowego Kościoła - mówi biskup Tomasik. 

Biskup Henryk Tomasik przekonuje, że pielgrzymka jest lekcją. - Jest lekcją wiary, jest lekcją życia. Pielgrzymka pomaga nam zrozumieć, że jesteśmy wciąż w drodze. Całe życie człowieka to jest pielgrzymowanie przez czas i przestrzeń. Pielgrzymka pomaga nam zrozumieć prawdę o tym, że Kościół jest wspólnotą ludzi pielgrzymujących. Każda pielgrzymka przypomina nam o celu życiu człowieka. Jest nim Pan Bóg, zbawienie. Każda pielgrzymka jest także lekcją miłości bliźniego. Podczas każdej pielgrzymki podejmując trud współpracy z innymi, zauważamy także obok siebie drugiego człowieka, który niekiedy potrzebuje naszej pomocy, bardziej niż my. Jest to lekcja otwartych oczu. Dostrzegamy innych ludzi, dostrzegamy możliwości zaangażowania w funkcjonowanie grupy, podejmowania pewnych działań dla całej grupy. Jest to lekcja wiary, bo jest to także doświadczenie trudu i wyznanie wiary w chwilach bardzo trudnych. Jest to bardzo ciekawy sposób przygotowania do trudów życia.

Biskup pragnie, aby pielgrzymka nie była tylko jednorazowym wydarzeniem, obfitującym w przeżycia, ale by owocowała w czasie popielgrzymkowym, w życiu parafialnym. - Używając języka dawnej fotografii mamy wspaniałe wywoływacze, ale troszkę trudniej z utrwalaczami. Bardzo dużo osób mile wspomina pielgrzymkę, pięknie ją przeżywa. Szkoda, że te pewne formy modlitwy, współpracy, przeżywania Kościoła nie są kontynuowane - zauważa ks. bp Tomasik.

Ks. bp Henryk Tomasik już teraz dziękuję duszpasterzom i ich współpracownikom za przygotowanie pielgrzymki na Jasną Górę i zaprasza do udziału w "rekolekcjach w drodze". - Zapraszam do włączenia się w przygotowanie i w udział w naszej pielgrzymce. Ważne jest, żebyśmy mieli dobrą intencję. Im bardziej czysta intencja, ukierunkowana na osobę Pana Boga, Kościół, Boże sprawy, tym bardziej człowiek ofiarnie uczestniczy i ma więcej siły do tego, aby dobrze przejść trasę pielgrzymki - zachęca biskup radomski.

Zapraszamy do nas: