Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Nawrócenie św. Pawła, Apostoła
Dziś jest: 25 stycznia 2020

41. Piesza Pielgrzymka Radomska

Odzież i obuwie - w czym na pątniczy szlak

wczoraj, 11:58 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Ruszają przygotowania do 41. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Pielgrzymka wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym i licznymi niewygodami. Podpowiemy, co spakować i jak się ubrać, by było nam wygodnie, a strój nie burzył zasad chrześcijańskiej skromności.

W bagażu, który trafi do samochodu powinny znaleźć się ubrania na każdą pogodę - upał, zimno i deszcz. Najlepiej, gdy jeszcze przed wyjściem w drogę, podzielimy garderobę na poszczególne dni pielgrzymowania i spakujemy ją w osobne torby foliowe. Tak posegregowana i spakowana odzież wyeliminuje potrzebę jej doboru na noclegu i uchroni przed zamoczeniem. Pamiętajmy, aby krótkie spodenki czy spódnice sięgały przynajmniej kolan a bluzki miały krótki rękaw, a nie cienkie ramiączka.

Dobrą ochronę przed słońcem da również przewiewna koszula z długim rękawem, a długie spodnie i spódnice lepszą ochronę przed kleszczami i pokrzywami w lesie. Przyda się również coś cieplejszego na wypadek chłodnych nocy i poranków.

Na dzień wejścia do Częstochowy możemy przygotować sobie oddzielny komplet odzieży.

Pamiętajmy o solidnej pelerynie lub płaszczu przeciwdeszczowym.

Bardzo ważną częścią garderoby jest obuwie. Weźmy ze sobą dwie pary butów, dobrze rozchodzonych i wygodnych. W przypadku przemoczenia lub w wypadku obtarć nóg będziemy mogli je wymienić. Nowe, nierozchodzone obuwie może sprawiać same kłopoty. Wiele osób poleca też sandały. W tym przypadku należy jednak pamiętać, aby nie wkładać ich na gołe stopy. Napewno przydadzą się też lekkie klapki, które możemy założyć na wieczornym postoju.

Głowa zawsze powinna być osłonięta od słońca. W drodze doskonale sprawdzają się czapki a zwłaszcza słomkowe kapelusze, które przy okazji chronią nasze ramiona i kark.

Doświadczeni pątnicy radzą, by spakować swoje rzeczy w walizkę na kółkach. Łatwiej utrzymać w niej porządek i przetransportować na miejsce noclegu.

Swoimi radami dzielą się goście Radia Plus Radom - Magdalenia Lisak i Anna Dziedzic:

 

Zapraszamy do nas: