Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Nawrócenie św. Pawła, Apostoła
Dziś jest: 25 stycznia 2020

41. Piesza Pielgrzymka Radomska

Odprawa księży przewodników i kierowników grup pielgrzymkowych

27 lipca 2019, 12:27 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W Radomiu, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach i Opocznie trwają ostatnie przygotowania do wymarszu jednej z największych pieszych pielgrzymek w kraju na Jasną Górę. Podczas odprawy księży przewodników i kierowników grup zaproponowano, by podczas pielgrzymki w czasie porannych modlitw była śpiewana "Sekwencja do Ducha Świętego".

Wierni otoczą modlitwą m.in. ks. Romana Kotlarza i Matkę Kazimierę Gruszczyńska oraz bp. Piotra Gołębiowskiego z racji trwających procesów beatyfikacyjnych. Proces na szczeblu diecezjalnym założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, które powstało w XIX w. żeby służyć chorym zakończył się w czerwcu 2014 roku, zaś proces niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu rozpoczął się w grudniu 2018 roku. Z kolei bp Piotr to niezłomny pasterz Kościoła sandomierskiego w trudnych czasach komunistycznych.

Ks. Albert Warso, ojciec duchowny radomskiej pielgrzymki na Jasną Górę powiedział, że 8 sierpnia pielgrzymi modlić się będą w intencji wszystkich kapłanów. Dodał, że inicjatywa pochodzi od świeckich pielgrzymów z jednej z grup, którzy zwrócili się z taką propozycją. - Warto tego dnia podzielić się świadectwem o doświadczeniu posługi kapłańskiej (ze strony księży i świeckich), jak też zachęcić do modlitwy w intencji kapłanów i o powołania do służby kapłańskiej. Tego dnia w czasie Modlitwy Różańcowej polecamy Bogu kapłanów, a w modlitwie Koronką do Miłosierdzia Bożego prosimy o wieczne szczęście dla zmarłych kapłanów - powiedział ks. Warso z watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Z kolei w niedzielę, 11 sierpnia modlitwą pątnicy otoczą Ojczyznę. - W tym roku, w nawiązaniu do hasła pielgrzymki, codziennie w czasie modlitw porannych będziemy śpiewać "Sekwencję do Ducha Świętego". Przypominamy sobie nawzajem, że modlitwa do Ducha Świętego powinna być stałym elementem codziennej modlitwy porannej - powiedział ks. Albert Warso:

Ks. Mirosław Kszczot, dyrektor radomskiej pielgrzymki przypomniał, że w tym roku wprowadzono istotną zmianę w programie pątniczego szlaku na Jasną Górę. Dotyczy to ostatniego dnia pielgrzymki. Zamiast porannej Mszy świętej we Mstowie zaplanowano nabożeństwo pokutne o godz. 12.00 przy sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce.

– Na rekolekcjach zwykle przeżywamy nabożeństwo pokutne i w tym roku chcemy przeżyć je wspólnie. Dlatego spotykamy się w południe na modlitwie "Anioł Pański" przy sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce. I właśnie tam chcemy zgromadzić się pod przewodnictwem księdza biskupa Henryka Tomasika na nabożeństwie pokutnym. Będziemy przepraszać Boga nie tylko za nasze grzechy, ale też by uczynić ekspiację za profanacje wizerunków Matki Bożej Częstochowskiej i za każdy akt profanacji – powiedział ks. Mirosław Kszczot. Brak porannej Mszy świętej we Mstowie (będzie o 19.30 na Jasnej Górze) spowoduje, że ostatniego dnia pątnicy będą mieć dłuższy nocleg. Dotychczas mieli pobudkę o 4 rano:

Dr Lucyna Wiśniewska, kierownik służb medycznych pielgrzymki podziękowała wszystkim aptekom, które przekazały leki i środki opatrunkowe. - Jesteśmy na etapie gromadzenia odpowiednich medykamentów. W tym miejscu dziękuję wszystkim, którzy nas wsparli. Przy okazji zachęcamy lekarzy, pielęgniarki czy ratowników medycznych do wzięcia udziału w pątniczymi trudzie - powiedziała dr Wiśniewska:

Do pielgrzymki przygotowuje się także kolumna ze Skarżyska-Kamiennej w skład której wchodzą wierni z Suchedniowa, Bliżyna, Końskich czy Przysuchy. - W tym roku będziemy dziękować Bogu za 30 istnienia sanktuarium maryjnego. To już trzy dekady, jak Matka Boża Ostrobramska jest wśród nas. Naszą pielgrzymkę reklamujemy na plakatach w autobusach miejskiej komunikacji - powiedział kustosz skarżyskiego sanktuarium ks. Jerzy Karbownik i kierownik skarżyskiej kolumny:

Ks. Sebastian Osiński jest przewodnikiem grupy 12a. Na co dzień jest wikariuszem parafii Najświętszego Serca Jezusowego na radomskich Glinicach. - Nasze przygotowania do pielgrzymki trwają od wielu miesięcy. Wszystko zaczyna się od festynu, w czasie którego zbieramy środki na wpisowe dla młodzieży do 20. roku życia, która wyrazi chęć pójścia do Matki Bożej. Dlatego zdecydowana większość naszej grupy stanowią młodzi ludzie - powiedział ks. Osiński:

Ks. Piotr Kszczot jest wikariuszem parafii św. Teresy na radomskich Borkach. Jest też przewodnikiem grupy nr 8. - Wczoraj sprawdzaliśmy nasz zasób medyczny. Porządkowi zgubili lizaki, więc ich szukają - śmieje się ks. Piotr:

Filipin ks. Jarosław Rożek z parafii Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu jest kierownikiem tzw. "Złotej Dwójki". - Uruchomiliśmy w mediach społecznościowych profil "Fitness Dusz", gdzie zachęcamy do wzięcia udziału w pielgrzymce. Zapraszamy szczególnie młodych, by przeżyli ten czas w drodze do Matki Bożej - powiedział ks. Rożek:

Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej to jedna z największych pielgrzymek w Polsce (ok. 7 tys. pątników). Składa się z ok. 40 grup w większości związanych z parafiami, przypisanych do pięciu kolumn: dwóch radomskich, starachowickiej, skarżyskiej, opoczyńskiej. Nie zabraknie też Grupy Duszpasterstwa Akademickiego i Grupy Powołaniowej złożonej z kleryków radomskiego seminarium, którzy będą pojawiać się w różnych grupach. Zaś dla tych, którzy nie mogą iść organizowana jest Grupa Duchowa.

Oficjalne pielgrzymka rozpocznie się 6 sierpnia Mszą św. o godz. 9.30 przy Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu, skąd wyjdą kolumny radomskie. Pielgrzymów pobłogosławi na drogę bp Henryk Tomasik. Pozostałe kolumny wyjdą w kolejnych dniach, by 13 sierpnia w godzinach popołudniowych razem wejść na Jasną Górę.

Zapraszamy do nas: