Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Nawrócenie św. Pawła, Apostoła
Dziś jest: 25 stycznia 2020

41. Piesza Pielgrzymka Radomska

Kto zadba o zdrowie pielgrzymów?

01 sierpnia 2019, 15:55 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Pomoc przy 'asfaltówce', walka z bąblami i otarciami, ratunek w razie zatrucia pokarmowego. Organizatorzy 41. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę zapraszają lekarzy, pielęgniarki i innych przedstawicieli zawodów medycznych do pomocy na pielgrzymim szlaku. 

Żeby pielgrzymka minęła bezpiecznie i przyjemnie potrzeba poświęcenia wielu osób. Jedni kierują ruchem i dbają o bezpieczeństwo w czasie marszu, inni zajmują się bagażami, na barkach niektórych spoczywa przygotowanie posiłków, jeszcze inni troszczą się oprawę Mszy świętych oraz o pielgrzymkowy repertuar.

Obok wymienionych istnienie również służba medyczna, która chociaż nie uchroni przed dolegliwościami, stara się je załagodzić. Kiedy pielgrzymi mogą odpocząć po dniu marszu, medyczni nie odpoczywają - pomagają tym, którzy na noclegu zgłaszają się z problemami różnej natury. Najczęściej są to otarcia, tzw. choroba asfaltowa, problemy żołądkowe czy poparzenia słoneczne. Dzięki właścicielom aptek i zaprzyjaźnionym przychodniom łatwiej jest zadbać o zdrowie pątników - mówi dr Lucyna Wiśniewska - kierownik służby medycznej radomskiej pielgrzymki i dodaje: - Specyfika zachorowań jest zmienna:

 Medykamenty są ważne, ale najważniejsi są ludzie. Lucyna Wiśniewska apeluje do osób z wykształceniem medycznym, by wsparły pielgrzymów - w swoich grupach lub w głównym sanitariacie: 

Do pomocy oraz oddania swojego czasu i zaangażowania siostrom i braciom na szlaku zachęca ks. Mirosław Kszczot - dyrektor 41. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę: 

Osoby, które chcą pełnić służbę w swojej grupie powinny zgłosić się do parafii, z której idą. Natomiast ci, którzy chcieliby służyć w głównym sanitariacie zgłaszają się do dyrektora pielgrzymki ks. Mirosława Kszczota lub do Lucyny Wiśniewskiej.

Zapraszamy do nas: