Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

41. Piesza Pielgrzymka Radomska

Dotarli na Jasną Górę!

wtorek, 13 sierpnia 2019 17:24 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Radość, wzruszenie i modlitwa - to wszystko towarzyszyło pątnikom na ostatnich metrach 41. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. W tym roku przed cudowny wizerunek Czarnej Madonny przybyło ponad 6 tys. osób. Pątników prowadziły słowa: „W mocy Bożego Ducha”.

Grupa z Drzewicy była najliczniejszą w całej diecezjalnej pielgrzymce. Liczyła ponad 400 osób.

Zanim pątnicy dotarli do celu swojej wędrówki, wzięli udział w nabożeństwie pokutnym na Przeprośnej Górce, gdzie znajduje się sanktuarium św. Ojca Pio. Przewodniczył jemu bp Henryk Tomasik. O podsumowanie pielgrzymki poprosiliśmy księdza biskupa Henryka Tomasika:

W tym roku na Jasną Górę dotarło ponad 6 tys. osób. Razem z nimi było 108 księżym 17 sióstr zakonnych, 5 braci zakonnych, 46 alumnów, 16 lekarzy, 105 pielęgniarek, 14 ratowników medycznych. Byli także pątnicy z Białorusi, Litwy, Ukrainy, Niemiec, Holandii, USA i Brazylii. Przed oblicze Matki Bożej Częstochowskiej dobiegło też 50 osób w pielgrzymce biegowej oraz kilka grup rowerowych m.in. z Szydłowca (90 osób) i Bliżyna. Warto dodać, że pątnicy z Bliżyna modlili się w intencji swojej parafii z racji 100-lecia jej powstania.

Z grupy do grupy pielgrzymowała grupa powołaniowa, złożona z 7 kleryków z seminarium duchownego w Radomiu wraz z ojcem duchownym seminarium, opowiadając pielgrzymom o pięknie powołania kapłańskiego.

W pielgrzymce szła także grupa mundurowa, a w niej żołnierze, strażacy, policjanci, straż miejska, pracownicy służby więziennej i inspekcji transportu drogowego.

Na Jasną Górę dotarła także 8. Diecezjalna Pielgrzyma Biegowa z Radomia do Częstochowy. 50 biegaczy pokonało trasę z Radomia na Jasną Górę w ciągu 2 dni. Biegacze modlili się w intencji tragicznie zmarłego ultramaratończyka Grzegorza Lasoty. Organizatorem pielgrzymki jest Tadeusz Kraska ze Stowarzyszenia 'Biegiem Radom!'. Pielgrzymi biegli w systemie 15-minutowych zmian sztafetowych oraz odcinkami biegu wspólnego. I tak, 200 kilometrów w 2 dni przebiegł Grzegorz Baćmaga. - W pierwszym dniu po 45 kilometrze musiałem zrobić 15-minutową przerwę. W sumie przebiegłem 200 kilometrów. Warto było. To ładuje akumulatory. To sens całego naszego życia. Tylu młodych ludzi widzę na Jasnej Górze, to coś wspaniałego. Nie jest aż tak źle z nami, Polakami. Nie wyobrażam sobie sierpnia bez pielgrzymki biegowej - powiedział ultramaratończyk z Radomia:

Lucyna Wiśniewska była szefową służb medycznych pielgrzymki. - To była moja 25 pielgrzymka do Częstochowy. Od 15 lat zajmuję się służbami medycznymi. W tym roku były przypadki, że musieliśmy skierować pątników do specjalistycznej opieki lekarskiej, ale nie były to zdarzenia, które zagrażały ich życiu - powiedziała dr Wiśniewska:

Marek Sołśnia był pilotem radomskiej pielgrzymki. Do jego obowiązków należało dbanie o bezpieczeństwo pątników:

Ks. Mirosław Kszczot, dyrektor radomskiej pielgrzymki wyraził ogromną radość, że pątnicy dotarli do celu swojej wędrówki. - To był czas wielkiej radości. Razem z nami byli również biegacze i rowerzyści, którzy dołączyli do naszej pielgrzymki - mówi ks. Kszczot:

Pielgrzymów witał pochodzący z Radomia o. Sebastian Matecki, rzecznik prasowy Jasnej Góry. - Przeżywamy ogromne oblężenie wbrew powszechnym opiniom, że ruch pielgrzymkowy maleje. To znak, że Polska żyje wiarą i to pielgrzymowanie ma ogromne znaczenie w życiu całego kraju. To radość dla nas wszystkich, że możemy gościć pątników. Cieszę się, że przyszła do nas 41. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej. To ponad 6 tys. osób. To jedna z większych pieszych pielgrzymek w Polsce - powiedział o. Sebastian Matecki:

W pielgrzymce uczestniczyło aż 108 księży. Wśród nich ks. Sławomir Ogorzałek, który prowadził kolumna opoczyńską.

Z parafią Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu na Jasną Górę szła 20-osobowa grupa Romów z Polski i jedna rodzina z Kanady. - Kolejny raz pielgrzymowała z nami grupa Romów. Niosą ze sobą obraz z wizerunkiem maryjnym - powiedział ks. Wiesław Lenartowicz:

Pątnicy do sanktuarium dotarli ok. godz. 15.00. Z jasnogórskiego Szczytu pątników witali: bp Henryk Tomasik, ordynariusz radomski oraz bp Piotr Turzyński, biskup pomocniczy diecezji.

Wieczorem pielgrzymi wzięli udział we mszy świętej na wałach jasnogórskich. Przewodniczył jej bp Wiesław Mering, ordynariusz włocławski. W koncelebrze uczestniczyli biskupi radomscy: Henryk Tomasik i Piotr Turzyński, bp Grzegorz Kaszak z Sosnowca i bp Jan Piotrowski z Kielc, który wygłosił homilię:

Przed liturgią minister Marek Suski odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do pielgrzymów. - Wszystkim jej uczestnikom pragnę przekazać serdecznie pozdrowienie. Udział w pielgrzymce jest wyrazem wiary i osobistego zaangażowania w pielęgnowanie naszego dziedzictwa naszej ojczyzny wyrosłej na chrześcijańskich fundamentach - napisał w liście premier Morawiecki:

Głos zabrał także podprzeor Jasnej Góry Mieczysław Polak. - Pozdrawiam was serdecznie drodzy pielgrzymi. Swoja postawę pokazywaliście, jak przez pielgrzymkę można we wspólnocie przeżyć wiarę i przynależność do Kościoła - powiedział o. Polak:

ZAPRASZAMY DO NAS