Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: 1 czerwca - św. Justyn, męczennik
Dziś jest: 01 czerwca 2020

41. Piesza Pielgrzymka Radomska

Radoszyczanie już w drodze

środa, 21 sierpnia 2019 20:09 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Około 180 pielgrzymów wyruszyło z Radoszyc na Jasną Górę. Z powrotem również będą wracać pieszo.

Swoje pielgrzymowanie radoszyczanie rozpoczęli od mszy świętej odprawionej w miejscowym kościele. Po nabożeństwie na Jasną Górę poprowadził pątników ks. Damian Czubak. Jak wyjaśnił, na pielgrzymkę zapisało się 176 osób, ale na trasie dopisywać się będą z pewnością kolejni. – Naszą pielgrzymkę charakteryzuje to, że zarówno drogę na Jasną Górę, jak z powrotem pokonujemy pieszo – mówi. Pątnicy nocują także w swoich kempingach i namiotach, dlatego korowód pielgrzymki jest tak barwny.

Radoszyckich pielgrzymów odprowadził burmistrz Michał Pękala. Jak wyjaśnił, z pątnikami spotka się jeszcze w Przedborzu. Wtedy będzie częstował pielgrzymów radoszyckim kuglem.

Radoszycka pielgrzymka jest najstarszą w powiecie koneckim i jedną ze starszych w województwie świętokrzyskim. W tym roku wyruszyła już po raz 169. W gronie pątników nie brakowało osób, które na Jasną Górę pielgrzymują co roku już od kilkudziesięciu lat.

Dzisiaj na Jasną Górę wyruszyli też parafianie z Gowarczowa. To 61. pielgrzymka z tej miejscowości. Jutro swoje wędrowanie na Jasną Górę rozpoczną mieszkańcy Przedborza. Co roku w tej pielgrzymce bierze udział około 150 pątników. Pielgrzymi z Przedborza podobnie jak radoszyczanie, do swojej rodzinnej miejscowości, wracać będą na pieszo.

Zapraszamy do nas: