Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Wawrzyniec z Brindisi, prezbiter i doktor Kościoła
Radio Plus Radom /Artysta tygodnia

Informacje z regionu

Artysta tygodnia

Artysta tygodnia (179)

Wanda i Banda

08 lipiec 2019 Written by

Wanda Kwietniewska karierę zaczęła już w wieku 25 lat jako piosenkarka zespołu Lombard. Po odejściu z grupy we wrześniu 1982, jeszcze tego samego roku założyła własny zespół, Banda i Wanda. Wokalistka występuje na scenie z krótkimi przerwami od prawie 37 lat.

Debiutancki album z kompozycjami Wandy Kwietniewskiej, Banda i Wanda z 1984, okazał się sukcesem. Zawierał takie hity jak "Nie będę Julią", "Hi-Fi" czy "Chcę zapomnieć" i uzyskał on status złotej płyty.

Grupa rozwiązała się w 1986 roku. W 1990 i 1993 Wanda Kwietniewska wydała swoje solowe albumy, lecz nie odniosła takiego sukcesu jak w latach osiemdziesiątych. Regularnie występowała też w Opolu. W 1993 roku grupa reaktywowała się i wydała album Ballady rockowe, lecz dwa lata później rozpadła się po raz drugi.

W roku 2000 zespół reaktywował się kolejny raz, już pod nową nazwą Wanda i Banda. Rok później grupa wygrała plebiscyt na przebój Lata z Radiem 2001 premierową piosenką "Te noce są gorące".

Prawdziwy rozwkit popularności zespół zawdzięcza DJ-owi Adamusowi i duetowi Kalwi & Remi, którzy zremiksowali piosenki "Hi-Fi" i "Nie będę Julią". W 2008 roku ukazała się kolejna płyta "Z miłości do strun".

10 czerwca 2018 na 55. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, podczas koncertu "Od Opola do Opola" Wanda i Banda z rąk Andrzeja Krzywego i Ifi Ude odebrała nagrodę TVP1 z tytułu 35-lecia pracy artystycznej, a za kulisami fotoreporterzy wręczyli nagrodę dziennikarzy akredytowanych przy festiwalu.

Z zespołem również kojarzy się polski serial telewizyjny dla młodzieży z 1984 roku "Siedem życzeń". Produkcja zdobyła ogromną popularność i uznanie, stając się jednym z najsłynniejszych seriali młodzieżowych lat 80. Specjalnie na potrzeby tego serialu zespół Wanda i Banda nagrał 9 piosenek, w tym tytułową, która stała się jednym z największych hitów grupy.

2 plus 1

01 lipiec 2019 Written by

Matthew Wilder

18 czerwiec 2019 Written by

Bryan Adams

10 czerwiec 2019 Written by

Urodził się w Kingston, w prowincji Ontario. Za młodu wraz z rodzicami podróżował po Europie i Bliskim Wschodzie, zanim osiedlił się na stałe w Kanadzie w 1973 roku. Jego ojciec pracował jako dyplomata, a matka była bibliotekarką.

Swoją karierę muzyczną rozpoczął jako 15-latek, ale dopiero w 1985 roku osiągnął znaczący sukces wydając album "Reckless".Odtąd zapisał się w historii muzyki jako wspaniały muzyk rockowy.

Niektórzy twierdzą, że to najbardziej znany ambasador Kanady. Sprzedał ponad 65 milionów płyt, jeździł w trasy koncertowe po sześciu kontynentach. Został odznaczony Orderem Kanady, wprowadzony do Canadian Music Hall of Fame, posiada gwiazdę na Canadian Walk of Fame. Bryan Adams był również kilkukrotnie nominowany – i nagrodzony – do Oskara, Złotych Globów oraz Grammy.

Na swoim koncie ma liczne hity, takie jak: (Everything I do) I do it for you, Heaven, Summer of 69, Have you ever really loved a woman czy Please forgive me.

Żywiołowe koncerty Kanadyjczyka przyciągają rzesze fanów i pokazują, że artysta jest wciąż w świetnej formie, zarówno jako wokalista i gitarzysta. Podczas koncertów nawiązuje doskonały kontakt z publicznością.

 

Już w czerwcu wokalista ponownie zawita do neszego kraju, by wystąpić tym razem dwukrotnie: 21 czerwca 2019 w gdańskiej Ergo Arenie oraz 22 czerwca 2019 na Pergoli obok wrocławskiej Hali Stulecia. Koncerty odbędą się w ramach trasy "Shine a light".

James Brown

05 czerwiec 2019 Written by

The Animals

27 maj 2019 Written by

Brytyjska grupa The Animals to jeden z najważniejszych rockowych zespołów lat 60. Początkowo grali przede wszystkim rhythm and blues, później także psychodelicznego rocka. Na skutek wewnętrznych konfliktów między muzykami w 1965 roku doszło do rozpadu grupy.

Później kilka razy się reaktywowała. W obecnym składzie znajdziemy teraz tylko dwa nazwiska z tego pierwszego okresu: perkusisty Johna Steela, który był w kapeli od początku i dokooptowanego dwa lata później klawiszowca Micka Gallaghera

Grupa powstała w 1963, po przystąpieniu wokalisty Erica Burdona do The Alan Price Combo. Już we wczesnych dokonaniach grupy daje się zauważyć psychodeliczne cechy – długie i powtarzane gitarowe riffy oraz wibrujące pasaże organowe. Grupa miała w swoim składzie indywidualności, co było niestety pewnym problemem dla nich. Wokalista Eric Burdon, organista Alan Price czy gitarzysta Hilton Valentine często reprezentowali różne idee muzyczne. Sytuacja taka prowadziła do ciągłego napięcia w grupie, a w konsekwencji do zmian personalnych i ostatecznego rozpadu grupy.

Choć zespół ma w swym dorobku cały szereg przebojów, unieśmiertelniła go interpretacja folkowego standardu „Dom wschodzącego słońca” – „The House of the Rising Sun” z czerwca 1964.

W 1994 roku grupa The Animals została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.

Kaoma

20 maj 2019 Written by

Dalida

14 maj 2019 Written by

Urodziła się w Egipcie, w Kairze. Jej rodzina pochodziła z Włoch, ale mieszkała w Egipcie gdzie ojciec był skrzypkiem w kairskiej Operze.

Yolanda Cristina Gigliotti - powszechnie znana jako Dalida, była francuską piosenkarką i aktorką, która występowała i nagrywała w ponad dziesięciu językach włączając w to arabski, włoski, grecki, niemiecki, angielski, japoński, hebrajaski, holenderski i hiszpański. W 1961 dzięki zawarciu związku małżeńskiego otrzymała francuskie obywatelstwo, utrzymując wciąż dotychczas posiadane: egipskie i włoskie.

Dalida zaczęła koncertować od 1958 roku m.in. we Francji, Egipcie, Włoszech i Stanach Zjednoczonych. Wkrótce jej nazwisko stało się rozpoznawane w całej Europie.

Dalida próbowała różnych typów muzyki – pop, muzyki w stylu włoskim, rock’n’rolla czy ballad.

Była jedyną piosenkarką, która przez trzy tygodnie miała pełnę widownię w paryskim pałacu sportu, jedyną, która dostało osiem muzycznych Oscarów,

Dalida jest uznawana za jedną z sześciu najpopularniejszych piosenkarek na świecie. Na całym świecie sprzedało się ponad 170 milionów jej albumów. Otrzymała 70 złotych płyt, i jako pierwsza zdobyła diamentową płytę.

Artystka nasz kraj odwiedziła pierwszy raz dopiero w roku 1983, drugi zaś - w 1985. W Polsce zagorzałym wyznawcą jej talentu był Lucjan Kydryński.

Nie sposób zliczyć wszystkich przebojów Dalidy, choć bez wątpienia najpopularniejszymi z nich jest 'Bambino” z 1956 roku czy nowa wersja legendarnego szlagieru 'Avec le temps” oraz niezapomniana ballada 'Paroles Paroles”, którą Dalida śpiewa razem z Alain'em Delonem, podbijając światowe szczyty list przebojów.

Enya

08 maj 2019 Written by

Carl Douglas

30 kwiecień 2019 Written by
Strona 1 z 13
Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4