Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: 20 stycznia - św. Sebastian, męczennik
Pochmurno

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  Śnieg 0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  Bardzo pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /Artysta tygodnia

Informacje z regionu

Artysta tygodnia

Artysta tygodnia (159)

Krzysztof Klenczon

14 styczeń 2019 Written by

14 stycznia 1942 w Pułtusku urodził się Krzysztof Antoni Klenczon – polski kompozytor, wokalista i gitarzysta muzyki rockowej. W 1962 w duecie z Karolem Warginem został laureatem I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie (Mały miś). W latach 1962–1964 był gitarzystą zespołu Niebiesko-Czarni, z którym w 1963 wystąpił w „Olympii” w Paryżu. Lider zespołów muzycznych: Pięciolinie (1964), Czerwone Gitary (1965–1970) i Trzy Korony (1970–1972).

Kompozytor największych przebojów Czerwonych Gitar (obok Seweryna Krajewskiego): Taka jak ty, Historia jednej znajomości, Nikt na świecie nie wie, Biały krzyż, Wróćmy na jeziora, Gdy kiedyś znów zawołam cię, Kwiaty we włosach, Powiedz stary gdzieś ty był, Jesień idzie przez park i Trzech Koron: 10 w skali Beauforta, Port, Czyjaś dziewczyna, Natalie-piękniejszy świat.

W 1967 w Katedrze Oliwskiej zawarł związek małżeński z Alicją. W 1973 na stałe wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie komponował, nagrywał i występował. W latach 1978–1979 koncertował w wielu miastach Polski. Został ranny w wypadku samochodowym, gdy wracał 27 lutego 1981 z koncertu charytatywnego w klubie Milford w Chicago. Zmarł 7 kwietnia 1981 w szpitalu św. Józefa w Chicago. Urnę z prochami złożono 25 lipca 1981 na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Mazurskiej w Szczytnie.

Na cześć muzyka odbywają się co roku Dni i Noce Szczytna, na których główny koncert nosi imię Krzysztofa Klenczona. Istnieje dział poświęcony jego pamięci na otwartej w czerwcu 2004 wystawie Franciszka Walickiego.

Scott McKenzie

09 styczeń 2019 Written by

Bryan Ferry

02 styczeń 2019 Written by

Bryan Ferry urodził się w 1945 roku w Anglii. Studiował sztukę w University of Newcastle. Muzyczną kariere zaczynał jako wokalista w zespole the Banshees, następnie dołączył do Gas Board, aż w 1970 roku wraz z Grahamem Simpsonem założyli Roxy Music.

Od momentu wydania swojej pierwszej płyty z Roxy Music w 1972 roku, Bryan Ferry został uznany na całym świecie jako jeden z najbardziej innowacyjnych i stylowych muzyków, autorów piosenek i piosenkarzy, którzy pojawili się w muzyce pop i rock. Powszechnie uznawany za uosobienie urzekających i romantycznych światów wykreowanych w jego piosenkach, jest równocześnie ceniony jako ikona elegancji i mistrz opanowania.

Zespół odniósł ogromny sukces, a Ferry już w 1973 roku wydał pierwszy solowy album - "These Foolish Things".

Do 1978 roku artysta nagrał jeszcze 5 solowych płyt. Kolejną wydał dopiero w roku 1985 i był to jego pierwszy krążek po rozpadzie Roxy Music. Bryan ma na koncie jeszcze 11 solowych albumów, w tym najnowszy ("Dylanesque"), który ukazał się w roku 2007. Tym razem wokalista wziął na warsztat piosenki amerykańskiego barda Boba Dylana.

To jeden z najważniejszych i najwszechstronniejszych kompozytorów lat 70 i 80, równomiernie odpowiedzialny za powstanie punk rocka w latach 70-tych, jak i sentymentalne podróże popu lat 80-tych. Inspirujący zarówno jako posypany brokatem lider rewolucyjnego Roxy Music, jak i wystrojony w smoking protoplasta co drugiej gwiazdy lat epoki MTV.

Bryan Ferry jest uważany równocześnie za klasycznego i ponadczasowego artystę i muzyka, a na to rzadkie wyróżnienie zapracował zarówno twórczością Roxy Music, jak i zróżnicowanymi albumami solowymi.

Płyty z kolędami i pastorałkami mają krótki żywot. W dodatku na specyfikę i treść są aktualne w konkretnym okresie roku. Według tradycji granie i śpiewanie kolęd powinno trwać od Wigilii do uroczystości Ofiarowania Pańskiego, która przypada 2 lutego.A oferta płyt bożonarodzeniowych co roku jest odnawiana i uzupełniana o nowe wykonania, więc niewiele albumów ma szanse przetrzymania próby czasu. Ale z tą płytą jest inaczej.

Ta płyta zapoczątkowała nowe spojrzenie na tradycję opracowywania kolęd w Polsce. Zaaranżowane z wielkim pietyzmem ale i z wielką fantazją kolędy w sposób naturalny łączą w sobie wiele nurtów i stylistyk muzycznych. Są tam elementy muzyki etnicznej z całego świata, a także rocka czy jazzu. Linie melodyczne popularnych kolęd poddane zostają niesamowitym przekształceniom: często umiejscowione w aranżacjach latynoamerykańskich, żydowskich, góralskich, łamane i akcentowane nierzadko rockową sekcją rytmiczną,

Pospieszalscy to jedna z najbardziej znanych muzycznych rodzin w Polsce. Dwa pokolenia muzyków, raz do roku, w okolicach Bożego Narodzenia występują wspólnie tworząc orkiestrę złożoną z kilkunastu osób o tym samym nazwisku.

Kiedy dwadzieścia lat temu postanowili utrwalić rodzinne kolędowanie na płycie, oryginalność aranżacji sprawiła, że program był kilkakrotnie rejestrowany dla TVP, a kolędy z tego krążka weszły na stałe do świątecznego repertuaru stacji radiowych. Zagrali wiele koncertów zapraszając do współpracy inne muzyczne rodziny – Steczkowskich, Sojków i Trebuniów.

Przed laty to właśnie na ich koncertach debiutował góralski kwartet, znany obecnie jako Zakopower. Dziś Pospieszalscy nadal grają z dziećmi, ale tamte małe chłopaki, to już zawodowi muzycy, grający na równi z rodzicami w z najróżniejszych zespołach – m.in.: Michał Urbaniak, Arka Noego, Voo Voo, Deus Meus, 2TM,23, Zakopower, Transkapela, New Life M, Raz Dwa Trzy, Dzieci z Brodą, Daga Dana, Bester Quartet, Janusz Prusinowski Trio, Adam Strug, Wojciech Mazolewski, teatr Gardzienice, Kapelanka. Większość opanowała grę na kilku instrumentach, stąd raz gra orkiestra dęta, za chwilkę jazzowy band, a potem orkiestra kameralna.

I to słychać na ich koncertach ale również na płycie „Kolędy Pospieszalskich”, która swoją premierę miała w 1993 roku.

Pet Shop Boys

10 grudzień 2018 Written by

Krzysztof K.A.S.A. Kasowski

05 grudzień 2018 Written by

Krzysztof K.A.S.A. Kasowski to wokalista, autor, kompozytor, aranżer oraz producent większości swoich nagrań. Ma na swoim koncie łącznie ponad pół miliona płyt i zagrał blisko tysiąc koncertów w Polsce oraz w USA, Kanadzie, Niemczech, Irlandii oraz Australii.

Znany z takich przebojów jak: Piękniejsza, Maczo, Dżu-Dżu (Ja wierzę, że) Każdy Lubi Boogie, Seks i Kasa, Smak 80-tych lat czy Powiedz Gdzie Jesteś.

W swojej twórczości łączy klimaty latynoskie, muzykę regge oraz nawet elementy muzyki ludowej.

Współpracował z Marylą Rodowicz, Andrzejem Piasecznym, Kasią Klich i Funky Filonem.

W nagraniach i koncertach towarzyszyli mu muzycy z Kuby, Meksyku i Senegalu, a także wybitni polscy muzycy jak Filip Sojka, Robert Cichy, Włodzimierz Kiniorski czy Wojciech Wójcicki.

Kilkukrotnie nominowany do Fryderyka - w 1999 roku zdobył tę statuetkę w kategorii Najlepszy Album Roku - za płytę Kasa nr 3.

Prowadził i współprowadził wiele programów telewizyjnych oraz festiwali muzycznych, między innymi Opolskie SuperJedynki, Bulwar Gwiazd, Big Star Party czy polskie eliminacje do Eurowizji.

A-ha

27 listopad 2018 Written by

 

Nasza Niepodległa 1918-2018 to projekt realizowany z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Każdy z wykonawców zaśpiewał jedną znaną piosenkę. Kierownikiem muzycznym przedsięwzięcia jest Piotr Dziubek. Album nagrany przy udziale Polskiej Orkiestry Radiowej.

Wydawnictwo to ma za zadanie przypomnieć wybitne polskie utwory, powstałe w okresie ostatnich stu lat. Znalazły się wśród nich pieśni patriotyczno-religijne, dawne piosenki żołnierskie i legionowe, piosenki frontowe i napisane podczas II wojny światowej piosenki opozycyjne, a także nowsze, powstałe lub spopularyzowane po 1989 roku.

Na płycie zaśpiewali: Kayah, Maryla Rodowicz, Katarzyna Cerekwicka, Anna Wyszkoni, Halina Mlynkova, Katarzyna Moś, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Łukasz Zagrobelny, Andrzej Krzywy, Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak, Tomasz Szczepanik, Piotr Zubek, a także Opole Gospel Choir i Chór Studium Musicalowego Capitol.

Na albumie usłyszymy: „Ostatni mazur”, „Pieśń konfederatów barskich”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Czerwone słoneczko”, piosenki z okresu II wojny światowej: „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Serce w plecaku”, „Czerwone maki”, oraz powstałe niedługo po wojnie i w ostatnich dziesięcioleciach: „Nim wstanie dzień”, „Psalm stojących w kolejce”, „Ballada o Janku Wiśniewskim”, „Nadzieja”, „Przeżyj to sam” oraz „Nie pytaj o Polskę”.

Album jest częścią projektu „Nasza Niepodległa 1918–2018”, który uzyskał Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918–2018 oraz Honorowy Patronat Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Karczewskiego.

Oficjalna premiera albumu odbyła się 14 września.

Murray Head

29 październik 2018 Written by

Vox

22 październik 2018 Written by

Zespół Vox to kawał historii polskiej muzyki rozrywkowej. Powstał w 1978 roku, kiedy to Witold Paszt, Ryszard Rynkowski, Andrzej Kozioł i Jerzy Słota założyli męski kwartet wokalny. Pierwszy raz przed publicznością wystąpili rok później. Choć w swoim repertuarze mają wiele hitów, to najbardziej znanymi utworami Vox są "Bananowy song", "Zabiorę Cię Magdaleno" i "Rycz mała, rycz".

W PRL-u kochały się w nich dziewczyny, a ich przebój „Bananowy song” do dziś jest wielkim przebojem na tanecznych parkietach. Zanim na Zachodzie pojawiały się pierwsze boysbandy my mieliśmy już grupę Vox.

Na ich oficjalnej stronie tak opisany jest początek grupy:

Historia zespołu zaczęła się w roku 1977, kiedy Witold Paszt na potrzeby Studia Rozrywki Victoria założył w Warszawie zespół wokalny Victoria Singers. W jego skład weszli: Andrzej Kozioł, Grzegorz Markowski, Witold Paszt oraz dwie panie: Zosia i Janeczka. Rok później do zespołu jako akompaniator dołączył Ryszard Rynkowski. Kiedy pewnego dnia w jednym z pokoi hotelu Bristol w Warszawie czterej panowie przeprowadzali próbę wokalną, spóźnione koleżanki podsłuchały dochodzące zza drzwi brzmienia. Po skończonej próbie, weszły do środka jedynie po to, by oznajmić kolegom, że opuszczają zespół, ponieważ powinien mieć on kształt męskiego kwartetu. Dało to początek grupie VOX.

Największe przeboje Vox to "Bananowy song" (Brązowa Lira na festiwalu w Bratysławie w 1980 roku), "Szczęśliwej drogi już czas", "Masz w oczach nieba dwa" (3. nagroda na Festiwalu w Opolu w 1979 roku). Płyty takie jak "Monte Carlo", "Sing, Sing, Sing", "VOX" cieszyły się ogromną popularnością, nie tylko wśród polskich słuchaczy. Vox koncertował w wielu krajach świata, m.in. w Holandii, Szwecji, na Kubie, w USA.

Strona 1 z 12
Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

"Gdy kiedyś znów zawołam cię"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 13 38
ONICO Warszawa 14 32
Jastrzębski Węgiel 14 31
Cerrad Czarni Radom 14 26
PGE Skra Bełchatów 14 24
Aluron Virtu Warta Zawiercie 13 21
GKS Katowice 14 18
Chemik Bydgoszcz 14 16
Trefl Gdańsk 13 15
Indykpol AZS Olsztyn 14 15
Asseco Resovia Rzeszów 13 14
Cuprum Lubin 14 11
MKS Będzin 14 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4