Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 22 marca - św. Zachariasz, papież
Radio Plus Radom /Artysta tygodnia

Informacje z regionu

Artysta tygodnia

Artysta tygodnia (165)

Andrzej i Eliza

20 marzec 2019 Written by

Chris Rea

14 marzec 2019 Written by

Jego matka była Irlandką, a ojciec włoskim imigrantem przybyłym na Wyspy Brytyjskie po II wojnie światowej. W jego żyłach płynie irlandzka, włoska i jugosłowiańska krew. Urodził się w Middlesborough w 1951 roku. Muzyczną karierę zaczynał w lokalnym zespole Magdalene. Zastąpił w nim Davida Coverdale'a, który odszedł do Deep Purple.

W 1978 roku ukazał się jego pierwszy album, który zdobył status złotej płyty w USA.

Chris Rea największą popularność osiągnął w Europie na przełomie lat 80. i 90. Wtedy ukazały sie albumy: Shamrock Diaries z hitem "Josephine" i "On The Beach" z tytułowym utworem, "The Road To Hell" oraz "Auberge".

We wrześniu 2002 nagrał płytę "Stony Road", która powstała, wtedy gdy artysta był w szpitalu. Zdiagnozowano u niego nowotwór. Sam powiedział wówczas o tym albumie: „mógłbym po sobie zostawić gdyby wydarzyło się coś strasznego, na którym mógłbym oddać hołd temu wszystkiemu co zawsze pociągało mnie w muzyce”. Artysta na szczęście pokonał chorobę i wydał kolejną płytę, choć odszedł od dotychczasowego stylu. Na "The Blue Jukebox", pełnej ciepłych ballad i nastroju, znalazły się nawiązania do bluesa i jazzu.

Do dziś muzyka ma w dorobku 22 albumy, które jak dotąd sprzedały się w ponad 30 milionach egzemplarzy.

Chris Rea jest utytułowanym kierowcą wyścigowym, startował w Porsche Cup, 24H Le Mans i wyścigach samochodów turystycznych. Zna wielu kierowców F1. Przyjaźnił się m.in. z Ayrtonem Senna. Po jego śmierci napisał piosenkę ku jego czci pt. "Saudade"

B.J. Thomas

18 luty 2019 Written by

B. J. Thomas (ur. 1942) to amerykański piosenkarz country i pop, znany najbardziej z piosenki 'Raindrops Keep Fallin' on My Head'. B. J. Thomas (ur. 1942) to amerykański piosenkarz country i pop, znany najbardziej z piosenki 'Raindrops Keep Fallin' on My Head'.

Naprawdę nazywa się Billy Joe Thomas. Pierwsze wokalne szlify zdobywał w chórze kościelnym. Potem został członkiem grupy The Triumphs, z którą w 1966 r. nagrał pierwszą płytę. Kolejny krążek nagrał jeszcze w tym samym roku, tym razem była to płyta solowa. Naprawdę nazywa się Billy Joe Thomas. Pierwsze wokalne szlify zdobywał w chórze kościelnym. Potem został członkiem grupy The Triumphs, z którą w 1966 r. nagrał pierwszą płytę. Kolejny krążek nagrał jeszcze w tym samym roku, tym razem była to płyta solowa.

W 1969 r. B.J. Thomas nagrał piosenkę do filmu 'Butch Cassidy i Sundance Kid' - westernu, którego bohaterami są dwaj kowboje napadający na pociągi i banki. Utwór z filmu nosił tytuł 'Raindrops Keep Fallin' On My Head' i mówił o tym jak wspaniale jest się niczym nie przejmować. Piosenka otrzymała Oscara w kategorii 'Najlepsza piosenka' i podobnie jak film, stała się ogromnym przebojem. Utwór królował przez ponad dwa lata na listach przebojów. W 1969 r. B.J. Thomas nagrał piosenkę do filmu 'Butch Cassidy i Sundance Kid' - westernu, którego bohaterami są dwaj kowboje napadający na pociągi i banki. Utwór z filmu nosił tytuł 'Raindrops Keep Fallin' On My Head' i mówił o tym jak wspaniale jest się niczym nie przejmować. Piosenka otrzymała Oscara w kategorii 'Najlepsza piosenka' i podobnie jak film, stała się ogromnym przebojem. Utwór królował przez ponad dwa lata na listach przebojów.

W latach 70. ub. w. piosenki wokalisty nadal cieszyły się du za popularnością, wśród nich m.in.'Rock and Roll Lullaby”, 'No Love”, 'Everybody’s Out of Town”, 'Mighty Clouds of Joy” i 'Don’t Worry Baby”. W 1972 r. wystąpił w westernie 'Jory' i nagrał piosenke o tym samym tytule.W latach 70. ub. w. piosenki wokalisty nadal cieszyły się du za popularnością, wśród nich m.in.'Rock and Roll Lullaby”, 'No Love”, 'Everybody’s Out of Town”, 'Mighty Clouds of Joy” i 'Don’t Worry Baby”. W 1972 r. wystąpił w westernie 'Jory' i nagrał piosenke o tym samym tytule.

W latach 80. ub. w. popularność piosenek Thomada juz nieco spadła, choć nadal cieszył się popularnością swoich fanów. Nagrał wtedy m.in. dwa słynne duety - pierwszy z Jennifer Warnes 'As Long As We Got Each Other”, a drugi z Dusty Springfield (tę samą piosenkę).W latach 80. ub. w. popularność piosenek Thomada juz nieco spadła, choć nadal cieszył się popularnością swoich fanów. Nagrał wtedy m.in. dwa słynne duety - pierwszy z Jennifer Warnes 'As Long As We Got Each Other”, a drugi z Dusty Springfield (tę samą piosenkę).

Po 2000 r. działalność artystyczna wokalisty osłabła, ale do dziś sporadycznie koncertuje.Po 2000 r. działalność artystyczna wokalisty osłabła, ale do dziś sporadycznie koncertuje.

Michał Bajor

12 luty 2019 Written by

Z okazji Dnai Zakochanych dziś proponujemy jedną z najpopularniejszych płyt Michała Bajora - "Moja miłość". Michał Bajor – choć trudno w to uwierzyć – czaruje nas i wzrusza swoim śpiewem już od ponad 40 lat, jak nikt inny łącząc oryginalny styl z najwyższą jakością.

„Moja miłość” to spotkanie mistrza interpretacji z mistrzem słowa – Wojciechem Młynarskim, zbiór 17 najpiękniejszych piosenek o miłości. Większość z nich to wielkie przeboje, trwale zapisane w historii polskiej muzyki rozrywkowej i sercach kilku pokoleń słuchaczy – by wymienić tylko „Prześliczną wiolonczelistkę”, „Odkryjemy miłość nieznaną”, „Och, życie kocham cię nad życie” czy „Nie ma jak u mamy”.

W studiu nad albumem pracowało ponad 20 muzyków. Część kompozycji została nieco odświeżona jak chociażby Och, życie kocham cię nad życie, które zostało okraszone okazałą, orkiestrową oprawą. Inne kompozycje z kolei zostały oprawione w łagodniejsze aranże.

Na płycie znalazły się także 2 piosenki, napisane specjalnie dla Michała Bajora przez Wojciecha Młynarskiego, a zaśpiewane w duetach z Alicją Majewską i Anną Wyszkoni.

Na tej płycie znajdują się utwory chwytające za serce. Jest to album bardzo dobry pod względem aktorskim i wokalnym. Znakomicie i z ogromną swobodą Bajor prowadzi wszystkie utwory i świetnie mu to wychodzi. Jak zwykle potwierdza to, że ma swój oryginalny styl i dba o wysoką jakość wszystkich wykonań.

Gary Moore

28 styczeń 2019 Written by

Gary Moore a właściwie Robert William Gary Moore urodził się 4 kwietnia 1952 w Belfaście. To brytyjski muzyk, kompozytor i wokalista, multiinstrumentalista ale przede wszystkim wirtuoz gitary. Tworzył w stylistyce rocka i bluesa, a także heavy metalu. Znany głównie z niepowtarzalnego, niezwykle emocjonalnego, stylu gry na gitarze, oraz perfekcyjnego opanowania technicznego tego instrumentu.

Działalność artystyczną rozpoczął pod koniec lat 60. XX w. w zespole rocka psychodelicznego Skid Row. Na początku lat 70. związał się na krótko z formacją Thin Lizzy, a także rozpoczął solową działalność artystyczną. W 1975 roku dołączył do zespołu Jona Hisemana - Colosseum II, który opuścił trzy lata później. W 1977 roku ponownie dołączył do Thin Lizzy. W zespole pozostał do 1979 roku. W latach 90. wraz z perkusistą Gingerem Bakerem i basistą Jackiem Bruce'em założył power trio - Bruce-Baker-Moore.

W roku 1990 przypomniał o sobie jako gitarzyście bluesowym wydając swój najsłynniejszy album "Still Got The Blues". Na tym wydawnictwie gościnnie pojawili się Albert Collins, Albert King, George Harrison.

W listopadzie 2009 roku Gary Moore zagrał koncert w Warszawie.

Zmarł na atak serca 6 lutego 2011 roku, podczas pobytu na wakacjach w hiszpańskiej miejscowości Estepona.

Vangelis

22 styczeń 2019 Written by

Krzysztof Klenczon

14 styczeń 2019 Written by

14 stycznia 1942 w Pułtusku urodził się Krzysztof Antoni Klenczon – polski kompozytor, wokalista i gitarzysta muzyki rockowej. W 1962 w duecie z Karolem Warginem został laureatem I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie (Mały miś). W latach 1962–1964 był gitarzystą zespołu Niebiesko-Czarni, z którym w 1963 wystąpił w „Olympii” w Paryżu. Lider zespołów muzycznych: Pięciolinie (1964), Czerwone Gitary (1965–1970) i Trzy Korony (1970–1972).

Kompozytor największych przebojów Czerwonych Gitar (obok Seweryna Krajewskiego): Taka jak ty, Historia jednej znajomości, Nikt na świecie nie wie, Biały krzyż, Wróćmy na jeziora, Gdy kiedyś znów zawołam cię, Kwiaty we włosach, Powiedz stary gdzieś ty był, Jesień idzie przez park i Trzech Koron: 10 w skali Beauforta, Port, Czyjaś dziewczyna, Natalie-piękniejszy świat.

W 1967 w Katedrze Oliwskiej zawarł związek małżeński z Alicją. W 1973 na stałe wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie komponował, nagrywał i występował. W latach 1978–1979 koncertował w wielu miastach Polski. Został ranny w wypadku samochodowym, gdy wracał 27 lutego 1981 z koncertu charytatywnego w klubie Milford w Chicago. Zmarł 7 kwietnia 1981 w szpitalu św. Józefa w Chicago. Urnę z prochami złożono 25 lipca 1981 na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Mazurskiej w Szczytnie.

Na cześć muzyka odbywają się co roku Dni i Noce Szczytna, na których główny koncert nosi imię Krzysztofa Klenczona. Istnieje dział poświęcony jego pamięci na otwartej w czerwcu 2004 wystawie Franciszka Walickiego.

Scott McKenzie

09 styczeń 2019 Written by

Bryan Ferry

02 styczeń 2019 Written by

Bryan Ferry urodził się w 1945 roku w Anglii. Studiował sztukę w University of Newcastle. Muzyczną kariere zaczynał jako wokalista w zespole the Banshees, następnie dołączył do Gas Board, aż w 1970 roku wraz z Grahamem Simpsonem założyli Roxy Music.

Od momentu wydania swojej pierwszej płyty z Roxy Music w 1972 roku, Bryan Ferry został uznany na całym świecie jako jeden z najbardziej innowacyjnych i stylowych muzyków, autorów piosenek i piosenkarzy, którzy pojawili się w muzyce pop i rock. Powszechnie uznawany za uosobienie urzekających i romantycznych światów wykreowanych w jego piosenkach, jest równocześnie ceniony jako ikona elegancji i mistrz opanowania.

Zespół odniósł ogromny sukces, a Ferry już w 1973 roku wydał pierwszy solowy album - "These Foolish Things".

Do 1978 roku artysta nagrał jeszcze 5 solowych płyt. Kolejną wydał dopiero w roku 1985 i był to jego pierwszy krążek po rozpadzie Roxy Music. Bryan ma na koncie jeszcze 11 solowych albumów, w tym najnowszy ("Dylanesque"), który ukazał się w roku 2007. Tym razem wokalista wziął na warsztat piosenki amerykańskiego barda Boba Dylana.

To jeden z najważniejszych i najwszechstronniejszych kompozytorów lat 70 i 80, równomiernie odpowiedzialny za powstanie punk rocka w latach 70-tych, jak i sentymentalne podróże popu lat 80-tych. Inspirujący zarówno jako posypany brokatem lider rewolucyjnego Roxy Music, jak i wystrojony w smoking protoplasta co drugiej gwiazdy lat epoki MTV.

Bryan Ferry jest uważany równocześnie za klasycznego i ponadczasowego artystę i muzyka, a na to rzadkie wyróżnienie zapracował zarówno twórczością Roxy Music, jak i zróżnicowanymi albumami solowymi.

Płyty z kolędami i pastorałkami mają krótki żywot. W dodatku na specyfikę i treść są aktualne w konkretnym okresie roku. Według tradycji granie i śpiewanie kolęd powinno trwać od Wigilii do uroczystości Ofiarowania Pańskiego, która przypada 2 lutego.A oferta płyt bożonarodzeniowych co roku jest odnawiana i uzupełniana o nowe wykonania, więc niewiele albumów ma szanse przetrzymania próby czasu. Ale z tą płytą jest inaczej.

Ta płyta zapoczątkowała nowe spojrzenie na tradycję opracowywania kolęd w Polsce. Zaaranżowane z wielkim pietyzmem ale i z wielką fantazją kolędy w sposób naturalny łączą w sobie wiele nurtów i stylistyk muzycznych. Są tam elementy muzyki etnicznej z całego świata, a także rocka czy jazzu. Linie melodyczne popularnych kolęd poddane zostają niesamowitym przekształceniom: często umiejscowione w aranżacjach latynoamerykańskich, żydowskich, góralskich, łamane i akcentowane nierzadko rockową sekcją rytmiczną,

Pospieszalscy to jedna z najbardziej znanych muzycznych rodzin w Polsce. Dwa pokolenia muzyków, raz do roku, w okolicach Bożego Narodzenia występują wspólnie tworząc orkiestrę złożoną z kilkunastu osób o tym samym nazwisku.

Kiedy dwadzieścia lat temu postanowili utrwalić rodzinne kolędowanie na płycie, oryginalność aranżacji sprawiła, że program był kilkakrotnie rejestrowany dla TVP, a kolędy z tego krążka weszły na stałe do świątecznego repertuaru stacji radiowych. Zagrali wiele koncertów zapraszając do współpracy inne muzyczne rodziny – Steczkowskich, Sojków i Trebuniów.

Przed laty to właśnie na ich koncertach debiutował góralski kwartet, znany obecnie jako Zakopower. Dziś Pospieszalscy nadal grają z dziećmi, ale tamte małe chłopaki, to już zawodowi muzycy, grający na równi z rodzicami w z najróżniejszych zespołach – m.in.: Michał Urbaniak, Arka Noego, Voo Voo, Deus Meus, 2TM,23, Zakopower, Transkapela, New Life M, Raz Dwa Trzy, Dzieci z Brodą, Daga Dana, Bester Quartet, Janusz Prusinowski Trio, Adam Strug, Wojciech Mazolewski, teatr Gardzienice, Kapelanka. Większość opanowała grę na kilku instrumentach, stąd raz gra orkiestra dęta, za chwilkę jazzowy band, a potem orkiestra kameralna.

I to słychać na ich koncertach ale również na płycie „Kolędy Pospieszalskich”, która swoją premierę miała w 1993 roku.

Strona 1 z 12
Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Czas relaksu

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 23 59
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Cerrad Czarni Radom 24 42
Aluron Virtu Warta Zawiercie 23 40
PGE Skra Bełchatów 23 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 23 27
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 23 20
MKS Będzin 23 7
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4