Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: 22 maja - św. Rita z Cascia, zakonnica
Radio Plus Radom /Artysta tygodnia

Informacje z regionu

Artysta tygodnia

Artysta tygodnia (173)

Kaoma

20 maj 2019 Written by

Dalida

14 maj 2019 Written by

Urodziła się w Egipcie, w Kairze. Jej rodzina pochodziła z Włoch, ale mieszkała w Egipcie gdzie ojciec był skrzypkiem w kairskiej Operze.

Yolanda Cristina Gigliotti - powszechnie znana jako Dalida, była francuską piosenkarką i aktorką, która występowała i nagrywała w ponad dziesięciu językach włączając w to arabski, włoski, grecki, niemiecki, angielski, japoński, hebrajaski, holenderski i hiszpański. W 1961 dzięki zawarciu związku małżeńskiego otrzymała francuskie obywatelstwo, utrzymując wciąż dotychczas posiadane: egipskie i włoskie.

Dalida zaczęła koncertować od 1958 roku m.in. we Francji, Egipcie, Włoszech i Stanach Zjednoczonych. Wkrótce jej nazwisko stało się rozpoznawane w całej Europie.

Dalida próbowała różnych typów muzyki – pop, muzyki w stylu włoskim, rock’n’rolla czy ballad.

Była jedyną piosenkarką, która przez trzy tygodnie miała pełnę widownię w paryskim pałacu sportu, jedyną, która dostało osiem muzycznych Oscarów,

Dalida jest uznawana za jedną z sześciu najpopularniejszych piosenkarek na świecie. Na całym świecie sprzedało się ponad 170 milionów jej albumów. Otrzymała 70 złotych płyt, i jako pierwsza zdobyła diamentową płytę.

Artystka nasz kraj odwiedziła pierwszy raz dopiero w roku 1983, drugi zaś - w 1985. W Polsce zagorzałym wyznawcą jej talentu był Lucjan Kydryński.

Nie sposób zliczyć wszystkich przebojów Dalidy, choć bez wątpienia najpopularniejszymi z nich jest 'Bambino” z 1956 roku czy nowa wersja legendarnego szlagieru 'Avec le temps” oraz niezapomniana ballada 'Paroles Paroles”, którą Dalida śpiewa razem z Alain'em Delonem, podbijając światowe szczyty list przebojów.

Enya

08 maj 2019 Written by

Carl Douglas

30 kwiecień 2019 Written by

STING

22 kwiecień 2019 Written by

Sting, czyli Gordon Matthew Sumner to brytyjski muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor i wokalista, odznaczony tytułem komandora Orderu Imperium Brytyjskiego. Nim został muzykiem, studiował filologię angielską, pracował na budowie, był urzędnikiem, uczył w katolickiej szkole. Działa społecznie, wspiera Amnesty International i organizacje broniące lasów tropikalnych.

Na przełomie lat 70. i 80. lider, główny kompozytor i gitarzysta basowy grupy 'The Police”.

Grupa wydała szereg znakomitych albumów i zdobyła 6 nagród Grammy. Ich ostatni album 'Synchronicity” ukazał się w 1983 roku. Od 1985 roku, po rozpadzie grupy, Sting rozpoczął karierę solową.

Od 1985 roku regularnie wydawał albumy studyjne. Ostatni, '44/876” (nagrany wspólnie z Shaggym) ukazał się w 2018 roku.

Juz wcześniej współpracował m.in. także z Dire Straits przy piosence 'Money For Nothing' oraz z Philem Collinsem.

Sting ma na koncie także występy w filmach. Jedną z najgłośniejszych ról artysty była postać Feyd-Rautha z 1984 roku w filmie 'Diuna”, nakręconym na podstawie powieści science fiction Franka Herberta.Zagrał też w 'Burzliwym poniedziałku' Mike'a Figgisa czy 'Quadrophenii' Franca Roddama. Występował także na deskach National Theatre w Waszyngtonie w adaptacji 'Opery za trzy grosze' Bertolda Brechta. Sting pojawił się również w produkcjach telewizyjnych m.in. gościnnie w Simpsonach i Ally McBeal.

Sting występował w Polsce 9-krotnie. Po raz pierwszy w 1996 roku w Warszawie. Następnie dwukrotnie w katowickim Spodku, a także w Poznaniu czy Chorzowie. W 2013 roku wystąpił w Oświęcimiu. W listopadzie 2018 roku Sting i Shaggy zagrają w łódzkiej Atlas Arenie oraz w ERGO ARENIE w Gdańsku.

Nazareth

15 kwiecień 2019 Written by

Nazareth to szkocki zespół rockowy, znany z takich przebojów, jak 'Love Hurts' i 'Dream On'.

Grupa powstała w 1968 r. Założyli ją czterej muzycy: wokalista Dan McCafferty, gitarzysta Manny Charlton, basista Pete Agnew i perkusista Darrell Sweet. Pierwszy album grupa nagrała w 1971 r. ('Nazareth'), kolejny ('Exercises') już rok później. Trzecia płyta zespołu, zatytułowana 'Razamanaz', ukazała się w 1973 r. W jej nagraniu wziął udział basista Deep Purple, Roger Glover. Właśnie ten krążek dał początek wielkim sukcesom grupy. Ich utwory zaczęły trafiać na szczyty list przebojów w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Ogromnym powodzeniem i uznaniem cieszyła się płyta 'Hair of the Dog', wydana w 1975 r. Album sprzedał się w ilości ponad miliona egzemplarzy. Na tym właśnie krążku znalazła się piękna miłosna ballada 'Love Hurts'. Zespół nie osiągnął potem już tak dużego sukcesu.

W kolejnych latach zespół zmienił brzmienie i to stało się przyczyną spadku jej popularności. Mimo to w latach 80. ub. w. całkiem sporym uznaniem cieszyły się dwie płyty: 'The Fool Circle' i '2XS'. Także w latach 90. grupa próbowała podbić serca fanów kolejnymi płytami, ale bez większego powodzenia.

W 2013 r., z powodów zdrowotnych, z zespołu odszedł wokalista Dan McCafferty. Jego następcą został najpierw Linton Osborne, a potem Carl Sentance.

Grupa nadal koncertuje, kilka razy wystąpiła w Polsce. W 2018 r. ukazał się krążek 'Tattooed On My Brain', wydany z okazji 50-lecia zespołu.

Mireille Mathieu

07 kwiecień 2019 Written by

Pochodzi z biednej wielodzietnej rodziny. Przyszła na świat w Awinionie 22 lipca 1946 roku. . Okrzyknięto ją nawet drugą Édith Piaf, ma bowiem podobny do Piaf tembr głosu.

Jej debiut we francuskiej telewizji miał miejsce w listopadzie 1965 roku , gdy miała 19 lat i został nagle początkiem wielkiej muzycznej kariery. Jej występ we francuskiej telewizji w konkursie "Tele Dimanche - Jeu de la Chance" okazał się wielkim sukcesem, a swoją pierwszą płytę nagrała w 1969 roku. Zasłynęła na przełomie lat 60. i 70. takimi utworami jak "Acropolis Adieu", "Paris un tango", "Santa Maria de la mer".

Przez już ponad 50 lat pracy artystycznej Mathieu nagrała ok. 1200 piosenek w zawrotnej liczbie 11 języków, wydała zatem ponad sto płyt, sprzedanych w niemal 190 milionach sztuk.

Miał swój charakterystyczny wizerunek sceniczny - prosta, klasyczna grzywka oraz niebanalne, eleganckie kostiumy.

Była pierwszą piosenkarką z Europy Zachodniej, która wystąpiła z sukcesami w Chinach, w roku 1986. Z koncertami wystąpiła także w Polsce jeszcze w czasach głębokiego PRLu, mianowicie w roku 1969, Przyjechała również później w 2010 i 2016 roku.

Rok 2018 to kolejne recitale w krajach europejskich.

Śpiewała w duetach z takimi artystami jak Dalida, Paul Anka, Barry Manilow, Plácido Domingo, Dean Martin, Charles Aznavour czy Tom Jones.

Rick Astley

02 kwiecień 2019 Written by

Andrzej i Eliza

20 marzec 2019 Written by

Chris Rea

14 marzec 2019 Written by

Jego matka była Irlandką, a ojciec włoskim imigrantem przybyłym na Wyspy Brytyjskie po II wojnie światowej. W jego żyłach płynie irlandzka, włoska i jugosłowiańska krew. Urodził się w Middlesborough w 1951 roku. Muzyczną karierę zaczynał w lokalnym zespole Magdalene. Zastąpił w nim Davida Coverdale'a, który odszedł do Deep Purple.

W 1978 roku ukazał się jego pierwszy album, który zdobył status złotej płyty w USA.

Chris Rea największą popularność osiągnął w Europie na przełomie lat 80. i 90. Wtedy ukazały sie albumy: Shamrock Diaries z hitem "Josephine" i "On The Beach" z tytułowym utworem, "The Road To Hell" oraz "Auberge".

We wrześniu 2002 nagrał płytę "Stony Road", która powstała, wtedy gdy artysta był w szpitalu. Zdiagnozowano u niego nowotwór. Sam powiedział wówczas o tym albumie: „mógłbym po sobie zostawić gdyby wydarzyło się coś strasznego, na którym mógłbym oddać hołd temu wszystkiemu co zawsze pociągało mnie w muzyce”. Artysta na szczęście pokonał chorobę i wydał kolejną płytę, choć odszedł od dotychczasowego stylu. Na "The Blue Jukebox", pełnej ciepłych ballad i nastroju, znalazły się nawiązania do bluesa i jazzu.

Do dziś muzyka ma w dorobku 22 albumy, które jak dotąd sprzedały się w ponad 30 milionach egzemplarzy.

Chris Rea jest utytułowanym kierowcą wyścigowym, startował w Porsche Cup, 24H Le Mans i wyścigach samochodów turystycznych. Zna wielu kierowców F1. Przyjaźnił się m.in. z Ayrtonem Senna. Po jego śmierci napisał piosenkę ku jego czci pt. "Saudade"

Strona 1 z 13
Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Lambada

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4