Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 25 czerwca - bł. Dorota z Mątowów, wdowa
Radio Plus Radom /Artysta tygodnia/Amanda Lear

Amanda Lear

"Follow Me"

Amanda Lear urodziła się 18 listopada 1946 roku w Hongkongu. Jest piosenkarką i modelką. Jej znakiem rozpoznawczym jest niezwykle niski jak na kobietę barytonowy głos. Mając 16 lat pojechała do Paryża, aby rozpocząć studia malarskie. Dla poprawy sytuacji finansowej rozpoczęła pracę modelki. Swą karierę rozpoczęła jako modelka w latach 60., pozując do magazynów, takich jak Elle i Vogue. W tamtym czasie nawiązała też znajomość z hiszpańskim malarzem Salvadorem Dalí, którego była muzą i najbliższą przyjaciółką przez następne ponad 15 lat. Amanda Lear pierwsze sukcesy zaczęła odnosić jako modelka z okładek albumów Roxy Music.

W 1976 roku w sklepach pojawił się jej pierwszy album noszący tytuł "I'm a photograph", który przez 33 tygodnie utrzymywał się na szczycie listy przebojów w Niemczech. Z tej płyty pochodzą słynne piosenki "Tommorow" oraz "Queen of Chinatown". Następny utwór nosił tytuł "Fallow Me" i jest on najbardziej kojarzony z jej osobą. W 1978 roku powstała najbardziej znana piosenka w Polsce. "Enigma" , bo to o niej mowa przeżyła drugą młodość dzięki reklamie batonika pewnej firmy wytwarzającej słodycze.

W latach 80. odbywały się pierwsze wernisaże jej obrazów, ale nie porzuciła muzyki. Nagrywała nowe albumy, które zdobywały serca słuchaczy i wspinały się na szczyty list przebojów. Jednak coraz częściej zaczęła się zajmować malarstwem i to z sukcesami. Prowadziła, także programy telewizyjne we Francji, oraz pisała książkę pt."Moje życie z Dalim". W 2000 roku w pożarze domu zginął jej mąż. Aby zagłuszyć cierpienie postanowiła poświęcić się pracy nad nowym albumem. Efekt to płyta "Tendance" - składanka tytułów disco z piosenką napisaną do amerykańskiego serialu "Love Boat".

Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku rozpoczęła karierę teatralną.

Sprzedała łącznie około 15 milionów albumów oraz około 25 milionów singli na całym świecie.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4