Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Wojciech Sałek
Patron dnia: św. Józef Bilczewski, biskup
Pochmurno

7°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 93%

Wiatr: 22.53 km/h

  • 23 Paź 2017

    Rain 8°C 4°C

  • 24 Paź 2017

    Pochmurno 7°C 3°C

Radio Plus Radom /Artysta tygodnia/Mike Oldfield

Mike Oldfield

„Moonlight Shadow”

Gdy w roku 1970 nagrał dwuczęściową kompozycję, w której zawarł najlepsze ze swych pomysłów muzycznych, grając samodzielnie na kilkunastu różnych instrumentach, niestety nie potrafił zainteresować swym projektem żadnej wytwórni. Dopiero gdy spotkał Richarda Bransona, to on podjął się wydania płyty jako pierwszego tytułu swojej nowej wytwórni - Virgin. Album "Tubular Bells", bo o nim, ukazał się w maju 1973 roku, a sukces który odniósł okazał się jednym z największych w historii muzyki. To ta płyta stała się najbardziej znanym i popularnym albumem Mike Oldfielda.W 1974 roku otrzymał on nagrodę Grammy za Najlepszy Utwór Instrumentalny.

Ale początki były dużo wcześniej. Mike Oldfield rozpoczął swoją karierę będąc jeszcze nastolatkiem, grając na gitarze w założonej przez jego siostrę Sally folkowej grupie Sallyangie. W 1968 roku razem ze starszym bratem, Terrym, założył na krótko zespół rockowy Barefoot. Potem po 5 latach, wspomniany wcześniej album "Tubular Bells" okazała się sukcesem, tak artystycznym, jak i komercyjnym. Dobre przyjęcie przez krytyków oraz świetna sprzedaż okryła sławą młodego, zamkniętego w sobie muzyka.

Dwuczęściowa suita stała się jedną z klasycznych pozycji rocka progresywnego. Mike Oldfield pozostał już wierny takiej muzyce i komponował starannie realizowane suity instrumentalno-wokalne, nagrywając albumy "Hergest Ridge" (1974), "Ommadawn" (1975) oraz "Incantations" (1978).

Problemy finansowe pchnęły Mike’a do zmiany muzycznego kierunku jego albumów. Będące wówczas na topie disco oraz punk były pierwszymi pomysłami na „odświeżenie” muzyki. W latach 80-tych artysta odszedł od płyt instrumentalnych i zaczęły pojawiać się na jego płytach piosenki. Zdarzało się, że Oldfield brał na siebie rolę wokalisty, najczęściej jednak zapraszał do studia gości, między innymi nagrywał wspólnie z Maggie Reilly, Barry Palmerem, Maxem Baconem, Jonem Andersonem, Bonnie Tyler czy Rogerem Chapmanem.

W 2003 roku, w 30. rocznicę premiery "Tubular Bells" ukazał się ten właśnie album, choć brzmi on całkiej inaczej. Oldfield, wykorzystując najnowsze osiągnięcia technologiczne, ponownie nagrał to swoje dzieło i ponownie zagrał na wszystkich instrumentach. Partie wokalne nagrała Sally Oldfield, a w roli mistrza ceremonii występuje słynny angielski komik John Cleese.

3 marca 2014 ukazał się najnowszy album pt. Man On The Rocks.

Prywatnie Mike Oldfield jest bratem multiinstrumentalistki Sally Oldfield i kompozytora Terriego Oldfielda. Ma siedmioro dzieci.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

„Tora Tora Tora”

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 5 15
Indykpol AZS Olsztyn 5 12
GKS Katowice 6 11
Cuprum Lubin 6 11
ONICO Warszawa 6 11
Espadon Szczecin 6 10
Asseco Resovia Rzeszów 5 8
Jastrzębski Węgiel 5 8
Trefl Gdańsk 4 7
PGE Skra Bełchatów 4 7
Łuczniczka Bydgoszcz 5 7
Cerrad Czarni Radom 5 7
MKS Będzin 5 5
Aluron Virtu Warta Zawiercie 4 2
Dafi Społem Kielce 6 2
BBTS Bielsko-Biała 4 0

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA