Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Środa, 25 listopada 2020

Audycje Radiowe

Nowa poradnia dla dzieci w Radomiu

czwartek, 25 maj 2017 11:43 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Poradnię Rehabilitacji dla Dzieci otwierają w Radomiu księża ze Zgromadzenia Synów Niepokalanego Poczęcia. - Będziemy się specjalizować głównie przy zaburzeniach neurologicznych - powiedział pochodzący z Nigerii ks. Christogonus Nnaemeka Uche. Dzieło powstało po kilkunastu latach obecności w Polsce księży ze Zgromadzenia, które sprowadził biskup Jan Chrapek.

Poradnia Rehabilitacji dla Dzieci będzie realizować kompleksowe wsparcie dla osób zaburzeniami neurologicznymi. Będą w niej pracować lekarz neurolog, psycholog, neurologopeda, rehabilitanci i dietetyk. - Jest dużo tego typu poradni dla dorosłych, mało dla dzieci. Dlatego zdecydowaliśmy się otworzyć taką poradnię. To wszystko wpisuje się w apostolstwo szpitalne i edukacyjne, które są głównymi filarami naszej działalności duszpasterskiej - powiedział ks. Christogonus Nnaemeka Uche.

Poradnia Rehabilitacji dla Dzieci mieści się przy Reja 28. W początkowym okresie działalności będzie świadczyła usługi płatne. Fundacja Montiana Polonia, która założyła dzieło, stara się także o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Występujące u dzieci zaburzenia neurologiczne to m.in. uporczywe bóle głowy lub migreny, zaburzenia rozwojowe i ruchowe, udar mózgu, zespół Gilles'a de la Tourette'a, czy mózgowe porażenie dziecięce i autyzm.

Zgromadzenie Synów Niepokalanego Poczęcia ma jeden domy w Polsce, który znajduje się w Radomiu. Sprowadził ich śp. bp Jan Chrapek. Założycielem zgromadzenia był ojciec Alojzy Maria Monti - zwany ojcem sierot i sługą chorych. Umarł w 1900 r. W 2003 r. został beatyfikowany przez św. Jana Pawła II.

Zgromadzenie rozwija działalność sanitarną i edukacyjną na rzecz chorych, niepełnosprawnych, ludzi w podeszłym wieku, sierot, dzieci i młodzieży potrzebującej. Działalność charytatywna, poprzez różne formy i sposoby służenia, obejmuje również zaangażowanie w kulturę i formację człowieka.

Z ks. Christogonusem Nnaemeką Uche rozmawiał Radosław Mizera: