Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

Audycje Radiowe

Zaczęło się w Radomiu!

piątek, 23 czerwca 2017 18:30 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Magdalena Gliszczyńska

- Chodzi głównie o to, by pokazać , że Radom zajmuje bardzo ważne miejsce w historii Polski, ale też przywrócenie dumy z tego, co wydarzyło się 41 lat temu – mówił Mateusz Tyczyński dyrektor Kancelarii Prezydenta Radomia, który był gościem „Bilansu Dnia” w piątek, 23 czerwca.

W Radomiu trwają obchody 41. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ‘76. W programie wiele wydarzeń upamiętniających bohaterów tamtych wydarzeń. - W ubiegłym roku udało nam się przełamać myślenie o Czerwcu, jako czymś wstydliwym, jako o czym co w negatywny sposób zaważyło na rozwoju miasta. Udało nam się to osiągnąć ponad wszelkimi podziałami. Obchody w ubiegłym roku organizowaliśmy z Solidarnością i Stowarzyszeniem Radomski Czerwiec '76, ale też z mediami, ze szkołami, różnymi instytucjami kultury. Pokazaliśmy, że wszystko zaczęło się ponad 40 lat temu w Radomiu, bo bez Radomskiego Protestu Robotniczego nie byłoby Sierpnia ‘80 i zwycięskiego ruchu Solidarności – podkreślał w rozmowie Mateusz Tyczyński. Jednocześnie podkreślał, że ubiegłoroczne obchody były bardzo spektakularne, a w tym roku będą spektakularne. Tegoroczne uroczystości tak jak i przed rokiem odbędą się pod hasłem „Zaczęło się w Radomiu”.

-  W tym roku coś zupełnie nowego. Z inicjatywy Stowarzyszenia Radomski Czerwiec ’76 odbywa się turniej bokserski – informuje Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta Radomia.

W ramach tegorocznych obchodów rocznicy Czerwca ’76 miasto przygotowało także widowisko muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności”. Dziś, (tj. w piątek 23 czerwca) na placu przed Urzędem Miejskim od strony ulicy Żeromskiego zaprezentuje się zespół T.Love oraz Sztywny Pal Azji. Będzie też pokaz multimedialny. A w sobotę zaplanowano piknik historyczny „Witryna Radomskiego Czerwca ‘76”  przy miejskich fontannach. 25 czerwca coś dla miłośników sportu. Ulicami miasta przebiegnie Półmaraton Radomskiego Czerwca ’76. Natomiast od godziny 18:00 na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego odbędą się główne uroczystości poprzedzone Mszą świętą.

W tym czasie również odbywają się Dni Radomia, czyli święto miasta. - I z tej propozycji też warto skorzystać. Wiele imprez w tych dniach, ale to dobrze, dobrze, bo chcemy pokazać, że w Radomiu dużo dobrego się dzieje. Każdy na pewno wybierze coś dla siebie. Zachęcam do skorzystania z tych propozycji – mówi Mateusz Tyczyński szef Kancelarii Prezydenta. A Dni Radomia to - koncert Electric Light Orchestra Classics, warsztaty rzeźbiarskie i cyrkowe, happeningi dla dzieci i młodzieży. W sobotę, 24 czerwca o godz. 21:00 – 1:00 - Stary Ogród, ŻYWIOŁY W STARYM OGRODZIE. Dzień po Nocy Kupały zapraszamy do Starego Ogrodu na żywiołową zabawę pełną muzyki i tańca. A w niedzielę, 25 czerwca o godz. 20:00 w Amfiteatrze, przy ul. Parkowej 1 -ELECTRIC LIGHT ORCHESTRA CLASSICS – KONCERT, wstęp wolny.

Posłuchaj całej rozmowy