Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024

Audycje Radiowe

Więcej historii, większa świadomość

piątek, 10 listopada 2017 13:37 / Autor: Jakub Szczechowski
Jakub Szczechowski

Patriotyzm zaczyna się w rodzinie i w szkole. Tu kładzione są fundamenty. Dyrektor Zespołu Szkół w Goździe Sławomir Czyż cieszy się, że nowa podstawa programowa zwiększa nacisk na nauczanie historii.

 

- W nowej podstawie programowej wychowania patriotyczne, nauczanie historii w szkole podstawowej było znacznie ograniczone, natomiast nowa podstawa programowa, która jest w klasie IV i VII kładzie duży nacisk na kształtowanie postaw obywatelskich. W starej podstawówce była jedna godzina historii w klasie IV i V, w VI były dwie godziny. W nowej podstawie programowej w klasie IV jest jedna godzina, natomiast od klasy V są dwie godziny w każdej klasie - mówił w audycji "Gmina Gózd na Fali" Sławomir Czyż.

Program nauczania to jednak nie wszystko. Ważne jest, aby uczeń zaciekawił się przekazywanymi treściami, żeby nie był to tylko maraton osób, dat i miejsc. - Staramy odwoływać się do konkretów, żeby uczeń potrafił wyobrazić sobie, co to znaczy, że Polska przez 123 lata nie była niepodległa, żeby potrafił wczuć się w atmosferę, która panowała - mówił dyrektor Czyż. Nauczyciele korzystają z nowoczesnych technologii. Nie stronią od aktywnych form np. inscenizacji.

W audycji "Gmina Gózd na Fali" rozmawialiśmy także o świetlicach środowiskowych. Jest ich aż 11. - Mają one bardzo dobrą lokalizację. Najczęściej usytuowane są blisko szkół. Dzieci mogą swobodnie po szkole wpaść do nas - powiedziała koordynatorka świetlic Weronika Fołtyn-Dudziak. Przychodzą dzieci od 6 do 15. roku życia. Świetlice przeżywają największe oblężenie w ferie i wakacje. Wtedy dzieci spędzają tam praktycznie cały dzień. - Są to bardzo dobrze wyposażone świetlice. Mamy komputery, dostęp do internetu, ale także dużo przestrzeni. Każda świetlica ma stół bilardowy i do tenisa - wymieniała koordynatorka. Uczestnicy mogą zatem zażyć rozrywki, ale także zdobyć umiejętności rękodzielnicze, odrobić lekcje. Świetliczanki prowadzą np. "pogotowie plastyczne", czyli pomagają dzieciom w pracach plastycznych.