Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Marcin I, papież i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 13 kwietnia 2021

Audycje Radiowe

Kontrowersje należy korygować

środa, 02 stycznia 2019 15:39 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Magdalena Gliszczyńska

Premier Mateusz Morawiecki wycofuje projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Projekt ma wrócić do wnioskodawców. - Ta bardzo dobra decyzja. W projekcie ustawy pojawiły się zapisy, które należy skorygować – komentuje Anna Kwiecień posłanka PiS.

Przypomnijmy w momencie, gdy na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Niemal od razu pojawiła się fala krytyki. Pojawiły się głosy, że nowe przepisy utrudnią ściganie sprawców przemocy. To bardzo niebezpieczne zmiany. Projekt, oprócz zmiany nazwy ustawy z „przeciwdziałanie przemocy w rodzinie” na „przeciwdziałanie przemocy domowej” wprowadzał kilka o wiele poważniejszych zmian. - Jednorazowe pobicie nie będzie już przemocą w rodzinie? Niebieska karta tylko za zgodą ofiary? O losie dziecka ma decydować policjant, a nie pracownik socjalny? - pytali politycy PO. W projekcie nowelizacji ustawy rzeczywiście pojawiły się kontrowersyjne zapisy. Jednorazowe pobicie nie byłoby przemocą, to jest zupełny brak zrozumienia tematu, czym jest przemoc. Bardzo dobrze, że ten projekt nie trafił do Sejmu – mówi poseł Anna Kwiecień.

Poseł Anna Kwiecień zdradziła także, że najbardziej pewnymi kandydatami PiS do Europarlamentu to Zbigniew Kuźmiuk oraz Adam Bielan. - To najbardziej kompetentne osoby, wiele mogłabym powiedzieć na temat doświadczenia, wiedzy. Panowie doskonale będą reprezentować nasz kraj – przekonuje Anna Kwiecień.

Jak informowała posłanka PiS z nowym rokiem zmienia się waloryzacja emerytur. Emerytury i renty w 2019 zostaną podwyższone. - To bardzo dobre informacje dla emerytów. Od 1 stycznia minimalna kwota po waloryzacji nie może być niższa niż 70 zł. Po wyliczeniu procentowym, jeśli ta kwota będzie niższa emeryt dostanie 70 zł. Oczywiście to mogą być także wyższe kwoty. Nie mogą być jednak niższe niż 70 zł. - mówi poseł Anna Kwiecień.

Gościa Radia Plus Radom pytaliśmy o podsumowanie 2018 roku oraz wyzwania na 2019. - Miniony rok był ważny i trudny ze względu na wybory, a 2019 rok będzie kontynuacją tego, przed nami wybory do Parlamentu Europejskiego na wiosnę i wybory do Parlamentu Polskiego jesienią – podkreśla Anna Kwiecień. Czy będą przyspieszone wybory? - W życiu politycznym wszystko jest możliwe. Na razie nic na to nie wskazuje, jednak moim osobistym zdaniem wybory parlamentarne powinny odbywać się wiosną, a nie jesienią, głównie chodzi o budżet państwa, z którym pod koniec roku niewiele można zrobić – tłumaczy nasz gość.

Posłuchaj całej rozmowy...