Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Marcin I, papież i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 13 kwietnia 2021

Audycje Radiowe

Anna Kwiecień zgłasza uwagi mieszkańców

poniedziałek, 28 stycznia 2019 18:03 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
foto: Magdalena Gliszczyńska
Magdalena Gliszczyńska

- Program Mama 4 Plus to ukłon w stronę mam i ojców, którzy nie mieli szans podjąć zatrudnienia, wychowując czwórkę, czy więcej dzieci. Często byli to samotni rodzice. Ja nie zazdrościłabym im tego świadczenia, tym bardziej, że nie jest to oszałamiająca kwota, a dla wielu to ich pierwsze własne pieniądze - mówił Anna Kwiecień posłanka PiS, która była gościem Bilansu Dnia, w poniedziałek 28 stycznia.

Z naszym gościem rozmawialiśmy o tym, że wchodzi w życie kolejny program PiS - Mama 4 Plus. Tzw. matczyne emerytury mają zacząć obowiązywać od 1 marca 2019 roku. Emerytura ma być przyznawana od 60 roku w przypadku kobiet oraz od 65 roku w przypadku mężczyzn. Szacuje się, że prawo o ubieganie się o nią będzie przysługiwało około 80 tys. osób. MRPiPS chce przeznaczyć w 2019 na ten cel kilkaset milionów rocznie. Kwota emerytury to 1100 zł brutto. W przypadku, gdy osoba zainteresowana pobiera już świadczenie niższe od najniższej emerytury, świadczenie MAMA 4 PLUS będzie uzupełniać pobierane świadczenie do kwoty najniższej emerytury (1100 zł brutto). Natomiast, w przypadku osoby nie mającej prawa do żadnego świadczenia, wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego odpowiadać będzie tej kwocie. - Wiele kobiet miało szansę wychować dziecie i pracować. Były na tyle aktywne i kreatywne, a może miały pomoc ze strony rodziny, męża. To jest ukłon ze strony społeczeństwa, że te osoby urodziły czwórkę, a może więcej dzieci. te dzieci tworzą produkt krajowy brutto. Mało tego te osoby pracują na tych, którzy nie mają dzieci - podkreśla posłanka Anna Kwiecień.

Naszego gościa pytaliśmy także o szpital w Iłzy i Pionkach. W ostatnim czasie na zaproszenie pani poseł w powiecie radomskim przebywał Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. - To są robocze spotkania, ale bardzo ważne. Jestem przeknana, że rząd skieruje konkretną pomoc finansową tym szpitalom w Iłży i Pionkach. Chodzi też o pewne wytyczne dla organów prowadzących, dla dyrektorów i starosty radomskiego, któremu podlegają placówki - dodaje Anna Kwiecień.

W ostatnim czasie Anna Kwiecień wystosowała do ministra zdrowia interpelację w sprawie programu leki 75+. - Do mojego biura przychodzi wiele starszych osób i pyta o ten program. Często skarżą się, że to świdczenie ich nie obejmuje a skończyli 75 rok życia. Dlatego pytałam pana ministra, jak zmienił się od początku wprowadzony program (tzn. ile opakowań leków zostało wydanych pacjentom w ramach programu leki 75+)? Jak zmieniła się od początku lista leków, które mogą być realizowane w ramach programu leki 75+? Bo często leki, które przyjmują pacjenci nie są na liście leków refundowanych, a czasami lekarze nie przepisują tych leków - tłumaczy gość "Bilansu Dnia".

Naszego gościa pytaliśmy też o sprawę ostatnich zatrzymań przez CBA byłych oraz o projekcie zmian w kodeksie wyborczym, tym bardziej że Anna Kwieciń jest posłem wnioskodawcą. Posłuchaj całej rozmowy....