Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Lidia
Dziś jest: 03 sierpnia 2020

Audycje Radiowe

Burmistrz Reszelewski: Demografia jest nieubłagana

środa, 30 stycznia 2019 18:25 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

Filialne szkoły w Jelni i Krzczonowie zostaną zlikwidowane. Mówił o tym w Bilansie Dnia burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski. Wyjaśnił także, na jakim etapie jest planowana gazyfikacja gminy.

Niepopularną decyzję podjęli drzewiccy radni na ostatniej sesji. Chodzi o intencyjną uchwałę dotyczącą likwidacji filialnych szkół w Jelni i Krzczonowie. – Rachunek ekonomiczny jest nieubłagany – mówił na antenie Radia Plus Radom Janusz Reszelewski, tłumacząc, że drzewicki samorząd z każdym rokiem dokłada coraz więcej do gminnej oświaty. W tym roku są to już 4 mln zł. Ale szkoły zamykane są nie tylko dlatego. – Chodzi również o demografię. W tych dwóch malutkich szkołach filialnych uczy łącznie 19 uczniów. W klasach trzecich w obydwu placówkach nie mamy ani jednego ucznia – tłumaczy burmistrz.

Janusz Reszelewski mówił także o wprowadzanej od 1 marca nowej taryfie za odbiór śmieci. Zostanie ona ujednolicona. Po zmianach, za odbiór posegregowanych śmieci, każdy z mieszkańców zapłaci 9 zł. Teraz kwota uzależniona jest od ilości osób mieszkających w poszczególnych gospodarstwach. Dla przykładu: obecnie trzyosobowa rodzina płaci 21 zł (3 x 7 zł), po zmianach opłata wzrośnie do 27 zł (3 x 9 zł).

Gość Bilansu Dnia mówił również o uchwalonym przez radnych budżecie na 2019 rok. Póki co na zadania inwestycyjne zabezpieczona jest w nim kwota 3 mln zł. Wśród planowanych zadań burmistrz wymienił m.in. budowę sieci kanalizacyjnej na terenach przemysłowych, dokończenie przebudowy drogi w Domasznie, przebudowę drogi w Idzikowicach, dokończenie budowy dworca w Drzewicy. Samorząd zamierza także inwestować w oświetlenie uliczne oraz rozpocząć budowę świetlicy wiejskiej w Werówce.

Janusz Reszelewski poinformował także, że w Drzewicy powstanie stacja regazyfikacji oraz 3,5-kilometrowa sieć gazowa. Przedsięwzięcie póki co ma umożliwić korzystanie z gazu drzewickim przedsiębiorcom. Z czasem, jeżeli będzie takie zainteresowanie, do sieci zostaną włączone także prywatne gospodarstwa. Jak wyjaśnił burmistrz, pierwsi odbiorcy będą mogli skorzystać z gazu ziemnego w Drzewicy za dwa lata.

Posłuchaj całej rozmowy z burmistrzem Januszem Reszelewskim:

Zapraszamy do nas: