Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Marcin I, papież i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 13 kwietnia 2021

Audycje Radiowe

Wyższe emerytury od 1 marca 2019 roku

wtorek, 12 lutego 2019 15:00 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Od 1 marca nastąpi modyfikacja obecnie obowiązujących zasad waloryzacji. Świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o ustawowy wskaźnik waloryzacji, jednak nie mniej niż o 70 zł. Jednocześnie najniższe świadczenia podniesione zostaną odpowiednio do 1100 oraz 825 zł (w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy). Rozmawialiśmy o tym z poseł Anną Kwiecień, która była gościem Bilansu Dnia.

W dalszej części rozmowy dowiedzieliśmy się, że prawie 250 nowych domów i klubów dla seniora może powstać w tym roku dzięki dofinansowaniu z rządowego programu „Senior+”. Pieniądze trafią też do samorządów już prowadzących tego typu placówki. Mówimy w sumie o 62,6 mln złotych. Takie placówki powstaną m.in. w Skaryszewie, Wolanowie, Przytyku, Kozienicach czy Iłży. Pełna lista gmin, które otrzymały wsparcie rządowe, znajduje się na stronie ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o powołanej w lipcu ubiegłego roku podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia obywatelskiego projektu “Zatrzymaj aborcję”, która pozostaje bezczynna. - Trudne pytanie. To pytanie do marszałka i szefów komisji. Przewiduje, że sprawą zajmie się już nowy parlament - powiedziała poseł Kwiecień.

Poseł Anna Kwiecień poinformowała także o zmianach w kodeksie wyborczym. - Wprowadzono kilka istotnych zmian. Jeśli samorządowiec będzie startował do Sejmu czy Senatu i w przypadku zdobycia mandatu, będzie musiał z automatu objąć nową funkcję - poinformowała Anna Kwiecień.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o wydaleniu polskiego konsula z Norwegii i szansach wyborczych nowej partii Roberta Biedronia. Rozmawiał Radosław Mizera: