Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

Audycje Radiowe

Burmistrz Reszelewski pisze do ministerstwa

środa, 27 lutego 2019 16:48 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

Łódzki kurator oświaty nie wyraził zgody na likwidację filialnych szkół w Jelni i Krzczonowie. Złożenie zażalenia na jego decyzję zapowiada burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski.

W styczniu drzewiccy radni podjęli intencyjną uchwałę w sprawie likwidacji filialnych szkół w Jelni i Krzczonowie. Decyzja samorządu nie spodobała się jednak łódzkiemu kuratorowi oświaty, który wydał negatywną opinię odnoszącą się do planów drzewickiego urzędu. W obydwu filialnych placówkach uczy się łącznie 19 dzieci. Dlatego dalszej zasadności funkcjonowania tych szkół nie widzi już burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski, który zapowiada złożenie zażalenia na decyzję kuratora. – Decyzja kuratora nas zaskoczyła – przyznaje burmistrz. – Myślałem, że merytoryczne argumenty zwyciężą, czyli interes uczniów, jak również możliwości finansowe samorządu. Jest jednak inaczej. Dlatego będziemy pisali zażalenie na postanowienie kuratora do Ministerstwa Edukacji Narodowej, a jeżeli tam nie uda nam się uzyskać zgody na likwidacje, będziemy skarżyć te decyzje do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – wyjaśniał Janusz Reszelewski na antenie Radia Plus Radom.

Gmina Drzewica dokłada do oświaty już ponad 4 mln zł rocznie. Stąd próba likwidacji dwóch najmniejszych placówek. Ich zamknięcie pozwoliłoby zaoszczędzić 600 tys. zł rocznie. Jednak nie tylko na aspekt finansowy zwraca uwagę burmistrz. Podkreśla również, że edukacja w łączonych klasach często mija się z celem. A tracą na tym przede wszystkim uczniowie. Przekonuje również, że gmina zapewni dowóz uczniom z likwidowanych szkół do innej placówki, a sama jazda autobusem do szkoły wyniesie zaledwie kilka minut. Czy te argumenty przekonają minister edukacji? Zobaczymy.

W audycji Gmina Drzewica na Fali Janusz Reszelewski mówił także o rozpoczynającej się wkrótce czwartej edycji budżetu obywatelskiego Drzewicy. Przypomniał, że podobnie jak w poprzednich latach, samorząd zabezpieczył na ten cel kwotę 100 tys. zł. Dzięki wcześniejszym edycjom budżetu obywatelskiego powstały w Drzewicy m.in. siłownia zewnętrzna, oświetlenie stadionu oraz plac zabaw. Co powstanie w tym roku, zadecydują mieszkańcy. Harmonogram działań w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego zostanie ogłoszony już wkrótce.

Na antenie Radia Plus Radom burmistrz Drzewicy mówił także o wsparciu uzyskanym przez drzewicki samorząd w ramach programu Lokalny Animator Sportu. Dzięki niemu od 1 marca ponownie rozpocznie swoje funkcjonowanie orlik w Drzewicy.

Posłuchaj całej rozmowy z burmistrzem Drzewicy Januszem Reszelewskim:

Zapraszamy do nas: