Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

Audycje Radiowe

Kuźmiuk: jest szansa na likwidację wykluczenia transportowego prawie 14 mln Polaków

poniedziałek, 04 marca 2019 14:07 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Taką opinię wygłosił Zbigniew Kuźmiuk, poseł Parlamentu Europejskiego, który był gościem Radia Plus Radom. Przypomnijmy, że na ostatniej konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości padła deklaracja odbudowy lokalnego transportu zbiorowego (w gminach, powiatach), głównie poprzez reaktywację połączeń autobusowych. Z naszym gościem rozmawialiśmy także o ostatnim raporcie Eurostatu dotyczącym województwa mazowieckiego.

Poseł Kuźmiuk poinformował, że rząd chce przeznaczyć na odbudowę lokalnego transportu zbiorowego przynajmniej 1,5 mld zł. Będą to głównie dopłaty do paliwa pojazdów realizujących taki transport w wysokości podobnej do dopłat do tzw. paliwa rolniczego (na rok 2019 wynoszą one 1 zł do litra oleju napędowego).

- O tych, którzy takiej możliwości nie mieli zapomniało nie tylko państwo, ale także samorządy lokalne i w ten sposób jak wynika z badań prowadzonych między innymi przez Klub Jagielloński, aż 14 mln osób w Polsce jest wykluczonych transportowo, a do 20% wsi w naszym kraju nie dociera żaden transport publiczny - powiedział Zbigniew Kuźmiuk.

Z naszym gościem rozmawialiśmy również na temat 20-lecia wprowadzenia waluty euro. Z tej racji Centrum Polityki Europejskiej we Fryburgu opublikowało raport, pokazujący między innymi, kto zyskał, a kto stracił na wprowadzeniu waluty euro. - Jak się wynika z raportu straty 5 największych gospodarek strefy euro sięgnęły aż 8,4 bln euro, czyli nawet po uwzględnieniu zysków gospodarki niemieckiej i holenderskiej, które łącznie wyniosły ponad 2,2 bln euro, to oznacza, że łączny wynik dla badanych 8 krajów jest ujemny i wynosi, 6,4 bln euro. W tej sytuacji, nawoływania opozycji w naszym kraju, aby Polska wznowiła przygotowania do wejścia do strefy euro są swoistym zachęcaniem naszego kraju „do wchodzenia do walącego się domu” - powiedział nasz gość.

Zbigniew Kuźmiuk odniósł sie też do Eurostatu, który opublikował najnowsze dane dotyczące PKB. Wyraźnie widać, że podział statystyczny Mazowsza był niezbędny – region stołeczny zajmuje właściwie 16. lokatę wśród wszystkich regionów UE, a mazowiecki regionalny plasuje się na 99 pozycji. - Widać różnice między stolicą a pozostałymi częściami województwa. Trzeba pamiętać, że Komisja Europejska nie wzięła jeszcze pod uwagę tego podziału statystycznego, jeśli chodzi o kopertę finansową przyszłego budżetu unijnego. Walka toczy się o dodatkowe 3 mld euro - powiedział Zbigniew Kuźmiuk, z którym rozmawiał Radosław Mizera: