Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jan z Avili, prezbiter i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radoszyce
Dziś jest: Poniedziałek, 10 maja 2021

Audycje Radiowe

Czas pokuty, czas nadziei

środa, 06 marca 2019 18:15 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
foto: Magdalena Gliszczyńska
Magdalena Gliszczyńska

- To jest ten czas, który przypomina nam tę prawdę: prochem jesteś i w proch się obrócisz. Przypomina o naszej przemijalności – podkreśla ks. dr Jarosław Wojtkun, który był gościem „Bilansu Dnia” w Środę Popielcową, 6 marca.

Z naszym gościem rozmawialiśmy o symbolice tego dnia, ale też w jaki sposób dobrze wykorzystać czas Wielkiego Postu. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu wskazuje także ten drugi wymiar Środy Popielcowej. - Ksiądz wypowiada nad nami także słowa: nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. To pokazuje ten wymiar nadziei, że w proch obróci się nasze ciało, ale jest coś jeszcze dalej. Nasze powołanie jest czymś znacznie więcej niż tylko ten czas, ta ziemia, ten proch - mówi ks. Jaroslaw Wojtkun.

Ksiądz rektor zauważa, że Wielki Post jest rodzajem zmysłu pedagogicznego Kościoła, wychowawczego. - Każdy z nas powinien żyć cnotą pokuty. Pokuta jest pewną sprawnością w człowieku, która powinna nam stale towarzyszyć. To jest ten czas, kiedy Kościół zwraca uwagę na to, że życie to nie tylko przyjemności i zabawa. Na wzór czterdziestodniowego postu Chrystusa, ten czas należy oprzeć na trzech filarach, czyli: Post, Modlitwa i Jałmużna – dodaje gość „Bilansu Dnia”.

Księdza Jarosława Wojtkuna pytaliśmy też o postanowienia wielkopostne oraz rekolekcje. Z rektorem WSD w Radomiu rozmawiała Magda Gliszczyńska