Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Wtorek, 30 listopada 2021

Audycje Radiowe

Czy będzie strajk w radomskich szkołach?

piątek, 15 marca 2019 18:15 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
foto: Magdalena Gliszczyńska/Radio Plus Radom
Magdalena Gliszczyńska

25 marca br. w radomskich szkołach przeprowadzone zostanie referendum strajkowe – informował Karol Semik wiceprezydent Radomia w „Bilansie Dnia” w piątek, 15 marca.

- Po tym referendum będziemy mieć obraz tego, ile szkół do strajku przystąpi i ilu nauczycieli. Procedurę prowadzi Związek Nauczycielstwa Polskiego, a przypomnę, żeby referendum było ważne musi wziąć w nim udział co najmniej połowa nauczycieli i pracowników danej placówki, ponieważ to dotyczy szkół i przedszkoli. Jeśli połowa wypowie się za strajkiem, to ta procedura będzie realizowana – tłumaczy Karol Semik.

W rozmowie z Radiem Plus Radom wiceprezydent zapewnił, że mimo tego jak sytuacja się rozwinie, dołoży wszelkich starań, by do przeprowadzenia egzaminów kończących szkołę doszło.Dyrektorzy szkół są organem nadzorującym. Przypomnę, że minister Anna Zalewska wydała projekt rozporządzenia, który dopuszcza do udziału w zespołach egzaminacyjnych osób spoza szkoły, czyli emerytów, bądź nauczycieli ze szkół, które nie będą strajkowały. A zatem ministerstwo zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. I myślę, że dobro ucznia i spokój podczas pisania tych egzaminów powinien być zagwarantowany – podkreśla gość „Bilansu Dnia”.

Ponadto Karola Semika pytaliśmy o rekrutację do szkół średnich i zmiany, które się szykują. To będzie nietypowa rekrutacja, bo w liceach, technikach i szkołach branżowych utworzone zostaną podwójne klasy I – jedne dla ostatniego rocznika gimnazjów, a drugie dla pierwszych absolwentów klas VIII. Pierwsi zostaną uczniami jeszcze 3-letnich liceów i czteroletnich techników, drudzy w liceach będą się uczyli cztery lata, a w technikach pięć. - Należy podkreślić, że program będzie realizowany inny dla poszczególnych klas, ale też wiek uczniów będzie różny. W pierwszych klasach będą uczniowie 14 i 15-letni, oraz 16-letni. Na pewno ten rok będzie dużym wyzwaniem dla dyrektorów i nauczycieli – dodaje Karol Semik. Jednocześnie informuje, że w tym roku nowością podczas rekrutacji będzie także wybór czterech, a nie jak dotychczas trzech szkół i nieograniczona liczba klas. Wszystkie informacje uczniowie znajdą w specjalnym poradniku przygotowanym przez miasto. - Miasto przygotowało poradnik dla absolwentów gimnazjów i podstawówek. Jest on dostępny w szkołach. Kandydaci będą mogli wybrać cztery szkoły, a nie - jak dotychczas – trzy. I takie klasy, które ich interesują. Zachęcam, żeby uczniowie z tego skorzystali – mówi Karol Semik.

Dodaje, że w szkołach – ogólnokształcących i zawodowych - będzie więcej oddziałów i nie będzie zmianowości, ani zajęć w sobotę. Ponadto kształcenie dualne, czyli z poszczególnymi branżami i pracodawcami, po raz pierwszy od tego roku będzie realizowane w technikum. Rekrutacja rozpoczyna się 13 maja.