Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Sykstus II, papież i męczennik
Dziś jest: 07 sierpnia 2020

Audycje Radiowe

Jubileusz Drzewicy

środa, 24 kwietnia 2019 17:06 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Drzewica świętuje 590. rocznicę nadania praw miejskich. Z tej okazji przeprowadzona będzie uroczysta sesja, zorganizowany zostanie również piknik rycerski. O tym, jaki będą miały one przebieg mówił w audycji Gmina Drzewica na Fali burmistrz Janusz Reszelewski.

Prawa miejskie nadał Drzewicy król Władysław Jagiełło 5 maja 1429 roku. Od tamtego wydarzenia mija w tym roku dokładnie 590 lat. Z okazji jubileuszu drzewicki samorząd organizuje szereg przedsięwzięć, które mają przypominać o tym ważnym dla lokalnej społeczności wydarzeniu. Jedną z takich inicjatyw jest zaplanowany na 4 maja piknik rycerski. Przeprowadzony zostanie on w okolicach drzewickiego zamku w godzinach 14 - 21. – Przygotowaliśmy szereg atrakcji, wśród nich kram tkacki, kowalski, garncarski, będzie również zbrojownia, tor łuczniczy oraz nauka tańca średniowiecznego. Nie zabraknie również walk rycerzy oraz pokazów ognia – wyliczał w audycji Gmina Drzewica na Fali burmistrz Janusz Reszelewski. Kulminacją jubileuszowych uroczystości będą wydarzenia zaplanowane na 5 maja, czyli dokładnie w 590. rocznicę nadania Drzewicy praw miejskich. Tego dnia w miejscowym kościele o godzinie 12 odprawiona zostanie msza święta. Po niej nastąpi przemarsz do Regionalnego Centrum Kultury, gdzie przeprowadzona będzie uroczysta sesja. – Nie zabraknie także wykładu historycznego oraz wystawy. Ważnym punktem uroczystości będzie także wręczenie pamiątkowych statuetek osobom zasłużonym dla Drzewicy – wyjaśniał Janusz Reszelewski.

W audycji Gmina Drzewica na Fali Janusz Reszelewski mówił także o trzeciomajowych obchodach, które w Drzewicy połączone są z Dniem Strażaka oraz zaplanowanym na najbliższą niedzielę dniu zdrowia. W czasie jego trwania w Regionalnym Centrum Kultury drzewiczanie będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań. Janusz Reszelewski wyjaśniał również, że wzorem lat ubiegłych drzewicki samorząd organizuje integracyjny wyjazd dla kół gospodyń wiejskich. – To forma podziękowania gospodyniom za ich pracę – mówił burmistrz. W tym roku gospodynie pojadą na Śląsk Opolski. Posłuchaj całej rozmowy z burmistrzem Januszem Reszelewskim.

Zapraszamy do nas: