Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

Audycje Radiowe

Gniewosz plamisty polubił elektrownię

czwartek, 22 sierpnia 2019 12:35 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Orzeł bielik, gniewosz plamisty, sokół wędrowny, modliszka to tylko niektórzy mieszkańcy elektrowni w Świerżach Górnych. Wielki przemysł żyje tu w doskonałej zgodzie z naturą. Szczyci się tym spółka Enea Wytwarzanie.

Enea Wytwarzanie ochronę środowiska ma wpisaną w strategię. Produkcja energii oparta jest zatem na wysokich normach ekologicznych. - Jak każde przedsiębiorstwo oddziałujemy na ekosystem. Skala i rozmach tego przedsiębiorstwa powoduje, że i wielkość oddziaływania jest inna. Na co dzień staramy się niwelować albo w ogóle zapobiegać negatywnym skutkom funkcjonowania elektrowni w sercu Puszczy Kozienickiej. Dziś w naszej elektrowni funkcojnuje najnowocześniejszy blok energetyczny w Europie, wysokosprawny, niskoemisyjny, spełniający wszelkie normy ochrony środowiska i dyrektywy BAT, zapobiegający wydostawaniu się różnego rodzaju związkom siarki, związkom azotu do atmosfery - mówi wiceprezes zarządu ds. strategii rozwoju spółki Enea Wytwarzanie Tomasz Siwak.

Na terenie przedsiębiorstwa wytworzył się ciekawt ekosystem. - Gady, ptaki, płazy czują się u nas wyśmienicie. Mogą sobie spokojnie funkcjonować i rozmnażać się. Obserwujemy nowe gatunki. Pojawił się orzeł bielik, pojawiły się pustułki. Jest mnóstwo różnego rodzaju gadów m.in. wyjątkowy na skalę europejską gniewosz plamisty, chroniony w Czerwonej Księdze. Są też łanie, jelenie, lisy, dziki. To fantastyczne, kiedy na wiosnę z samego rana elektrownia budzi się do życia, a ptaki śpiewają, zachęcają się do spotkań - mówi Tomasz Siwak.

Poniżej cała rozmowa: